Servis: postup při prvním zapnutí nové navigace

Diskuze čtenářů k článku

tborg  |  04. 01. 2008 01:15

No doufam, ze to nebude povazovano za zbytecne rejpalstvi, ale nektere detaily, jak to funguje, jsou tu myslim popsany trosku zcestne, dusledky jsou podobne, ale...
Almanach... data v nem vypadaji napriklad takto ftp://polaris.feld.cvut.cz/pub/almanac/gps/almanac.gps
Mimo jine jsou v nem parametry drah vsech druzic, ze kterych si prijimac dopocitava jejich pribliznou polohu. Nejedna se tedy o databazi ocekavanych poloh v dane oblasti, tu si vytvori az prijimac.
Na druhe strane zemekoule je almanach porad stejny, ale prijimac nepocita s tim, ze je na druhe strane zemekoule a snazi se prvne najit signaly (korelovat PRN kody pro ruzne doplerovy frekvencni posuny) druzic, ktere jsou v danou dobu videt na puvodnim miste. Nemelo by tedy byt potreba stahovat almanach novy, ale jen zadat prijimaci treba podle mapy aspon priblizne novou polohu a nebo holt pockat, az si po urcite dobe najde nekolik druzic sam, prijme z nich efemeridy a spocita si polohu. Pri zmene polohy by stahnuti noveho almanachu uz z principu nemohlo nicemu pomoct. U novych prijimacu s tisici korelatory je to ale asi zas vsechno trochu jinak a almanach k zachyceni signalu uz pravdepodobne tolik neni potreba.
V efemeridach jsou rozsahlejsi informace o draze druzice, ze kterych pak prijimac je schopen stanovit velice presne, kde druzice je, a nasledne z polohy druzice a ze zmerenych pseudovzdalenosti pocitat polohu vlastni... efemeridy uz kazda druzice vysila jen sve vlastni.
Takhle si myslim, ze to je, ale treba se v necem taky pletu. Stalo by mozna za to najit si podrobnejsi informace z verohodnych zdroju a clanek poopravit. Ac je rok a pul stary, je na nej odkazovano z jednoho aktualniho. Jinak prakticka podstata clanku je urcite spravne... nepanikarit, kdyz se novy prijimac hned nemuze chytnout a nechat ho v klidu hledat druzice sosat data.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jenik  |  29. 08. 2006 19:36

Mam nasledujici problem:
Na Palmu T3 mam navigaci od TOMTOMa. Pripojuji externi Bluetooth modul Navibe GPS přijímač Bluetooth (SiRF III). Modul se uspesne sparuje s Palmem, v Predvolbach ve Stavu GPS jsou videt jednotlive satelity, ale nejsou "modre". Poloha se neukaze. Pokud se v aute rozjedu, behem prvnich 100m se poloha zobrazi.
Je to normalni nebo jde o "vlastnost"?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
CZECH NEWS CENTER | 29. 08. 2006 20:00

To je hodně zvláštní. Napadá mě snad nějaká souvislost s funkcí statická navigace, která je u modulů Sirf III často aktivní. Když je GPS na místě, resp. pohybuje se velmi nízkou rychlostí, tak se předpokládá, že jde o chybu a modul vrátí, že se poloha nemění. Ale na příjem signálu by to podle mého názoru nemělo mít žádný vliv.

Zkuste statickou navigaci vypnout, například programem Sirf demo: http://gpshome.ru/cgi/Garmin/runbroker.cgi?action=part&broker=Showroom&part=2015&partgroup=3

Jestli se potom chování změní, je příčina jasná.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor