Blaupunkt Lucca: první praktické zkušenosti

Včera jsem vyrazil na cesty s novou navigací Blaupunkt TravelPilot Lucca, kterou testujeme. První dojmy jste si mohli přečíst v této bleskovce, podrobné parametry najdete v katalogu autonavigací a tady jsou první zážitky z praktického provozu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blaupunkt TravelPilot Lucca

Konstrukce: Ploché provedení se hodí při přenášení. Velké okraje kolem displeje ale trochu zaclánějí ve výhledu. Lucca je jinak nejhezčí přenosná navigace, co je dnes v prodeji.

GPS přijímač: Řekl bych, že citlivost je průměrná. Bez signálu jsem byl jen v hlubokém údolí mezi kopci. Než se ale GPS při druhé vyjížďce (po pár hodinách) chytila, ujel jsem několik kilometrů.

Držák v autě: Konstrukce je pevná, i přes jiné zkušenosti některých ostatních uživatelů. Je možné, že mám jiný držák, alespoň v manuálu nebyl nakreslený typ, co testuji; v každém případě drží. Nelíbí se mi ale nasazování navigace a hlavně její snímání. Není zde žádný zámek, jen trn, který vklouzne do drážky na přístroji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lucca a držák

Displej: Je vynikající, nejlepší, co jsem na přenosné navigaci viděl. I když svítilo slunce, všechny údaje na něm byly zřetelné.

Grafické prostředí: Mapa se mi zdá trochu nevýrazná. Většinu času uvidíte na displeji jen svoji silnici bez dalších detailů. Silniční síť, až na dálnice, úplně zmizí už ve středním stupni zoomu. Je vidět jen bílá plocha.

Ovládání: Posouvání mapou je hrozné. Displej na tahání prstu moc nereaguje, místo toho téměř vždy vyskočí okno s kontextovou nabídkou, která je dostupná po klepnutí. Navigaci by se hodilo ovládácí pero – stylus. Půjčil jsem si ho ze svého kapesního počítače. Když není po ruce per, pomůže na displeji víc tlačit.

Rychlost: Při samotné navigaci si nemohu stěžovat. Počítání trasy je ale dost pomalé a občas se setkáte s dlouhými prodlevami. Příklad: vyberu oblíbenou položku a půl minuty čekám, než se otevře. To je neuvěřitelné!

Mapy: Blaupunkt zřejmě použil hodně starou verzi map. O popisných číslech pouze v Praze a Mladé Boleslavi jsem už psal. Řekl bych, že velké rezervy jsou i v zájmových bodech. Tohle ale ještě porovnám s jinou nějakou navigací, která používá mapy Tele Atlasu.

Samotná navigace: Velmi mi chybí vzdálenost k dalšímu manévru. Řidič musí čekat, až se Blaupunkt před odbočkou sám ozve a na displeji ukáže symbol křižovatky a ubíhající metry. Vím, stačí stisknout tlačítko a hlasová navigace lidským hlasem odříká, jak je příští manévr daleko, ale rád bych tento údaj viděl na displeji. Jinak si ale na samotný proces navigace s Luccou nemohu stěžovat.

Hlasová navigace: Je opravdu výborná, Lucca skládá věty do srozumitelných souvětí, hlas je přijemný. Občas jsem se ale setkal s drobnými chybami, nejčastěji se zopakováním povelů těsně po sobě.

Vypsal jsem spíš body, které mě při používání zarazily – tedy hlavně ty špatné. Celkové dojmy z navigace jsou ale zatím kladné. Lucca má své chyby, stejně jako každý jiný navigační systém. Má některé velmi příjemné vlastnosti, jiné horší nebo špatné, totéž platí o funkcích – některé jsou navíc, jiné chybí. Navigace mě zatím dobře navedla tam, kam jsem potřeboval, a to je důležité. Test ale rozhodně nekončí a v chystané recenzí napíšu víc.

Tip: Prohlédněte si více obrázků a k tomu navíc pět videoukázek práce s TravelPilotem Lucca.

Diskuze (3) Další článek: Wapové portály operátorů: stojí za opovržení?

Témata článku: Zkušenost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26