Fotohádanky: poznáte Česko a svět z letadla?

Pravidla fotohádanek jsou stále stejná. V článku najdete snímky z internetových leteckých map a vaším úkolem je poznat nebo najít místa, která jsou na nich zobrazena.

Jak odpovídat

Do diskuze k jednotlivým snímkům pište pouze náznaky, nikdy přímo název místa nebo jeho souřadnice. Uveďte jen malou nápovědu, ze které bude jasné, že znáte odpověď, ale ostatní zároveň nebudou připraveni o motivaci hledat.

Příklad: Vůbec první fotohádanka ukazovala kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Ždáru nad Sázavou. Do diskuze by potom mohlo přijít například: Architekta pozval opat Václav Vejmluva; Ještě dělal Křtiny, Rajhrad a tak dále; Unesco.

Chceme zkrátka, abyste ostatním hned neprozrazovali správnou odpověď.

Dnešní fotohádanky

Čtyři snímky můžete hledat v internetových mapách Googlu.

Jedna trochu složitější

Pokud by se někomu obrázky zdály příliš jednoduché, pokaždé připravíme ještě jednu složitější hádanku. Tentokrát se hledá na celém světě, rovněž na mapách Googlu. Kde je následující místo?

 

Správné odpovědi z minulého kola

V předchozím kole Fotohádanek bylo úkolem poznat fotografie z ulice. Pro Česko jsme použili rumunskou službu NORC, pro svět Google Street View. Protože se nám u NORC nepodařilo vytvořit přímý odkaz na snímek, uvádíme tentokrát jen slovní popis míst.

1. Vinohradský Pavilon, Praha. Původ současné podoby této budovy se datuje do roku 1903, kdy byla zdejší továrna na mlýnské stroje přestavena na městskou tržnici. Po požáru v roce 1986 hrozilo zbourání této architektonicky cenné stavby, nakonec byla ale zrekonstruována a i dnes slouží jako místo pro nákupy. (Praha, Vinohradská ulice)

2. Pomník rudoarmějce, Brno. Pomník na počest Rudé armády byl na Moravském náměstí odhalen již v roce 1955. V roce 1993 z něj byly sejmuty desky s textem a poté byl několikrát poničen vandaly. (Brno, Moravské náměstí)

3. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Brno. Tato gotická stavba, jedna z nejvýznamnějších památek Brna, se vyznačuje použitím neomítnutých režných cihel. Zajímavý je také půdorys baziliky, který tvoří dvě na sebe kolmé lodě. (Brno, Mendlovo náměstí)

4. Synot Tip Aréna, Praha. Stadion – pro většinu lidí známý jako Eden – je domácím sídlem pražské Slavie. Byl slavnostně otevřen v roce 2008, nabízí 21 tisíc míst k sezení, čtyřice VIP boxů nebo speciální místa pro invalidy. (Praha, ulice U Slávie)

5. Torre Agbar , Barcelona, Španělsko. Neobyčejný mrakodrap patří barcelonským vodárnám, proto má jeho tvar představovat vodu prýštící ze země. V noci stavbu osvětluje 4 500 LED, které dovolují kouzelně měnit barvu povrchu či na plášť vykreslovat obrazce.

Diskuze (20) Další článek: SmartMaps: nové mapy a aktualizace, nižší ceny

Témata článku: Aréna, Foto, Let, Slovní popis, Česko, Svět


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 74

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

RECENZE: Apple iPhone XS Max je zdařilá evoluce s větším displejem i cenou

RECENZE: Apple iPhone XS Max je zdařilá evoluce s větším displejem i cenou

** Telefon navazuje na loňskou generaci jen přidává větší OLED displej ** Vše se nese v duchu malých, ale užitečných inovací ** Cena kvůli větší velikosti bohužel o pár tisíc povyrostla

Martin Miksa | 365