Google Earth: nová verze s animovanými trasami (ukázky)

Google Earth: nová verze s animovanými trasami (ukázky)

Google vydal novou betaverzi programu Earth. Stejně jako v předchozích verzích slouží k prohlížení Země z ptačí až kosmické perspektivy. Nový Google Earth musíte stáhnout na této stránce, funkce pro zjištění nových verzí přímo z programu jej zatím nenajde.

Většina novinek je pro nás méně významná, týká se třeba podpory japonštiny. Hodit by se mohly ale vylepšené možnosti tisku, lepší pohyb v mapách Google Earth pomocí joysticku nebo ovladačů pro letecké simulátory a údajně také rychlejší spojení s serverem pro uživatele mimo USA. Jedna novinka je ale zásadní: podpora časových značek v souborech KML/KMZ.

Animace v Google Earth

V souborech KML nebo KMZ (to je komprimovaná verze) se ukládají body, trasy a další informace, které potom může Google Earth zobrazit. Když jsou nyní u těchto dat časové informace, v nové verzi Google Earth se ukáže časová osa, se kterou je možné zobrazit stav v určitém čas.

Nejlépe je to vidět na trasách zaznamenaných pomocí GPS navigátoru. V Google Earth přesně vidíte, kde jste v danou dobu byli, animovaná čára jako had prochází všemi místy. Můžete nastavit interval, který je vidět, použít manuální nebo automatickou animaci.

Klepněte pro větší obrázek
Časová osa se ukáže jen u souborů KML/KMZ, které obsahují časové informace

Vyzkoušejte to sami. Připravil jsem tři soubory KMZ, které si můžete stáhnout a v aktuální verzi Google Earth prohlédnout animaci mé cesty. Zkuste v časové ose zatáhnout za všechny prvky, které vás napadnou. Soubory jsou zkomprimovány do archivu ZIP, napřed je musíte rozbalit.

Připomínám, že soubory musíte otevírat v nejnovější verzi Google Earth. Jinak se časová osa neukáže.

Tip: Pro převod souborů GPX, GDB nebo jiných formátů, které dostanete z navigací, do animované verze Google Earth doporučuji službu GPS Visualiser (konkrétně tuto sekci). Nezapomeňte povolit položku „Add time stamps, if possible“ a v roletce „Colorize by“ nastavte například „Altitude/elevation“ (u standardní hodnoty Track se z neznámého důvodu časové značky nevygenerují).

Témata článku: Google Earth

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Stephanie.N 8. 12. 2008 9:28:32
    on line pohled
  • Jerry 18. 9. 2006 0:56:59
    Ja vim, ze to neni uplne k tematu, ale doufal jsem, ze to v nove verzi...
  • p 16. 9. 2006 19:04:36
    uz to umi merit vzdalenost nejen vzdusnou carou? myslim ze to byla funkce...