Garmin: Vánoce, aktualizace map a další novinky

Český Garmin, tedy přesněji distributor Picodas Praha, dnes odpoledne pořádal na Invexu tiskovou konferenci. Prezentoval značku, stav a trendy na trhu GPS navigací, nové technologie, vlastní tvorbu map. Zaznamenal jsem si několik informací, o kterých se ještě příliš neví.

Vánoce 2007

Předpokládá se, že letošní Vánoce budou „navigační“. Silný nástup navigačních přístrojů trh zaznamenal už loni, v roce 2007 by měl být ale ještě silnější. Ačkoli je Garmin obecně drahá značka, na konkurenci zaútočí cenou; a ta by určitě měla reagovat. O cenové nabídce jsem psal už v samostatné bleskovce, dnes mám ale ještě další podrobnosti.

Garmin Nüvi 250: základní model s pokrytím celé Evropy bude stát 6 990 Kč (všechny ceny jsou včetně DPH). V obchodní síti Datart se k němu budou přidávat ještě náramkové hodinky Swatch, které současně fungují jako snowpass. Jiní prodejci mohou připravit podobné akce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Nüvi 250

Garmin Nüvi 250W: přidává širokoúhlý displej a bude stát 8 990 Kč. K tomu ale ještě dalekohled Nikon Sportlite 10×25 v hodnotě kolem dvou tisíc korun. (Na internetu jsem takový dalekohled našel za 1 300 Kč, ale nejsem si stoprocentně jistý, že jde o stejný model.) Tato akce bude dostupná celoplošně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Nüvi 250W

Garmin Nüvi 660: hlavní vánoční akce za 9 990 Kč. Dosavadní nejvybavenější navigace Garminu spadla z ceny patnáct až sedmnáct tisíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Nüvi 660

Kromě těchto modelů budou existovat i verze s regionálním pokrytím. Cena se ale od přístrojů s mapami celé Evropy už zřejmě nebude tolik lišit.

Aktualizace map

V připravovaném nejvyšší modelu Nüvi 760, který by měl být v prodeji příští týden nebo do čtrnácti dnů, jsou už nové mapy Navtequ. Ty, které známe z přístrojů Navigon a které už stroprocentně pokrývají silniční síť České republiky. Pro uživatele současných navigací bude aktualizace dostupná až v lednu za cenu 80 eur.

Garmin upouští od objednávání a placení aktualizací na internetu. Nyní budou nové mapy k dispozici jen na datových nosičích v běžných obchodech. Na internetu se mapy budou jen aktivovat. Osobně mi to přijde jako krok zpět, zvlášť při porovnání s jinými výrobci, kde lze aktuální mapy po zaplacení z internetu rovnou i stáhnout.

Vývoj mapy Atlas ČR 10R, kterou připravuje přímo Picodas Praha, ale nebude ukončen. Už třeba kvůli zákazníkům, kteří si koupili pouze regionální verze navigačních přístrojů bez map celé Evropy.

Střípky

Dozvěděl jsem se, že do konce roku se neobjeví žádné nové turistické navigační přístroje. Ptal jsem se konkrétně na nové modelové řady, protože GPSMap 60 i eTrex má už hodně za sebou.

Garmin Nüvi 760 používá nový systémový konektor. Zajímalo mě, jestli s ním budou spojeny nějaké nové funkce, hlavně v souvislosti s možností propojit navigační přístroj s automobilem. Ivo Steiner z české distribuční firmy soudí, že nebudou, ale pokud o Nüvi projeví zájem třeba automobilky, výrobce by prostřednictvím tohoto konektoru mohl navigační přístroj „donutit“ k novým možnostem. To však nebyla oficiální informace, ale spíše odhad člověka, který už ví, co lze od Garminu čekat.

Ptal jsem se také, kdy bude mít Navteq plné pokrytí České republiky. Dnes už udává sto procent, ale řidič brzy pozná, že ho mapa občas tlačí do jednosměrek, na polní cesty, do pěších zón. Všechny silnice zkrátka ještě nejsou projeté a zkontrolované. Opět jde jen o odhad, ale v případě České republiky by zdokonalení map do stavu obvyklého v západních zemích mohlo trvat dva-tři roky.

Doplněno: Součástí nových přístrojů, například Nüvi 760, bude stále turisticko-silniční mapa Topo Czech. Takže komfort navigace se nijak nezmění. Mapy Navtequ v nové verzi jsou navíc skutečně výrazně lepší než dnes. Výhodou je třeba také dobře zpracované Slovensko, které současným Garminům prodávaných v Česku chybí. Je k dispozici jen jako samostatně dokoupitelná mapa.

Diskuze (21) Další článek: Invex: Navigace Geosat 6 a Motivo na vlastní oči

Témata článku: Aktualizace softwaru, Vánoční nabídka, Garminům, Nov, Aktualizace, Akt


Určitě si přečtěte

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 59

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 79