G3 Project: sledování mobilu na mapách Googlu

Mapy Google Maps jsou uživateli pro svou kvalitu hojně využívány; a to nejen v počítači. Díky programu Mobile Gmaps lze mapové podklady použít i pro navigaci pomocí javového mobilního telefonu (jinak viz tento článek). Nevýhodou je zatím slabší pokrytí České republiky a také velký objem přenesených dat.

Někdo se dívá

Autoři G3 Projektu využívají mapy Googlu trochu jiným způsobem. Cílem je poskytnout služby pro zaznamenání GPS polohy uživatele v reálném čase, to znamená během pohybu, a ukládání tras na serveru pro další prohlížení.

K čemu je to dobré?

  • k zaznamenání výletu včetně připojených poznámek k zajímavým bodům
  • pro navigaci v neznámém prostředí s pomocí „přítele na telefonu“ – podobná služba byla kdysi zmiňována v souvislosti s nevidomými
  • pro sledování osob nebo vozidel
  • pro přímý přenos z tréninku a závodů

Jak funguje G3 project

Chcete-li využívat výše uvedených služeb, stačí se zaregistrovat, počkat na e-mail, který obsahuje informace o projektu ve formátu PDF a také soubory JAR a JAD ke stažení.

Služba je tvořena dvěma vzájemně propojenými částmi. V pohybu je mobilní klient, javová aplikace v mobilním telefonu, která přijímá GPS signál z Bluetooth modulu a přes GPRS odesílá polohu v určených intervalech na server. Tuto sestavu používá sledovaná strana.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displeje mobilního klientu

Na druhé straně je webový klient, ke kterému se sledující přihlásí uživatelským jménem a heslem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poloha mobilu zobrazovaná na stránkách G3 projektu

Obrázky byly zaznamenány mým bratrem přímo mém při kondičním běhu. On seděl v teple svého plzeňského domova a já se se svou ženou obětoval vědě běháním v Chebu. Po návratu pak bylo možné celou trasu zobrazit včetně poznámek zaslaných z telefonu v Google Maps nebo v programu Google Earth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledná trasa v různých mapách

Pro úplnost uvádím tento přehled:

  • běh trval 14 minut
  • interval zasílání dat byl nastaven na 10 sekund
  • GPRS přenos: odeslaná data 33,9 kB, přijatá data 25,2 kB
  • byly uloženy poznámky ke třem bodům

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trasa v Google Earth

Další vývoj

Tento projekt ukazuje další možnosti využití služeb GPS systému v kombinaci s mobilním telefonem a mapami Googlu. Autoři G3 Projektu slibují další zlepšování funkcí, zatím se jedná pouze o betaverzi.

Pravděpodobně bude přidána možnost odesílání fotografie z uloženého bodu a také zaslání trasy až po jejím zaznamenání. Ne vždy je totiž třeba přenášet pohyb v reálném čase. Programátorům jsem navrhnul také rozšíření nabídky o volbu stažení souboru GPX, pokud možno se záznamem nadmořské výšky kvůli profilu trati. Současné KML soubory lze zobrazit v programu Google Earth.

Diskuze (11) Další článek: O2 TV: samoinstalační balíček pro všechny

Témata článku: Neznámé prostředí, Sledování, MOBI, Podobná služba, Project, Mobil


Určitě si přečtěte