Co je nového v říjnových mapách Tele Atlasu

Získal jsem dokument, který podrobně popisuje říjnovou verzi map společnosti Tele Atlas. Konkrétně jde o produkt MultiNet, který ve svých navigacích používají výrobci navigací jako TomTom, Mio a všichni ostatní, kteří v Evropě nevsadili na Navteq.

Jednou z hlavních novinek jsou data nazvaná Speed Profiles. Reálnou rychlost dosažitelnou na silnicích rozlišují podle času v rámci dne a podle dne v týdnu. Jestli vám to připomíná službu IQ Routes od TomTomu, nebudete myslím daleko od pravdy. Nemám to sice potvrzené, Tele Atlas zdroj svých informací nezveřejnil, ale je to firma vlastněná TomTomem, který nedávno oznámil, že data získaná z IQ Routes poskytne Tele Atlasu a tím i ostatním výrobcům navigačních přístrojů.

Výrobci navigací ale s těmito informacemi zatím neumí pracovat. Je třeba počkat na nové modely navigačních přístrojů případně na upgrady firmwaru. Až potom budou moci navigace například v pátek ve špičce navigovat jinými trasami než během víkendu. V případě této změny bych ale možná řekl, že půjde o větší zásah, na který aktualizace firmwaru nebude stačit.

Konkrétně jsou data Speed Profiles dostupná pro tyto země: Andora, Belgie, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, Kanada, Spojené státy americké.

Česko, Slovensko a celá Evropa

Aktuální pokrytí České republiky daty Tele Atlasu si můžete prohlédnout na obrázku. Zajímá nás třetí sloupec 2008.10, pro srovnání jsem nechal úroveň pokrytí ve dvou předchozích aktualizacích a výhled do budoucna, do vydání plánovaného na únor 2009.

Klepněte pro větší obrázek

Tele Atlas v říjnu dosáhl důležitého milníku – všechny komunikace v České republice jsou nyní ve stavu Fully Attributed. Obsahují tedy údaje potřebné pro navigaci. Neznamená to samozřejmě, že práce skončila, mapy je nutné stále aktualizovat a opravovat chyby. V současné době ale lze s mapami Tele Atlasu spolehlivě navigovat po 145 224 kilometrech českých silničních komunikací. Mimochodem dva kilometry z toho jsou trajekty nebo přívozy.

Kompletní ještě nejsou databáze čísel budov, i když i u nich přináší říjnová aktualizace změnu. Z předchozího zmapování 25,81 % čísel je nyní 43,77 %. Pro příští aktualizaci v únoru 2009 se další vylepšování této databáze neplánuje.

Prostřednictvím stejné tabulky se podívejte i na Slovensko, kde se oproti červencovým mapám se o deset procent zlepšilo pokrytí Fully Attributed,

Klepněte pro větší obrázek

Ještě jedna tabulka se mi zalíbila. Na obrázku si prohlédněte, jak jsou v současné době u Tele Atlasu zmapovány jednotlivé evropské země:

Klepněte pro větší obrázek

Data, která Tele Atlas v říjnu vydal, nyní musí nakoupit výrobci navigací. Musí je zpracovat do svého formátu, připravit na distribuci. Bude to proto nějakou dobu trvat, s říjnovými mapami se proto podle mého odhadu v navigačních přístrojích setkáme nějdříve za několik měsíců.

Diskuze (5) Další článek: McGuider: chytrá navigace pro chytré telefony

Témata článku: Tele Atlas


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy Watch: Chytré hodinky tikají a odbíjejí. Těšte se na eSIM!

Samsung Galaxy Watch: Chytré hodinky tikají a odbíjejí. Těšte se na eSIM!

** Samsung v New Yorku představil i novou generaci hodinek Galaxy Watch ve dvou velikostech a třech barvách** Hodinky mohou tikat a odbíjet jako běžné analogové hodinky ** Připojíte je k Androidu i iOS, my se těšíme zejména na model s eSIM

Martin Chroust | 22

5 důvodů, proč je předplacená karta lepší než měsíční paušál

5 důvodů, proč je předplacená karta lepší než měsíční paušál

** Paušál je levnější, ale taky platíte jak mourovatí když zrovna nevoláte ** Zásadním benefitem předplacené karty je pro mnohé její anonymita ** A pokud vás operátor naštve, můžete mu dát rovnou košem

Aleš Pospíšil | 129

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 9

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 116