SkyBender: Google testuje milimetrové vlny pro 5G

Google vyvíjí ultrarychlý 5G internet, který by vysílaly sluncem poháněné drony. Výsledkem má být až 40× rychlost nyní běžně dostupného 4G internetu.

O tajném projektu Google SkyBender informoval The Guardian s tím, že Google si momentálně s milimetrovými vlnami hraje na pouštních pozemcích testovacího Letového operačního centra (SOC), které původně vzniklo pro řízení vesmírných letů společnosti Virgin Galactic. Ta má ale zatím zpoždění, a tak místo ovládly drony, vysílače a přijímače milimetrových vln.

Klepněte pro větší obrázek
Spaceport America. Jednou by odtud měly startovat komerční lety do kosmu s lidskou posádkou. Zatím tu jsou ale jen atrakce pro rodiny s dětmi a dál v poušti v tajnosti poeltují drony Googlu. Foto: Land Rover MENA, CC-BY-SA

 

 

Vysokofrekvenční milimetrové vlny dokážou, teoreticky, přenést každou sekundu několik gigabitů dat, až čtyřicetkrát více, než dokáže stávající i v Česku používané 4G/LTE. Milimetrové vlny, které „okupují“ frekvenční spektrum mezi 30 GHz až 300 GHz (tedy přesně mezi mikrovlnami a infračerveným zářením), však mají jednu významnou nevýhodu – mají krátký dosah.

Klepněte pro větší obrázek
Elektormagnetické spektrum. Milimetrové vlny EHF jsou vyznačené průhledným proužkem – nacházejí se na pomezí mikrovln a infračerveného záření.

 

 

Extrémně energeticky náročné

Podle Guardianu Google testuje vysílání na 28GHz frekvenci, která se prokázala být jako vhodná, avšak i přes dosavadní pokusy její signál sám o sobě dosáhne jen asi do desetinové vzdálenosti, než stávající signál 4G. „Musí experimentovat se zvýšením dosahu, s cíleným vysíláním takového signálu pomocí takzvaného sfázování. To je však těžké, extrémně energeticky náročné a velmi komplexní,“ okomentoval zaměření výzkumu profesor Jacques Rudell z University of Washington v Seattlu. Podle něj tak bude problém nejen znásobit dosah takového signálu, ale hlavně dronům zajistit dostatek energie.

Klepněte pro větší obrázek
Fotovoltaické drony Titan Aerospace, které dnes patří Googlu

 

 

Google tak v rámci projektu SkyBender testuje nejen samotné mimimetrové vlny, ale také třeba letadlo Centaur či výtvory z dílny výrobce dronů Titan Aerospace, kterého koupil v roce 2014. Projekt má prý na starosti vývojářský tým „Google Access“, pod který spadá také projekt vysílání internetu ze stratosférických balónů „Loon“.

Pronájem do července

The Guardian upozornil, že podle oficiálního dokumentu Federální komunikační komise (FCC) má Google svolení s testováním spektra do července letošního roku a není prvním, kdo se o vysílání milimetrovými vlnami zajímá. Už v roce 2014 se prý touto myšlenkou zabýval projekt Mobile Hotspots Agentury ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (Darpa).

Za pronájem pozemků a prostor prý Google platí tisíc dolarů denně, celkový nájem by měl prý činit 300 tisíc dolarů. „Tyto prostředky vítáme, ale je jasné, že náš provoz rozhodně nezachrání,“ uvedla výkonná ředitelka Spaceport America Christine Andersonová s tím, že firmě pomalu dochází prostředky. Po předloňské havárii lodi SpaceShipTwo se toho totiž v areálu prý moc „nenatestovalo“ a kosmodrom se prý pomalu blíží existenční limitě. Google informace The Guardian o existenci projektu odmítl jakkoliv komentovat.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Dormi: kam klasická dětská chůvička nedosáhne

Témata článku: Google, , , , , , , , , , Vývojářský tým, Pronájem, IT byznys, Výkonná ředitelka, Ron, ALAC, University of Washington, Infračervené záření, Stratos, Tajnost, Guardian, Atrakce, Google +, Krátký dosah, Rover,