Google Maps oficiálně i na mobilech

Není to tak dávno, kdy jsem na Navigovat.cz vydal článek o aplikaci MGMaps. V každém javovém mobilu dokázala zpřístupnit mapy Google Maps, MSN, Yahoo a Ask.com. K tomu nabídla řadu zajímavých funkcí, například i sledování polohy uživatele na internetové mapě. Brzy po vydání poslední verze a i našeho článku se však ozval Google a provozovateli MGMaps zakázal své mapy tímto způsobem využívat.

Google následně nabídnul svoji vlastní aplikaci pro mobilní telefony a kapesní počítače, minulý týden k ní vydal novou verzi. Má sice zatím méně funkcí než starší MGMaps, ale vývoj snad ještě neskončil.

V podstatě pro všechny

Google Maps Mobile podporuje tyto typy mobilních zařízení:

  • většinu přístrojů s Javou
  • kapesní počítače Palm s operačním systémem Palm OS 5 a vyšším
  • všechny barevné přístroje BlackBerry
  • zařízení s Windows Mobile 2003, 5.0 a vyšší
  • smartphony se Symbianem S60 3rd edition

Všichni majitelé podporovaných zařízení si mohou instalační soubor stáhnout na adrese www.google.com/gmm (přímo do mobilního přístroje). Na této stránce lze pak do počítače stáhnout instalaci pro zařízení Windows Mobile a Palm OS.

Co umí mobilní Google Maps

Přestože Google Maps Mobile používají určitou vyrovnávací paměť, dá se říct, že všechna data stahují z internetu. Potřebujete proto internetové připojení, a pokud využíváte GPRS, tak se velmi hodí i paušální datový tarif. Stačí chvilka práce s mapami a megabajty se jen hrnou. Na druhou stranu vyhledání jedné konkrétní ulice v Praze a její zobrazení na mapě sebralo pouze 37 kB, a to je snesitelné.


Zobrazení běžné mapy • po posunutí se hned začnou načítat nové rámce

Mapy mohou být klasické „nakreslené“ anebo lze zobrazit i letecké snímky, jež jsou standardně kombinované s liniemi silnici a ulic. Ortofotomapy samozřejmě mají vyšší nároky na datové spojení, stáhne se s nimi více dat. Mapou lze posouvat, plynule se dočítají další rámce, vybraná místa je možné zvětšovat a naopak se vracet k menším měřítkům.


Přepnutí do leteckého módu a zobrazení fotografií z výšky

Google Maps Mobile umožní i vyhledávání a dávají dobré výsledky i v českých podmínkách. Našel jsem konkrétní ulici i ve velmi malých obcích. Lze také zadat počáteční a koncovou adresu, aplikace mezi nimi vypočítá optimální trasu, zobrazí itinerář a dovolí procházet jednotlivými odbočkami. Typ trasy ale není možné nijak ovlivnit, nelze ani používat průjezdní body.


Nalezená trasa a procházení křižovatek

V některých městech v USA aplikace zobrazí i aktuální dopravní situaci – průjezdnost hlavních silnic. Komplexní dopravní zprávy lze využít ve více než třiceti nejdůležitějších amerických městech, jako je Los Angeles, New York, Chicago a další. Menší pokrytí je dostupné v dalších městech.

Po připojení GPS modulu, buď externího nebo i vestavěného (třeba v Nokii N95), je možné aktuální polohu sledovat na mapě. Program ji ale pouze zobrazí, neumožňuje navigaci po křižovatkách.

 
V pravém horním rohu jsou informace o satelitech, po zjištění polohy se na mapě objeví tečka

Z jedné strany zadarmo

Myslím, že aplikace Google Maps Mobile se někdy může hodit. Vzhledem k tomu, že je k dispozici zdarma, není důvod, proč ji nemít nainstalovanou v mobilním telefonu, komunikátoru nebo kapesním počítači. Platí se jen mobilním operátorům za data stažená při prohlížení mapy. Na to si dejte pozor zejména v roamingu, kde se už tak drahé mobilní datové přenosy rázem ocitnou v oblasti, která je běžným uživatelům nedostupná.

 
Google Maps Mobile dokáže zobrazit i soubor KML/KMZ uložený na internetu. Bohužel ale pouze body, nikoli trasy

Předchozí obrázky jsem pořídil pomocí Nokie E61i. Podívejte se, jak se aplikace Google Maps Mobile chová v komunikátoru Nokia E90 a na jeho širokém displeji.
Diskuze (16) Další článek: Nový GPS modul od Nokie: první dojmy (oživeno)

Témata článku: Google, Nokia E90, Google +, Mobil, Google Maps


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47