Event Logger: další chytré vylepšení TomTomu

Protože přenosné navigace TomTom jsou v podstatě malé počítače s operačním systémem Linux, dají se dodatečně různými způsoby vylepšit. Psal jsem už o pokročilém palubním počítači Tripmaster a do sféry úprav patří i seřazení ikonek v nabídce. Tentokrát představím program Event Logger, který dokáže hlídat, kudy jste jeli.

Tuto funkci dokáže po patřičném nastavení zastat i Tripmaster. Event Logger ale sleduje cestu úplně automaticky a vše hned ukládá do standardních souborů formátu GPX. Program je určen pro přenosné navigátory TomTom Go, One a určitě bude funkční i na odolném Rideru. Do softwarových navigací TomTom ale Event Logger vůbec nezkoušejte instalovat.

Co dělají ikonky

Instalační soubor Event Loggeru můžete zdarma stáhnout na této stránce. Dokumentace je až zbytečně složitá. Soubory z archivu jednoduše nakopírujte do paměti TomTomu a je hotovo. Samozřejmě se doporučuje před tím zálohovat.

Na posledním místě v nabídce navigátoru se objeví několik spíše nevzhledných ikonek. Také tady se aplikace drží hesla „odborníci odborníkům“ a odpověď na funkčnost jednotlivých odkazů prozradí až velmi technický padesátistránkový manuál.


Nové ikony v nabídce TomTomu

Funkce ikonek vám ale prozradím sám:

1. Astronomical Calendar: velmi podrobný astronomický kalendář s mnoha údaji o aktuálním dni, Slunci, Měsíci a dalšími informacemi. Displej jsem tady musel vyfotit, protože klepnutí na displej při snímání obrázků kalendář rovnou zavřelo.

Klepněte pro větší obrázek

2. Log Position and add POI: klepnutí na ikonku uloží aktuální polohu jako bod zájmu v nově vytvořené kategorii POI.Tracker.

 
Informace o uložení bodu • uložené zájmové body v nabídce

3. Log Position to Itinerary: klepnutí vytvoří položku v itineráři. Do něj se jinak automaticky ukládá začátek a konec cesty, resp. zapnutí a vypnutí navigace.


Body do itineráře se ukládají v denních záznamech


Ukázka tří stránek itineráře mé čtvrteční cesty: je zde vždy začátek, konec (viz červené linky) a také manuálně vložené body

4. Snap-to-road or raw GPS: postupně se volí čtyři možnosti zachytávání trasy. Program se buď může držet silnic na mapě, nebo bude ukládat přesnou GPS pozici. Může to dělat v pěti nebo desetisekundových intervalech. Standardní je desetisekundový záznam pozice přilepené k nejbližší silnici.

5. Toggle GPX Tracker: tímto odkazem můžete záznam trasy a celý program vypnout.

6. Toggle Debug Level: pro uživatele je tato ikona zcela zbytečná, slouží jen k laděni programu.

7. Top: otevře se textová konzole s informacemi o paměti TomTomu a běžících procesech.

Klepněte pro větší obrázek
Co jste o svém TomTomu nikdy nevěděli

TomTom se s nainstalovaných Event Loggerem trochu zpomalí. Při používání to ale nepoznáte, prodlouží se jen doba startu a vypínání. Ve spodní části displeje se v takových a dalších situacích zobrazí stavový řádek s informacemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Informace v novém stavovém pruhu

To hlavní: GPX

Po nainstalování můžete na Event Logger v podstatě zapomenout. To nejdůležitější dělá sám a bez velkého nastavování: do složky s názvem „itn“ v paměti TomTomu ukládá soubory GPX s informacemi, kde jste se pohybovali. Odsud si je můžete stáhnout a dál využít.

Soubory jsou dělené po dnech a v každém z nich bude většinou několik tras. Jejich počet bude záležet na vypnutích a zapnutích navigátoru, kromě toho ale program i plynulou jízdu rozdělí na několik navazujících částí.

Se soubory GPX dokáže pracovat snad každá počítačová aplikace, která má něco společného s navigací. Sám s nimi obvykle pracuji v programu MapSource, který se dodává k navigacím Garminů. Umí je přímo načíst třeba i Google Earth, ale konkrétně v tomto případě jsem nikdy nebyl úspěšný, trasa se nakonec nezobrazila. Stačilo ale použít oblíbený online konvertor, vyrobit z GPX formát KML a hned jsem si mohl prohlížet, kde jsem všude byl. Podívejte se sami na ukázky, kde je vidět cesta z Brna do Prahy po D1, jízda po Praze, to vše proložené body, které jsem čas od času klepnutím na ikonku uložil.

Koncem listopadu jsem psal o nové funkci internetových map Google Maps, které tehdy přidaly možnost zobrazovat soubory KML. Tyto soubory získané z Event Loggeru jsem po konverzi z GPX nahrál na web a můžete si je prohlédnout rovnou v internetových mapách:

  • cesta 1
  • cesta 2
  • cesta 3: tady si všimněte chyby nebo možná spíše vlastnosti programu. TomTom jsem zapnul až u Velkého Meziříčí, trasa ale začíná na místě posledního vypnutí.

Pomocí Event Loggeru můžete v TomTomu automaticky zaznamenávat, kde jste s ním všude byli. Stačí občas stáhnout nahrané soubory GPX, archivovat je nebo nějakým způsobem zpracovat. Kromě možností zobrazení na mapách, o kterých jsem psal, to může být třeba použití v Zoner Photo Studiu 9 při zobrazování fotografií s místem, kde byly pořízeny – viz tento článek.


Tip: Stáhněte si zdarma Elišku, nový ženský hlas pro navigace TomTom
Diskuze (5) Další článek: Fotografie týdne: efektně i bez počítače

Témata článku: Vylepšení, Event, Log, Tom, Celý program


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

** Oficiálně to sice není Xiaomi, ale poměr cena/výkon má skvělý ** Dobrá výdrž, pěkné fotky a spolehlivá čtečka jsou hlavní zbraně ** Zklame horší odladěnost prostředí a slabší výsledky videa

Jakub Vrbacký | 18

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140