Ceny navigací padají a padají, aspoň v Americe

Web PriceGrabber.com nedávno zveřejnil zprávu (PDF) s analýzou cen uživatelských navigačních přístrojů. Jde sice o ceny získané z průzkumů v USA, ale v Evropě nevím o žádné instituci nebo firmě, která by veřejně taková data publikovala. Jsou to ale velice zajímavé informace, které si zaslouží bleskovku.

Ceny uživatelských navigací v USA klesly od února 2006 do února 2007 o 15 % a průměrná cena přístroje se v únoru ustálila na 433 dolarech (8 920 Kč). Pokles cen navíc bude pokračovat. Trh se dle ceny dá rozdělit na tři segmenty, které si drží jednotlivé značky. Nejdražší je v Americe Garmin s cenami na hladině pěti set dolarů. Ve střední třídě kolem čtyř set dolarů se pohybuje TomTom, Magellan a Lowrance, nejnižší třídu kolem dvou set dolarů reprezentují Mio a ViaMichelin.

I přes nejvyšší ceny si ale Garmin v Americe drží první příčky v zájmu a prodejích. V žebříčku navigačních přístrojů, o které je největší zájem, si Garmin drží sedm řádku z deseti.

Na následujícím grafu si můžete prohlédnout průměrnou americkou cenu navigací v jednotlivých měsících za uplynulé dva roky. Přímá čára vyznačuje trend. Nepřehlédněte ale, že osa ypsilon nezačíná na nule, takže skutečné pohyby cen jsou menší než se z grafu může zdát.

Další graf je podobný, sleduje ale jednotlivé výrobce. Všimněte si hlavně zeleného Garminu. Zatímco ostatní výrobci se s cenami ženou dolů, Garmin se drží svých pěti set dolarů, ba cena jeho přístrojů okonce mírně roste. Podobnou strategii lze pozorovat i u nás, Garmin není značka, která by se hrnula do cenových válek.

Jaké navigační přístroje patřily v USA letos mezi únorem a březnem k nejoblíbenějším? Zde je žebříček deseti nejlepších podle průzkumu PriceGrabber.com:

1. Garmin Nuvi 350
2. Garmin Nuvi 660
3. Garmin Nuvi 360
4. Mio C310X
5. Garmin StreetPilot c330
6. TomTom One
7. TomTom Go 910
8. Garmin StreetPilot c340
9. Garmin GPSmap 60CSx
10. Garmin StreetPilot c550

Škoda, že podobné statistiky nejsou k dispozici i pro Evropu nebo dokonce pro samotnou Českou republiku.

Diskuze (3) Další článek: Nokia N95: problém s konstrukcí není ojedinělý

Témata článku: Garmin StreetPilot, Pad, ASP


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 61

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 61

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 64