Další GPS hra: Degree Confluence

Projekt Degree Confluence nelze srovnávat třeba s geocachingem, ale přesto je víc zábavný než přínosný. Jeho cílem je zmapovat všechny průsečíky celočíselných poledníků a celočíselných rovnoběžek na Zemi. Například průsečík rovnoběžky na padesátém stupni severní šířky a poledníku na patnáctém stupni východní délky je pole kousek od středočeské Kouřimi. Účastník projektu vezme GPS, fotoaparát, místo důkladně zdokumentuje a informace nahraje na stránky projektu.

Degree Confluence má však přísná pravidla. Průsečíky rozděluje na primární, ty nejdůležitější, a sekundární. Hledisek je několik. Například nad 49. stupněm severní nebo jižní šířky se na rovnoběžkách uznávají jako primární jen dva ze tří průsečíků, nad 64. stupněm jen jeden. Je to kvůli sbíhání poledníků na pólech a zmenšování vzdáleností mezi nimi. Jako primární se potom označují průsečíky, které jsou na zemském povrchu, případně na vodě či ledu, avšak v blízkosti (dohledu) pobřeží. Záznam lze navíc uznat jen v případě, kdy se k souřadnicím dokážete přiblížit na vzdálenost menší než sto metrů.

Celkem je na Zemi 64 442 průsečíků poledníků s rovnoběžkami. Pravidla projektu Degree Congluence splňuje 16 186 bodů, a z toho 14 029 je umístěno na pevné zemi. V současné době zbývá zdokumentovat ještě 11 293 průsečíků.

Na stránkách projektu Degree Confluence si můžete prohlédnout mapky jednotlivých zemí světa. Jsou na nich vidět průsečíky a u nich informace o stavu zpracování. V České republice máme šest primárních a čtyři sekundární body (jsme nad 49. stupněm). Všechny však už byly objeveny a stejného stavu dosáhli průzkumníci i na Slovensku. Podobně jsou na tom i okolní země a v podstatě celá Evropa. Na jiných kontinentech ale najdete mnoho neobsazených bodů a koneckonců i ty popsané lze navštívit vícekrát. Pro hledání volné parcely můžete použít mapu celého světa.

Váš názor Další článek: Benq zajistil servis Siemensů

Témata článku: GPS, Hra


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 61

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 41

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 59

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20