Co spravil nový firmware pro Garmin Colorado?

Garmin předevčírem vydal nový firmware pro turistický navigační přístroj Colorado. Firmware s označením 2.51 je zatím ve stádiu betaverze, takže by ho měl do navigátoru instalovat jen ten, kdo se smíří s tím, že to dělá na vlastní riziko. Neodolal jsem.


Colorado s novým firmwarem

Zde je oficiální přehled novinek a pár mých komentářů:

Byla přidána možnost pro přesunutí bodu na aktuální pozici. Tohle mi u Colorada trochu chybělo, a improvizované řešení bylo trochu komplikované. Nová položka Reposition Here by si ale zasloužila překlad do češtiny.


Ještě překlad, a bude to dokonalé

Byla přidána možnost zadávat znaky s diakritikou. Už je proto možné vyhledávat v názvech bodů, ve kterých jsou háčky a čárky. Garmin to však vyřešil tak, že do už tak dlouhého seznamu znaků, které se volí otáčením kolečka, přidal další s českou diakritikou. Takže například místo znaků CDEF tam je teď prodloužená řada CČDĎEÉĚF. Tato změna opravdu nezrychlí práci s přístrojem. Znaková sada naštěstí odpovídá zvolenému jazyku v přístroji, takže pro návrat k předchozímu stavu pomůže nastavit angličtinu. Hledal jsem, jestli k tomu Garmin nedonutím i s nastavenou češtinou, například úpravou konfiguračních souborů, ale nenašel jsem nic, co by se dalo upravovat.


Tady mě Garmin moc nepotěšil • pomohlo až přepnutí prostředí do angličtiny

Byla přidána možnost upravovat polohu bodu v různých formátech. Rozumím tomu tak, že bych měl mít možnost zadávat polohu bodu nejen v nastaveném formátu (např dd mm.mmm), ale i v jiných (třeba dd.ddddd). Neobjevil jsem ale žádnou změnu oproti staršímu firmwaru.


Nepozoruji žádnou změnu

Byla přidána podpora programu Spanner. Jde o volně stažitelnou aplikaci pro osobní počítač, která překládá „živá“ data o poloze z proprietárního formátu Garminu do standardního formátu NMEA. Colorado tímto začne být použitelné jako externí GPS přijímač pro mapové a navigační aplikace na PC.

Colorado s mapami BlueChart lépe vykresluje oblasti přílivu a odlivu. Neověřím, nekomentuji.

Bylo vylepšeno chování při ukončení režimu Mass Storage. Nepozoruji žádné změny – alespoň pokud se ukončením Mass Storage myslí jednoduché odpojení Colorada od kabelu. Přístroj se stejně jako dřív okamžitě vypne. Ani nabíhání disků není rychlejší: vnitřní paměť se objeví hned, disk s paměťovou kartou ale stále se zpožděním.

Vylepšení „bezpapírového“ geocachingu. Colorado s novým firmwarem zkouším doma u stolu, nevyrazil jsem na lov keší. Takže nevidím žádné rozdíly v zobrazení ani chování. Na zahraničních fórech jsem ale vyčetl, že keším označeným jako DNF se už nezmění ikonka (nejsem si jistý, že by se před tím měnila).

Také jsem viděl zmínku, že Colorado už nezkracuje dlouhé listingy. Není to však pravda, je ale možné, že kapacita paměti pro listingy byla prodloužena, protože ořezání jsem našel jen na opravdu dlouhých textech. Zkrácení proběhlo přibližně po 6 500 znacích, případně po 8 500 znacích zdrojového HTML kódu.

Bylo opraven seznam nalezených geokeší. Nenašel jsem žádnou změnu.

Vylepšení přehrávače Wherigo. Opět jsem neprovedl praktický test. Zdá se mi ale, že bylo trochu upraveno prostředí přehrávače.


Vidíte něco nového?

Větší stabilita systému při výběru mezi mnoha nainstalovanými mapami. Bez komentáře, Colorado mi při této operaci nikdy nezatuhlo.

Větší stabilita systému při plánování dlouhých tras. Stejný případ, nemám zde žádnou špatnou zkušenost.

Oprava výpočtu trasy při zakázání dálnic. Garmin se při plánování trasy se zakázanými dálnicemi údajně vyhýbal i důležitým silnicím první třídy (nejen Colorado). Toto chování se mi v ČR nikdy nepodařilo nasimulovat, nyní by ale tato chyba měla být opravena.

Oprava zobrazení názvů jezer a řek. Tuto změnu se mi nepodařilo ověřit.

Oprava zobrazení výšek mostů. Ani tady nemohu ověřit, co se změnilo.

Snad jen betaverze

Nový firmware mě osobně potěšil přidáním možnosti přesunout bod na aktuální pozici. Nejde však o zásadní funkci, po které uživatelé volali, a ani ostatní opravy si nezaslouží takové označení. Neoficiální seznam problémů je stále velmi dlouhý, a mrzí, že Garmin reaguje tak pomalu a tak nedostatečně. Věřme, že jde zatím jen o betaverzi a že finální firmware bude obsahovat mnohem více oprav.


Tip: Přečtěte si o pěti největších chybách Garminu Colorado

Diskuze (3) Další článek: Jak jste ve svých dvou letech znali mapu světa?

Témata článku: Dlouhý text, Předchozí stav, Nový firmware, Firmware, Nov, Zakázání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 69

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

** Honor představil pro český trh novinku střední třídy - Honor 10 Lite ** Lákadly jsou třpytivý design, špičkové selfie a umělá inteligence ** Telefon jsme stihli krátce otestovat, toto jsou první dojmy

Martin Miksa | 24

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 32