Blaupunkt Lucca: první praktické zkušenosti

Včera jsem vyrazil na cesty s novou navigací Blaupunkt TravelPilot Lucca, kterou testujeme. První dojmy jste si mohli přečíst v této bleskovce, podrobné parametry najdete v katalogu autonavigací a tady jsou první zážitky z praktického provozu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blaupunkt TravelPilot Lucca

Konstrukce: Ploché provedení se hodí při přenášení. Velké okraje kolem displeje ale trochu zaclánějí ve výhledu. Lucca je jinak nejhezčí přenosná navigace, co je dnes v prodeji.

GPS přijímač: Řekl bych, že citlivost je průměrná. Bez signálu jsem byl jen v hlubokém údolí mezi kopci. Než se ale GPS při druhé vyjížďce (po pár hodinách) chytila, ujel jsem několik kilometrů.

Držák v autě: Konstrukce je pevná, i přes jiné zkušenosti některých ostatních uživatelů. Je možné, že mám jiný držák, alespoň v manuálu nebyl nakreslený typ, co testuji; v každém případě drží. Nelíbí se mi ale nasazování navigace a hlavně její snímání. Není zde žádný zámek, jen trn, který vklouzne do drážky na přístroji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lucca a držák

Displej: Je vynikající, nejlepší, co jsem na přenosné navigaci viděl. I když svítilo slunce, všechny údaje na něm byly zřetelné.

Grafické prostředí: Mapa se mi zdá trochu nevýrazná. Většinu času uvidíte na displeji jen svoji silnici bez dalších detailů. Silniční síť, až na dálnice, úplně zmizí už ve středním stupni zoomu. Je vidět jen bílá plocha.

Ovládání: Posouvání mapou je hrozné. Displej na tahání prstu moc nereaguje, místo toho téměř vždy vyskočí okno s kontextovou nabídkou, která je dostupná po klepnutí. Navigaci by se hodilo ovládácí pero – stylus. Půjčil jsem si ho ze svého kapesního počítače. Když není po ruce per, pomůže na displeji víc tlačit.

Rychlost: Při samotné navigaci si nemohu stěžovat. Počítání trasy je ale dost pomalé a občas se setkáte s dlouhými prodlevami. Příklad: vyberu oblíbenou položku a půl minuty čekám, než se otevře. To je neuvěřitelné!

Mapy: Blaupunkt zřejmě použil hodně starou verzi map. O popisných číslech pouze v Praze a Mladé Boleslavi jsem už psal. Řekl bych, že velké rezervy jsou i v zájmových bodech. Tohle ale ještě porovnám s jinou nějakou navigací, která používá mapy Tele Atlasu.

Samotná navigace: Velmi mi chybí vzdálenost k dalšímu manévru. Řidič musí čekat, až se Blaupunkt před odbočkou sám ozve a na displeji ukáže symbol křižovatky a ubíhající metry. Vím, stačí stisknout tlačítko a hlasová navigace lidským hlasem odříká, jak je příští manévr daleko, ale rád bych tento údaj viděl na displeji. Jinak si ale na samotný proces navigace s Luccou nemohu stěžovat.

Hlasová navigace: Je opravdu výborná, Lucca skládá věty do srozumitelných souvětí, hlas je přijemný. Občas jsem se ale setkal s drobnými chybami, nejčastěji se zopakováním povelů těsně po sobě.

Vypsal jsem spíš body, které mě při používání zarazily – tedy hlavně ty špatné. Celkové dojmy z navigace jsou ale zatím kladné. Lucca má své chyby, stejně jako každý jiný navigační systém. Má některé velmi příjemné vlastnosti, jiné horší nebo špatné, totéž platí o funkcích – některé jsou navíc, jiné chybí. Navigace mě zatím dobře navedla tam, kam jsem potřeboval, a to je důležité. Test ale rozhodně nekončí a v chystané recenzí napíšu víc.

Tip: Prohlédněte si více obrázků a k tomu navíc pět videoukázek práce s TravelPilotem Lucca.

Diskuze (3) Další článek: Wapové portály operátorů: stojí za opovržení?

Témata článku: Zkušenost


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 90

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 22

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 65

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52