Fotohádanky: poznáte Česko a svět z letadla?

Pravidla fotohádanek jsou jasná. Níže najdete snímky z internetových leteckých map a vaším úkolem je poznat nebo najít místa, která jsou na nich zobrazena.

Jak odpovídat

Do diskuze k jednotlivým snímkům pište pouze náznaky, nikdy přímo název místa nebo jeho souřadnice. Uveďte jen malou nápovědu, ze které bude jasné, že znáte odpověď, ale ostatní zároveň nebudou připraveni o motivaci hledat.

Příklad: Vůbec první fotohádanka ukazovala kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Ždáru nad Sázavou. Do diskuze by potom mohlo přijít například: Architekta pozval opat Václav Vejmluva; Ještě dělal Křtiny, Rajhrad a tak dále; Unesco.

Chceme zkrátka, abyste ostatním hned neprozrazovali správnou odpověď. Výjimkou je pouze poslední extraobtížná hádanka, u které zvítězí ten, kdo najde správné místo jako první. Může ho do diskuze napsat bez náznaků.

Dnešní fotohádanky

Čtyři snímky můžete hledat v internetových mapách Googlu.

Jedna trochu složitější

Pokud by se někomu obrázky zdály příliš jednoduché, pokaždé připravíme ještě jednu lahůdku. Tentokrát se ale bude hledat na celém světě, rovněž na mapách Googlu. Kde je následující místo?

 

Jen pro tvrďáky

Stejně jako v předchozích dílech fotohádanek nabídneme i jeden extraobtížný obrázek. Není na něm žádný známý objekt, nedá se moc čeho chytit. Váš úkol je ale stejný: najít na mapách Googlu nebo pomocí programu Google Earth místo, kde byl tento letecký snímek pořízen. Pokud najdete, napište tentokrát odpověď hned do diskuze pod článkem. Samozřejmě můžete spolupracovat a sdělovat si v diskuzi různé indicie.

Správné odpovědi z minulého kola

1. Vrchol hory Říp. Jedno z nejvýznamnějších míst české historie se nachází nedaleko Roudnice nad Labem. Uprostřed roviny vystupuje 456 m vysoká hora Říp. Na jejím vrcholu najdeme románskou rotundu sv. Jiří.

2. Objekt společné výuky Univerzity Hradec Králové. V roce 1997 dostala Univerzita Hradec Králové do užívání novou, značně netradiční, budovu, která svým pojetím navazuje na tradici cihlových staveb Josefa Gočára a přitom okolí zaujme nevídaným množstvím použitých oken a okýnek.

3. Vodní dílo Nové Mlýny. Na jihu Moravy leží na soutoku řek Dyje, Jihlava a Svratka rozsáhlá soustava tří vodních nádrží. Každá z těchto nádrží má jinou funkci – a to jako přírodní rezervace, rekreační nebo hospodářská vodní plocha. Celková rozloha je 3 226 hektarů.

4. Strahovský tunel a tunel Mrázovka. Jedna z důležitých dopravních staveb v Praze je komplex Strahovského tunelu a tunelu Mrázovka. Podzemím jsou tak díky tubusům dlouhým přes 3,2 km spojeny Radlice s Břevnovem.

5. Eurotunel, Francie. Od listopadu 1994 spojuje francouzské Callais a anglický Folkestone železniční tunel pod Lamanšským průlivem. Značně tak usnadňuje i urychluje dopravu mezi těmito státy. Na obrázku je pak zobrazena vstupní část na francouzské straně.

Diskuze (18) Další článek: LG KF300: stylovka i pro slabé oči (test)

Témata článku: Letecký snímek, Podzemí, Celková rozloha, Let, Foto, Svět, Tvrďák, Vodní nádrž, Roudnice nad Labem, Česko, Přírodní rezervace


Určitě si přečtěte