Directus: navigace ve zpětném zrcátku

Nápad integrace satelitní navigace do zpětného zrcátka automobilu není úplně nová, první návrhy se objevily už před několika lety. Teprve nyní se však tato bezesporu zajímavá myšlenka stýká s realitou. Společnost Directus představila navigaci GPS Rear View Mirror.

Rozměrné zpětné zrcátko má napravo od klasické odrazné plochy dokonce čtyřpalcový dotekový displej, na kterém naviguje známý Nav N Go. To však není vše, zrcátko nepostrádá bluetooth, mikrofon a samozřejmě reproduktor, takže současně poslouží jako hands-free. Navigace dokonce disponuje video vstupem, takže ji lze propojit se zadní kamerou a obraz přenášet do zrcátka.

Klepněte pro větší obrázek
Navigace ve zpětném zrcátku: uvítali bychom zrcadlové provedení s navigací vlevo

Osobně nedokážu odhadnout, zda jde o dobré či špatné řešení. Určitě má své výhody, v interiéru se vám nepovaluje další zařízení, které musíte neustále připojovat k nabíječce a k držáku. Přestože návod hovoří o snadné domácí instalaci, nebude to vzhledem k nutnosti připojení napájení tak jednoduchá záležitost. A konečně, navigaci si nevezmete domů, abyste si v klidu naplánovali delší cestu. Instalaci aktualizací a další správu obsahu řeší paměťová karta, na které jsou mapové podklady uloženy.

Otázkou také zůstává, zda vám navigace nebude při každém pohledu do zrcátka svádět pohled. Při klasickém umístění navigace dolů a doprostřed čelního skla, máme při pohledu na navigaci stále alespoň rozmazaný přehled o dění před námi. Při pohledu na navigaci ve zpětném zrcátku však takovou výhodu ztrácíme. Doporučená koncová cena je 799 dolarů (14 000 Kč) včetně parkovací kamery, na internetu se však dají najít i mnohem příjemnější ceny. Při hledání můžete narazit i na totožný model zvaný SmartMirror od společnosti Azentek, ten je však dodáván s navigační aplikací Navigon Mobile Navigator. Před koupí také uvažte nutnost dodatečného dokoupení map Evropy.

Technická specifikace: Directus Rear View Mirror

Navigační aplikace: Nav N Go
Procesor: Samsung S3C244OA-400MHZ
Paměť: 64 MB RAM, SD karty
Operační systém: Windows CE .NET 5.0
Displej: 4", širokoúhlý, 480 x 272 px
Komunikace: bluetooth, funkce hands-free
Další funkce: videovstup pro parkovací kameru

Zdroj: Directusnav.com

Diskuze (21) Další článek: Mobility 11/09 - pravé mobilní Vánoce

Témata článku: Direct, První návrh, Jednoduchá záležitost, Zpětné zrcátko, Zajímavá myšlenka


Určitě si přečtěte