Úřad v USA povolil LTE stanici, která ruší GPS přijímače

Americká komise pro telekomunikace FCC (Federal Communications Commission) kontroluje zařízení přicházející na tamní trh. Jak už z názvu vyplývá, kontroluje dodržování standardů a předepsaných parametrů tak, aby nové zařízení nezpůsobovalo problémy ostatním, již funkčním zařízením. Prověřuje všechny mobilní telefony, datová zařízení, vysílače, základnové stanice a mnohé další. Mimochodem bývá také oblíbeným zdrojem pro úniky informací o připravovaných nových produktech.

Velké pozdvižení ve světě satelitních navigací způsobilo odsouhlasení nové základnové stanice, kterými hodlá společnost LightSquared šířit širokopásmové připojení k internetu prostřednictvím technologie LTE. Komise zařízení odsouhlasila i přes to, že jimi využívané frekvenční pásmo těsně sousedí s frekvenčním pásmem, které využívá systém GPS. Konkrétně – GPS vysílá v pásmu 1 525 – 1 559 MHz, přičemž nové stanice mají fungovat v pásmu 1 559 – 1610 MHz. Absence jakéhokoliv odstupu (ochranného frekvenčního pásma) způsobuje systému GPS problémy.

Dvě významné společnosti z oblasti spotřební elektroniky využívající systém GPS - Garmin a Trimble - provedly vlastní testy pro potvrzení svých obav. Dle výsledků laboratorních testů skutečně základnové stanice společnosti LightSquared ruší GPS přístroje, přičemž byly testovány dva běžně dostupné produkty: autonavigace Nüvi 265W a přístroj GNS 430W určený pro letectví. Závěry vystihuje podrobnější zpráva zaslaná úředníkům z FCC, nám z ní postačí dvě tabulky:

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

První se týká přístroje Nüvi, druhá leteckého GNS 430W. Vlevo je dopad rušení, vpravo pak odpovídající vzdálenost. V případě Nüvi se rušení začne projevovat již necelých 6 kilometrů od základnové stanice, v zástavě dojde k úplné ztrátě signálů na vzdálenost menší, než tři kilometry. Kilometr od stanice pak Nüvi ztratí polohu úplně. V případě druhého přístroje je rušení zaznamenáno ve vzdálenosti až 22 kilometrů. Testování probíhalo v laboratorních podmínkách, pomocí generátoru GPS signálu. Není ale důvod předpokládat, že v praxi bude situace lepší, spíše naopak.

Dodejme, že společnost LightSquared plánuje takových vysílačů postavit na území USA okolo 40 tisíc. Případ se samozřejmě bude i nadále vyvíjet a je pravděpodobné, že ve finále nebudou stanice pracující ve stávajícím frekvenčním pásmu povoleny. Postup a povolení ze strany FCC, jehož klíčovým úkolem je hlídat, aby se jednotlivá bezdrátová zařízení nerušila, je však přinejmenším zarážející.

Diskuze (2) Další článek: T-Mobile v únoru: hromada slev a novinek

Témata článku: , , , , Americká komise, GNSS, Trimble, Frekvenční pásmo, Přijímač, Funkční zařízení, Úřad, , STAN, Kter,