Fotohádanky: poznáte Česko a svět z letadla?

Pravidla fotohádanek jsou stále stejná. V článku najdete snímky z internetových leteckých map a vaším úkolem je poznat nebo najít místa, která jsou na nich zobrazena.

Jak odpovídat

Do diskuze k jednotlivým snímkům pište pouze náznaky, nikdy přímo název místa nebo jeho souřadnice. Uveďte jen malou nápovědu, ze které bude jasné, že znáte odpověď, ale ostatní zároveň nebudou připraveni o motivaci hledat.

Příklad: Vůbec první fotohádanka ukazovala kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Ždáru nad Sázavou. Do diskuze by potom mohlo přijít například: Architekta pozval opat Václav Vejmluva; Ještě dělal Křtiny, Rajhrad a tak dále; Unesco.

Chceme zkrátka, abyste ostatním hned neprozrazovali správnou odpověď.

Dnešní fotohádanky

Čtyři snímky můžete hledat v internetových mapách Googlu.

Jedna trochu složitější

Pokud by se někomu obrázky zdály příliš jednoduché, pokaždé připravíme ještě jednu lahůdku. Tentokrát se ale bude hledat na celém světě, rovněž na mapách Googlu. Kde je následující místo?

 

Extraobtížnou hádanku pro tvrďáky tentokrát vynecháme.

Správné odpovědi z minulého kola

 

1. Pomník Přemysla Oráče, Stadice. Podle pověstí byl právě z tohoto místa pozván Přemysl, aby se stal po boku Libuše vládcem Čech. Pomník zde pak stojí od roku 1841.

2. Depo Hostivař, Praha. Netradičně řešená stanice pražského metra vznikla v objektu depa přebudováním prostoru myčky vozů. Kvůli tomu má nejužší nástupiště celé sítě metra.

3. Westernové městečko, Boskovice. V areálu bývalého pískolomu vznikla zajímavá replika divokého západu. Nalezneme zde mimo jiné saloony, stylové obchody, sruby nebo amfiteátr.

4. Bývalá restaurace Expo 58, Praha. Na světové výstavě Expo 58 získalo Československo obdiv a ocenění za architektonické řešení svého pavilonu. Ten byl poté přestěhován zpět do ČSSR a jednu z nejhezčích staveb – restauraci – tak můžeme vidět v Praze na Letné.

5. Palác Parlamentu, Bukurešť, Rumunsko. Stavba jedné z největších staveb na světě započala roku 1984, kdy v Rumunsku vládl Nicolae Ceauşescu. Megalomanský projekt naprosto vyčerpal ekonomiku země, nicméně stále není dostavěn. Dnes zde sídlí parlament a další instituce, přesto ale zůstává nemalá část nevyužita.

6. Kruhy v obilí ve Velké Británii.

Diskuze (21) Další článek: Katalog mobilů dosáhl tisícovky, tipovací soutěž končí

Témata článku: Svět, Bukurešť, Nástupiště, Městečko, Nemalá část, Česko, Libuše, Foto, Buk, Tvrďák, Hostivař, F +, Let, Boskovice, Československo, Depo Hostivař