Directus: navigace ve zpětném zrcátku

Nápad integrace satelitní navigace do zpětného zrcátka automobilu není úplně nová, první návrhy se objevily už před několika lety. Teprve nyní se však tato bezesporu zajímavá myšlenka stýká s realitou. Společnost Directus představila navigaci GPS Rear View Mirror.

Rozměrné zpětné zrcátko má napravo od klasické odrazné plochy dokonce čtyřpalcový dotekový displej, na kterém naviguje známý Nav N Go. To však není vše, zrcátko nepostrádá bluetooth, mikrofon a samozřejmě reproduktor, takže současně poslouží jako hands-free. Navigace dokonce disponuje video vstupem, takže ji lze propojit se zadní kamerou a obraz přenášet do zrcátka.

Klepněte pro větší obrázek
Navigace ve zpětném zrcátku: uvítali bychom zrcadlové provedení s navigací vlevo

Osobně nedokážu odhadnout, zda jde o dobré či špatné řešení. Určitě má své výhody, v interiéru se vám nepovaluje další zařízení, které musíte neustále připojovat k nabíječce a k držáku. Přestože návod hovoří o snadné domácí instalaci, nebude to vzhledem k nutnosti připojení napájení tak jednoduchá záležitost. A konečně, navigaci si nevezmete domů, abyste si v klidu naplánovali delší cestu. Instalaci aktualizací a další správu obsahu řeší paměťová karta, na které jsou mapové podklady uloženy.

Otázkou také zůstává, zda vám navigace nebude při každém pohledu do zrcátka svádět pohled. Při klasickém umístění navigace dolů a doprostřed čelního skla, máme při pohledu na navigaci stále alespoň rozmazaný přehled o dění před námi. Při pohledu na navigaci ve zpětném zrcátku však takovou výhodu ztrácíme. Doporučená koncová cena je 799 dolarů (14 000 Kč) včetně parkovací kamery, na internetu se však dají najít i mnohem příjemnější ceny. Při hledání můžete narazit i na totožný model zvaný SmartMirror od společnosti Azentek, ten je však dodáván s navigační aplikací Navigon Mobile Navigator. Před koupí také uvažte nutnost dodatečného dokoupení map Evropy.

Technická specifikace: Directus Rear View Mirror

Navigační aplikace: Nav N Go
Procesor: Samsung S3C244OA-400MHZ
Paměť: 64 MB RAM, SD karty
Operační systém: Windows CE .NET 5.0
Displej: 4", širokoúhlý, 480 x 272 px
Komunikace: bluetooth, funkce hands-free
Další funkce: videovstup pro parkovací kameru

Zdroj: Directusnav.com

Diskuze (21) Další článek: Mobility 11/09 - pravé mobilní Vánoce

Témata článku: Jednoduchá záležitost, První návrh, Zpětné zrcátko, Direct


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 61

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93