Fotohádanky: poznáte Česko a svět z letadla?

Pravidla fotohádanek jsou stále stejná. V článku najdete snímky z internetových leteckých map a vaším úkolem je poznat nebo najít místa, která jsou na nich zobrazena.

Jak odpovídat

Do diskuze k jednotlivým snímkům pište pouze náznaky, nikdy přímo název místa nebo jeho souřadnice. Uveďte jen malou nápovědu, ze které bude jasné, že znáte odpověď, ale ostatní zároveň nebudou připraveni o motivaci hledat.

Příklad: Vůbec první fotohádanka ukazovala kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Ždáru nad Sázavou. Do diskuze by potom mohlo přijít například: Architekta pozval opat Václav Vejmluva; Ještě dělal Křtiny, Rajhrad a tak dále; Unesco.

Chceme zkrátka, abyste ostatním hned neprozrazovali správnou odpověď.

Dnešní fotohádanky

Čtyři snímky můžete hledat v internetových mapách Googlu.

Jedna trochu složitější

Pokud by se někomu obrázky zdály příliš jednoduché, pokaždé připravíme ještě jednu složitější hádanku. Tentokrát se hledá na celém světě, rovněž na mapách Googlu. Kde je následující místo?

 

Správné odpovědi z minulého kola

V předchozím kole Fotohádanek bylo úkolem poznat fotografie z ulice. Pro Česko jsme použili rumunskou službu NORC, pro svět Google Street View. Protože se nám u NORC nepodařilo vytvořit přímý odkaz na snímek, uvádíme tentokrát jen slovní popis míst.

1. Vinohradský Pavilon, Praha. Původ současné podoby této budovy se datuje do roku 1903, kdy byla zdejší továrna na mlýnské stroje přestavena na městskou tržnici. Po požáru v roce 1986 hrozilo zbourání této architektonicky cenné stavby, nakonec byla ale zrekonstruována a i dnes slouží jako místo pro nákupy. (Praha, Vinohradská ulice)

2. Pomník rudoarmějce, Brno. Pomník na počest Rudé armády byl na Moravském náměstí odhalen již v roce 1955. V roce 1993 z něj byly sejmuty desky s textem a poté byl několikrát poničen vandaly. (Brno, Moravské náměstí)

3. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Brno. Tato gotická stavba, jedna z nejvýznamnějších památek Brna, se vyznačuje použitím neomítnutých režných cihel. Zajímavý je také půdorys baziliky, který tvoří dvě na sebe kolmé lodě. (Brno, Mendlovo náměstí)

4. Synot Tip Aréna, Praha. Stadion – pro většinu lidí známý jako Eden – je domácím sídlem pražské Slavie. Byl slavnostně otevřen v roce 2008, nabízí 21 tisíc míst k sezení, čtyřice VIP boxů nebo speciální místa pro invalidy. (Praha, ulice U Slávie)

5. Torre Agbar , Barcelona, Španělsko. Neobyčejný mrakodrap patří barcelonským vodárnám, proto má jeho tvar představovat vodu prýštící ze země. V noci stavbu osvětluje 4 500 LED, které dovolují kouzelně měnit barvu povrchu či na plášť vykreslovat obrazce.

Diskuze (20) Další článek: SmartMaps: nové mapy a aktualizace, nižší ceny

Témata článku: Aréna, Slovní popis, Foto, Let, Svět, Česko


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 128

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 32

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5