Další GPS hra: Degree Confluence

Projekt Degree Confluence nelze srovnávat třeba s geocachingem, ale přesto je víc zábavný než přínosný. Jeho cílem je zmapovat všechny průsečíky celočíselných poledníků a celočíselných rovnoběžek na Zemi. Například průsečík rovnoběžky na padesátém stupni severní šířky a poledníku na patnáctém stupni východní délky je pole kousek od středočeské Kouřimi. Účastník projektu vezme GPS, fotoaparát, místo důkladně zdokumentuje a informace nahraje na stránky projektu.

Degree Confluence má však přísná pravidla. Průsečíky rozděluje na primární, ty nejdůležitější, a sekundární. Hledisek je několik. Například nad 49. stupněm severní nebo jižní šířky se na rovnoběžkách uznávají jako primární jen dva ze tří průsečíků, nad 64. stupněm jen jeden. Je to kvůli sbíhání poledníků na pólech a zmenšování vzdáleností mezi nimi. Jako primární se potom označují průsečíky, které jsou na zemském povrchu, případně na vodě či ledu, avšak v blízkosti (dohledu) pobřeží. Záznam lze navíc uznat jen v případě, kdy se k souřadnicím dokážete přiblížit na vzdálenost menší než sto metrů.

Celkem je na Zemi 64 442 průsečíků poledníků s rovnoběžkami. Pravidla projektu Degree Congluence splňuje 16 186 bodů, a z toho 14 029 je umístěno na pevné zemi. V současné době zbývá zdokumentovat ještě 11 293 průsečíků.

Na stránkách projektu Degree Confluence si můžete prohlédnout mapky jednotlivých zemí světa. Jsou na nich vidět průsečíky a u nich informace o stavu zpracování. V České republice máme šest primárních a čtyři sekundární body (jsme nad 49. stupněm). Všechny však už byly objeveny a stejného stavu dosáhli průzkumníci i na Slovensku. Podobně jsou na tom i okolní země a v podstatě celá Evropa. Na jiných kontinentech ale najdete mnoho neobsazených bodů a koneckonců i ty popsané lze navštívit vícekrát. Pro hledání volné parcely můžete použít mapu celého světa.

Váš názor Další článek: Benq zajistil servis Siemensů

Témata článku: GPS, Hra


Určitě si přečtěte

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 39

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 23