Fotohádanky: poznáte Česko a svět z letadla?

Pravidla fotohádanek jsou stále stejná. V článku najdete snímky z internetových leteckých map a vaším úkolem je poznat nebo najít místa, která jsou na nich zobrazena.

Jak odpovídat

Do diskuze k jednotlivým snímkům pište pouze náznaky, nikdy přímo název místa nebo jeho souřadnice. Uveďte jen malou nápovědu, ze které bude jasné, že znáte odpověď, ale ostatní zároveň nebudou připraveni o motivaci hledat.

Příklad: Vůbec první fotohádanka ukazovala kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Ždáru nad Sázavou. Do diskuze by potom mohlo přijít například: Architekta pozval opat Václav Vejmluva; Ještě dělal Křtiny, Rajhrad a tak dále; Unesco.

Chceme zkrátka, abyste ostatním hned neprozrazovali správnou odpověď.

Dnešní fotohádanky

Čtyři snímky můžete hledat v internetových mapách Googlu.

Jedna trochu složitější

Pokud by se někomu obrázky zdály příliš jednoduché, pokaždé připravíme ještě jednu složitější hádanku. Tentokrát se hledá na celém světě, rovněž na mapách Googlu. Kde je následující místo?

 

Správné odpovědi z minulého kola

1. Staré Bělidlo. Děj legendárního díla Babička od Boženy Němcové se odehrával ve východních Čechách, poblíž města Ratibořice. Dnes vede celým údolím naučná stezka, na které je možno zhlédnout většinu míst v knížce zmíněných.

2. Let Kunovice. Současný výrobní areál tradičního českého výrobce letadel vznikl v 50. letech a od té doby se ve zdejších dílnách zrodila řada legendárních strojů – například dodnes populární větroň L-13 Blaník, cvičný letoun L-29 Delfín nebo v zemědělství používaný Z-37 Čmelák.

3. Křižíkova fontána. U příležitosti jubilejní zemské výstavy v roce 1891 byla na výstavišti v Holešovicích postavena pozoruhodná osvětlená a ozvučená fontána. Celkem ji tvoří tři tisíce trysek, padesát čerpadel a osvětlení zajišťuje 1 248 podvodních reflektorů.

4. Army Park Ořechov u Brna. Dříve zde bylo vojenské území, ve kterém se nacházely rakety pro obranu Brna. Dnes je místo přístupné veřejnosti, která si zde může prohlédnout vojensko-historický skanzen AČR a ČSLA, podzemní objekty včetně originálního vybavení nebo se třeba projet v obrněném transportéru.

5. Gateshead Millenium Bridge, Velká Británie. Jediný výklopný most na světě spojuje města Newcastle upon Tyne a Gateshead. Pokud pod mostem potřebuje proplout loď, most se díky dvěma obřím kloubům naklopí a vytvoří tak dostatek prostoru i pro větší plavidla.

Diskuze (19) Další článek: Nokia N97: interaktivní demo

Témata článku: Let, Foto, Česko, Svět


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 23

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 29

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102