Google Earth: nová verze s animovanými trasami (ukázky)

Google vydal novou betaverzi programu Earth. Stejně jako v předchozích verzích slouží k prohlížení Země z ptačí až kosmické perspektivy. Nový Google Earth musíte stáhnout na této stránce, funkce pro zjištění nových verzí přímo z programu jej zatím nenajde.

Většina novinek je pro nás méně významná, týká se třeba podpory japonštiny. Hodit by se mohly ale vylepšené možnosti tisku, lepší pohyb v mapách Google Earth pomocí joysticku nebo ovladačů pro letecké simulátory a údajně také rychlejší spojení s serverem pro uživatele mimo USA. Jedna novinka je ale zásadní: podpora časových značek v souborech KML/KMZ.

Animace v Google Earth

V souborech KML nebo KMZ (to je komprimovaná verze) se ukládají body, trasy a další informace, které potom může Google Earth zobrazit. Když jsou nyní u těchto dat časové informace, v nové verzi Google Earth se ukáže časová osa, se kterou je možné zobrazit stav v určitém čas.

Nejlépe je to vidět na trasách zaznamenaných pomocí GPS navigátoru. V Google Earth přesně vidíte, kde jste v danou dobu byli, animovaná čára jako had prochází všemi místy. Můžete nastavit interval, který je vidět, použít manuální nebo automatickou animaci.

Klepněte pro větší obrázek
Časová osa se ukáže jen u souborů KML/KMZ, které obsahují časové informace

Vyzkoušejte to sami. Připravil jsem tři soubory KMZ, které si můžete stáhnout a v aktuální verzi Google Earth prohlédnout animaci mé cesty. Zkuste v časové ose zatáhnout za všechny prvky, které vás napadnou. Soubory jsou zkomprimovány do archivu ZIP, napřed je musíte rozbalit.

Připomínám, že soubory musíte otevírat v nejnovější verzi Google Earth. Jinak se časová osa neukáže.

Tip: Pro převod souborů GPX, GDB nebo jiných formátů, které dostanete z navigací, do animované verze Google Earth doporučuji službu GPS Visualiser (konkrétně tuto sekci). Nezapomeňte povolit položku „Add time stamps, if possible“ a v roletce „Colorize by“ nastavte například „Altitude/elevation“ (u standardní hodnoty Track se z neznámého důvodu časové značky nevygenerují).

Diskuze (5) Další článek: Nová verze prohlížeče pro S60

Témata článku: Google, Google, Google Earth, Trasa, Google +, Nová verze, Nov, Verze


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 32

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 21

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118