Garminy umí pracovat s rastrovými mapami. Jak na to?

Během několika minut si můžete libovolnou mapu v obrázku přenést do svého Garminu. A díky Google Earthu nemusíte vůbec vědět, co je to ta kalibrace mapy.

Funkce, na kterou jsme všichni dlouho čekali: Garminy Colorado, Oregon a Dakota se naučily používat libovolné rastrové mapy. Vlastní a libovolnou mapu si vytvoříte jednoduše v několika krocích pomocí volně dostupného programu Google Earth.

 

Potřebné ingredience

Především se neobejdete bez nového firmwaru pro zmiňované modely. Prozatím se jedná o beta verzi, tudíž nový firmware nenajde aplikace Garmin WebUpdater. Spouštěcí soubor exe s firmwarem musíte stáhnout ručně a nainstalovat z Windows. Převod mapy jsme testovali s Dakotou 20.

Stáhněte si nový firmware:

Dále budete potřebovat aplikaci Google Earth a konečně libovolnou mapu ve formátu jpg. Pozor, Garmin si s jiným formátem neporadí. Zkusím si pokusně a jednoduše pomocí funkce print-screen uložit kus mapy z portálu Mapy.cz. Klidně si můžete třeba naskenovat kousek klasické turistické mapy.

 

Pár kroků v Google Earth

Spusťte Google Earth a najděte místo, které odpovídá vašemu obrázku. Pak zvolte v liště položku Přidat - Překryvný obrázek. Zde vyplňte název místa a pomocí tlačítka Procházet najděte jpg soubor s vaší mapou v počítači. Následně vyberte záložku Místo a zde zadejte v položce Pořadí vykreslení hodnotu vyšší nebo rovnu 50. Pozor, neklepejte ještě na OK a zvolte tlačítko Přizpůsobit obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek
V Google Earth zvolte zkratku Ctrl + Shift + O

Nadchází hra trpělivosti: zelené čáry rámují vámi vložený obrázek. Ten nyní musíte co nejpřesněji vsadit do předlohy Googlu: doporučuji postupovat například podle směru hodinových ručiček po rozích a hranách. Pokud nebude mapa stále sedět, určitě vyzkoušejte možnost rotace obrázku, kterou jsem využil i já při použití své mapy z Mapy.cz. Zaměřte se na výrazné rysy - navazujte silnice, hrany budov a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si posuvníku průhlednosti

Dobrý tip: Všimněte si výrazného posuvníku v okně Úpravy Překryvného obrázku. Slouží k nastavení průhlednost vkládaného obrázku, což výrazně pomůže s jemným doladěním výsledku.

Klepněte pro větší obrázek
Vlastní mapu musíte přesně vsadit do podkladové mapy

Jste-li spokojeni, stiskněte OK a váš překryvný obrázek se objeví v levé části v sekci Místa. Nyní již zbývá pouze klepnout pravým tlačítkem na tuto položku a vybrat Uložit místo jako... Máte-li svůj Garmin připojený, zkopírujte soubor KMZ do paměti přístroje nebo na paměťovou kartu, vždy do složky Garmin/CustomMaps.

Překryje mapu původní

Nyní můžete s novou mapou pracovat jako s každou ostatní. Zobrazíte ji volbou v nastavení - výběr map. Pokud necháte aktivní dvě mapy pokrývající stejné místo, nová mapa původní překryje, jak ukazují následující obrázky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vsazená fotomapa v TopoCzech na Garminu Colorado 20

Úprava mapy pro Garmin je hotova. Postup je opravdu velmi jednoduchý, nejvíce času strávíte správným vpasováním svého obrázku do podkladu Google Maps. Pamatujte, že čím větší mapu budete chtít upravit, tím větší pohár si na svou trpělivost přichystejte. Jistě, zdaleka nejlepší by bylo označit si kus mapy přímo v Google Earth a tuto již zkalibrovanou mapu jednoduše přenést do Garminu. To však bohužel nelze. Můžete ale do Garminu posílat nejrůznější nalezené cíle. I tak jde o skvělou funkci, na kterou se dlouho a netrpělivě čekalo.

Otázka do diskuse: Využijete nové možnosti přenosu map do svého Garminu?

Témata článku: Pro turisty a cyklisty, Garmin

83 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Valtr 24. 8. 2011 19:44:29
    Super článek. Nejdřív jsem myslel jak to bude složité, ale co nevidět jedu...
  • renoir 24. 8. 2010 23:48:40
    Zdravím. Neměl byste ještě tu mapu Kypru ? Chystám se tam a mapa by se...
  • Pang 16. 3. 2010 13:11:04
    Ano, existuji i PDA pro spec. ucely v "pancerovem" provedeni. Zajimave,...
Určitě si přečtěte

Garmin Forerunner 35 Optic: levné chytré hodinky, které vás důkladně proměří [recenze]

Garmin Forerunner 35 Optic: levné chytré hodinky, které vás důkladně proměří [recenze]

** Recenze cenově dostupných značkových hodinek s GPS ** Průběžně měří kroky, srdeční tep a upozorňují na notifikace z telefonu ** Jsou malé, lehké a mají dlouhou výdrž

17.  1.  2017 | Polesný David | 39

Sportovci nebudou chtít jiné hodinky. Garmin Fénix 5 je fantastický, jen s tou cenou se asi zbláznili…

Sportovci nebudou chtít jiné hodinky. Garmin Fénix 5 je fantastický, jen s tou cenou se asi zbláznili…

** Hodinky jsou k dispozici ve třech velikostech ** Mají GPS, senzor tepu a nadprůměrnou výdrž ** Pro náročné Garmin nabízí i verzi se safírovým sklem

6.  1.  2017 | Miksa Martin | 22

Keškaři z celého světa znovu prohledají střední Moravu

Keškaři z celého světa znovu prohledají střední Moravu

11.  12.  2016 | E15.cz , Bruner Štěpán | 1

Chytré hodinky přestávají zákazníky zajímat. Trh potřebuje nový impulz

Chytré hodinky přestávají zákazníky zajímat. Trh potřebuje nový impulz

** Nejvýrazněji oslabil Apple ** Novou tržní dvojkou je Garmin ** Chytré hodinky zatím nejsou pro každého

31.  10.  2016 | Láska Jan | 96

5 nových vychytávek v Google Mapách

5 nových vychytávek v Google Mapách

** Ukážeme vám několik posledních inovací Google Map ** Ne všechny bohužel fungují v češtině **Narazíme bohužel i na připravené funkce, k nimž chybí další obsah

10.  10.  2016 | Chroust Martin | 8

Rexbike je chytrá krabička, která vám pohlídá kolo. Má GPS, SIM a nahlásí zloděje (test)

Rexbike je chytrá krabička, která vám pohlídá kolo. Má GPS, SIM a nahlásí zloděje (test)

** Vyzkoušeli jsme Rexbike, chytré hlídátko na kolo ** Nenápadná krabička pohlídá kolo před zloději a přivolá pomoc, když na kole spadnete ** Díky GPS a vestavěné SIM neustále monitoruje polohu kola

7.  10.  2016 | Polesný David | 59