Google představil automobilovou navigaci: malá revoluce přichází!

Google představil svou automobilovou navigaci s několika luxusními vychytávkami pro Android 2.0. Pozor ale, jedná se stále o tzv. off-board navigaci vyžadující datové přenosy.

Jen stěží bychom hledali společnost, která do kartografie investuje tolik úsilí a finančních prostředků. Google dal světu jedinečný globus na obrazovce počítače Google Earth, procházky městy ve Street View, neméně vychytané Google mapy, průlety 3D krajinou a 3D budovy ve městech. Cítíte ale sami, že ve výčtu chybí to základní: automobilová navigaci s hlasovými povely. Nebylo tedy otázkou jestliže, ale pouze kdy Google klíčovou navigační aplikaci představí. Stalo se tak včera, přivítejme tedy Google Maps Navigation (prozatím ve verzi Beta).

Spojeni se světem

Především se sluší poznamenat, že Googla Maps Navigation zůstávají stejně jako Google Maps tzv. off-board navigací. Aplikace musí být pro svoji funkčnost připojena neustále k Internetu prostřednictvím mobilních datových přenosů. To přináší značná omezení. Ať už v místě bez signálu operátora, nebo především v souvislosti s datovým roamingem při cestách do zahraničí. Na stranu druhou získá navigace díky neustálé konektivitě řadu výhod, čehož právě Google využívá měrou vrchovatou.


Informace o bodu zájmu, provázání s platformou Android a ukázka aktuálních dopravních informací

Podívejme se na zásadní novinky. Google Maps Navigation především vyniká podporou hlasové navigace, byť tato funkce není pro našince v tuto chvíli aktuální. Zajímavé není hlasové ovládání jako takové, to ostatně zvládají i některé další automobilové navigace, ale „googlovský“ způsob hlasového vyhledávání. Hezky vše zachycuje následující video (bohužel pouze v angličtině).

Michael se chce podívat na výstavu o egyptském králi Tutanchamonovi, bohužel si ale nepamatuje, ve kterém muzeu se tato odehrává. Jednoduše vysloví, že chce navštívit tuto výstavu a Google Maps Navigation prostřednictvím připojení k Internetu vyhledá správné muzeum. Samozřejmě i klasické hledání pomocí klávesnice pak funguje jako u běžného vyhledávače. Nemusíte znát přesnou adresu například firmy, restaurace nebo libovolnéhoo místa. Zadáte pouze ty informace, které znáte, o zbytek se postará vyhledávač. Stejné hledání funguje i pro zájmová místa podél naplánované trasy, například benzinové stanice, restaurace či parkoviště.


Hlasové ovládání patří k tomu nejzajímavějšímu, u nás jej však zatím zřejmě nevyužijeme

Další neméně atraktivní funkcí zůstávají aktuální dopravní informace. Již jsme vás informovali o crowd-sourcingu Googlu pomocí Google Maps v mobilech, právě za účelem on-line sběru dat od řidičů. Tyto informace se po zpracování následně přenáší zpět do přístroje pro naplánovanou trasu a v případě komplikace před vámi vyhledá navigace bezproblémovou alternativu.


Díky Street View se můžete podívat na své cílové místo na reálné fotografii 

Připojení k internetu má i další přednosti. Například nemusíte řešit mapové podklady, jednoduše jsou vždy aktuální a můžete zapomenout na poplatky za update. Google u své navigace využívá již dostupných vychytávek: satelitní mapy a přímá integrace Street View. Je-li cílová adresa obsažena v databázi fotografií, nabídne vám navigace reálný pohled. Již dopředu tak budete vědět, jak hledaný objekt ve skutečnosti vypadá.

Google náš vezdejší

Off-boarových navigačních aplikací již existuje celá řada, Google Maps Navigation ale přináší trošku jiný rozměr. A co víc, bude jednou z mála navigací tohoto typu, která, byť s omezeními, může fungovat i u nás. Navigace bude standardní součástí operačního systému Android 2.0, který se poprvé představí již 5. listopadu v přístroji Motorola Droid, zatím exkluzivně u amerického operátora Verizon. Rozšíření platformy Android 2.0 na další modely zůstává jen otázkou času.


Vyhledávání trasy a opět reálná ukázka křižovatky ze Street View

S tím se nabízí otázka, zda bude navigace dostupná i na jiných, konkurenčních platformách. Ostatně, článek na blogu Googlu se stal v podstatě oltářem, pod kterým se majitelé tu iPhonu, tam Blackberry modlí, aby byla aplikace dostupná i pro jejich platformu. Oficiální odpověď však zatím známá není a osobně bych se přikláněl spíše k tomu, že si novinku Google ponechá jako konkurenční výhodu platformy Android 2.0, případně ji pro konkurenty nabídne za úplatu. Nechejme se překvapit.

Další informace a především spoustu screenshotů najdete na stránkách Googlu.

Témata článku: Pro řidiče

28 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr 16. 5. 2012 0:27:16
    Něco podobného jsem hledal i na www.pktechnik.eu
  • mark34234 2. 1. 2010 13:40:14
    prakticky se to projevuje tak ze i kdyz snad dojde ke kratsimu vypadku...
  • mark34234 2. 1. 2010 13:38:01
    popisuji to tak uzvatele kteri tento telefon pouzivaji v zahranici ... jde...
Určitě si přečtěte

T-Mobile dostane vaše auto do mobilu. Za 75 Kč měsíčně [vyzkoušeno]

T-Mobile dostane vaše auto do mobilu. Za 75 Kč měsíčně [vyzkoušeno]

** Malé zařízení, které změní i starší auto na chytré ** Startovací cena je 1 449 Kč za zařízení, plus 75 Kč měsíčně ** Funguje doma v ČR i na dovolené v rámci EU

21.  11.  2016 | Kůžel Filip | 83

Android Auto 2.0: Už kvůli němu nemusíte kupovat nové auto. Vlastně to jde i bez auta

Android Auto 2.0: Už kvůli němu nemusíte kupovat nové auto. Vlastně to jde i bez auta

** Android Auto se šíří jen velmi pomalu, a tak přichází verze 2.0 ** Když to dotáhneme do extrému, používat ji můžete i bez auta ** ...hlavním smyslem ale je použití ve starších autech

12.  11.  2016 | Miksa Martin | 5

5 nových vychytávek v Google Mapách

5 nových vychytávek v Google Mapách

** Ukážeme vám několik posledních inovací Google Map ** Ne všechny bohužel fungují v češtině **Narazíme bohužel i na připravené funkce, k nimž chybí další obsah

10.  10.  2016 | Chroust Martin | 8

Týden mobilně 334: dvakrát tři v jednom

Týden mobilně 334: dvakrát tři v jednom

Jak je možné, že hraním hry v mobilu pomůžete výzkumu vážné nemoci? Ukážeme vám 3v1 navigaci a 3v1 pouzdro na iPhone.

21.  5.  2016 | Kuruc Jiří, Kůžel Filip, Čížek Jakub | 23

Autify: Jak na snadné přepínání aplikací při řízení

Autify: Jak na snadné přepínání aplikací při řízení

Hledáte šikovnou utilitku, která by vám usnadnila přepínání mezi aplikacemi při řízení auta?

16.  5.  2016 | Kůžel Filip | 3