V článku jsou fotografie Nokie 6021, která v současné době stojí méně než tři tisíce korun, a Nokie 6230 s cenou pod 5 700 Kč. Pro javovou navigaci jsou ideální. Jiné telefony jsem neměl možnost vyzkoušet, ale předpokládám, že další značky s podporou Javy a Bluetooth lze s úspěchem použít také. Pokud vlastníte vhodný telefon, pak stačí dokoupit už jen GPS přijímač. Ceny některých bluetoothových GPS modulů spadly už pod 1 800 Kč.
V lednu jsem začal přemýšlet o koupi GPS navigace pro sportovní využití. Kromě jednoúčelových zařízení firem Garmin a Magellan jsem narazil na poměrně velké množství aplikací pro chytré telefony s operačním systémem Symbian. O nich se dočtete v tomto článku. Symbianové telefony jsou však poměrně drahé, pro sportovní využití také zbytečně těžké a poněkud zranitelné.
Hledal jsem proto dále a našel dvě aplikace v Javě, které fungují i na obyčejné Nokii 6021: odGPS a GETrack. Jsou to dílka německých programátorů. Druhý zmíněný program je stále ve vývoji a autor na něm pilně pracuje.
Když už jsem myslel, že nic lepšího pro turistickou navigaci neexistuje, objevil jsem v září 2006 další a bezesporu nejlepší program: GPSJ. Svou kvalitou překonává oba výše zmíněné, protože propojuje výhody každého z nich.
OdGPS byl nejdříve program pro kapesní počítače. Pak ale autoři vytvořili verzi pro mobilní telefony a zvítězili s ní v soutěži programátorů Java Masters. Další aktualizace nelze očekávat, protože celý tým se soustředí na jinou aplikaci Bike GPS mobile. V porovnání s ostatními dvěma programy nabízí OdGPS nejméně funkcí, přesto si zaslouží pozornost:
Plusy
Informace o zeměpisné poloze – souřadnice, nadmořská výška
Minusy
Poměrně složité ovládání, nastavení (propojení s bluetoothovou GPS), ukládání bodů
Základní nabídka • počet satelitů a obecné informace • směr a vzdálenost k bodu • změna pohledu • digitální kompas
Podporované telefony: Siemens CX75, M75, SL75, S65, S75, SK65, SP65, Nokia S40, S60. Aplikace je optimalizováná pro Nokii 6230i. Funguje ale také například na Nokiích 6230, 8800, 6270, 6280, 6630, 6680, 6681, N70, N90, N91.
autor: Björn Quentin, www.mobile-j.de/getrack
GETrack je program vhodný pro všechny, kteří chtějí se zaznamenanými daty dále pracovat v počítači. Má totiž skvělou funkci Send track, která přes Bluetooth odešle vybranou trasu k prohlížení v Google Earth (formát KML) nebo jiném programu. Podporuje formáty GPX (freewarové programy TopoFusion nebo TrackMaker) a CSV (OpenOffice Calc neb Microsoft Excel). Starší verze 1.50 nezobrazovala na displeji nahrávanou trasu. Aktuální verze nabízí navíc dokonce i pohledy speed a altitude pro orientační sledování průběhů rychlosti a nadmořské výšky.

Aplikace • interval záznamu • nahrávání • export přes Bluetooth a nastavení • až příliš přesné (pikometry)
Plusy
Snadné nastavení programu
Minusy
Nelze uložit, pojmenovat a následovat bod
Není k dispozici digitální kompas
Na následujících obrázcích si můžete prohlédnout možnosti GPX a KML exportu z aplikace GETrack.

Cyklistický výlet na Goethovy skalky, program TopoFusion • stejný soubor GPX v programu TrackMaker

Sněžka: export do KML a zobrazení v Google Earth • stejná trasa v programu TopoFusion
autor: tým programátorů z Polska, www.gpsj.eu
GPSJ je bez nadsázky to nejlepší, co můžete pro navigaci s javovými mobilními telefony použít. Kombinuje výhody obou předchozích programů. Verze 2.41 funguje i na Nokii 6021, vyšší verze 2.50 je obohacena o „mapu Evropy“. Evropská města jsou zde zaznamenaná jako body zájmu. Tuto verzi lze ale nainstalovat jen do zařízení bez omezení velikosti aplikací (např. Nokia 6230).
GPSJ umožňuje zaznamenávat a ukládat trasy i body zájmu ve všech možných formátech včetně názvu. Umí navigovat k uloženému bodu v pohledech GPS information, Track i Compass. Autoři do budoucna slibují i export údajů do počítače. Uložené trasy lze prohlížet a údaje v kilometrech přesně odpovídají skutečnosti. Body se dají editovat, a to i během nahrávání. GPSJ je zkrátka dokonalá nemapová navigační aplikace pro mobilní telefon. Stojí pouhých devět eur.
Plusy
Velmi snadné nastavení programu
Minusy
Absence exportu dat (bude jej obsahovat další verze)

GPSJ • automatické propojení • hlavní nabídka • jeden z pohledů: Track

GPS information: směr a vzdálenost k bodu • pohled Compass: jděte za šipkou • zaznamenaná trasa • změna měřítka

Červená barva: slabý signál GPS • ukládání bodů zájmu • editace bodu zájmu • počet satelitů k dispozici
Všechny uvedené programy jsem vyzkoušel při turistice, cyklistice a geocachingu. Jedná se o nemapové GPS aplikace, takže nečekejte příjemný hlas navigátorky „za dvě stě metrů zahněte vpravo“. Zato si po návratu z běžkařského výletu můžete prohlédnout profil trati nebo uložit zajímavé body pro další použití. Export do formátu KML a zobrazení v Google Earth lze použít pro prezentaci, třeba pro doplnění fotografií z dovolené. Soubor GPX je univerzální pro použití v různých programech. Doporučuji freewarový Trackmaker nebo také nový Zoner Photo Studio, který nově také dokáže pracovat s mapami (recenze).
Krátce zmíním ještě existenci dalších javových programů:
Snad zmíněné programy někomu pomohou k nízkonákladové GPS navigaci. Pokud s nimi máte zkušenosti, třeba na jiných telefonech, než jsem testoval já, budu rád, když se s ostatními podělíte v diskuzi pod článkem.