Google Maps oficiálně i na mobilech

Není to tak dávno, kdy jsem na Navigovat.cz vydal článek o aplikaci MGMaps. V každém javovém mobilu dokázala zpřístupnit mapy Google Maps, MSN, Yahoo a Ask.com. K tomu nabídla řadu zajímavých funkcí, například i sledování polohy uživatele na internetové mapě. Brzy po vydání poslední verze a i našeho článku se však ozval Google a provozovateli MGMaps zakázal své mapy tímto způsobem využívat.

Google následně nabídnul svoji vlastní aplikaci pro mobilní telefony a kapesní počítače, minulý týden k ní vydal novou verzi. Má sice zatím méně funkcí než starší MGMaps, ale vývoj snad ještě neskončil.

V podstatě pro všechny

Google Maps Mobile podporuje tyto typy mobilních zařízení:

  • většinu přístrojů s Javou
  • kapesní počítače Palm s operačním systémem Palm OS 5 a vyšším
  • všechny barevné přístroje BlackBerry
  • zařízení s Windows Mobile 2003, 5.0 a vyšší
  • smartphony se Symbianem S60 3rd edition

Všichni majitelé podporovaných zařízení si mohou instalační soubor stáhnout na adrese www.google.com/gmm (přímo do mobilního přístroje). Na této stránce lze pak do počítače stáhnout instalaci pro zařízení Windows Mobile a Palm OS.

Co umí mobilní Google Maps

Přestože Google Maps Mobile používají určitou vyrovnávací paměť, dá se říct, že všechna data stahují z internetu. Potřebujete proto internetové připojení, a pokud využíváte GPRS, tak se velmi hodí i paušální datový tarif. Stačí chvilka práce s mapami a megabajty se jen hrnou. Na druhou stranu vyhledání jedné konkrétní ulice v Praze a její zobrazení na mapě sebralo pouze 37 kB, a to je snesitelné.


Zobrazení běžné mapy • po posunutí se hned začnou načítat nové rámce

Mapy mohou být klasické „nakreslené“ anebo lze zobrazit i letecké snímky, jež jsou standardně kombinované s liniemi silnici a ulic. Ortofotomapy samozřejmě mají vyšší nároky na datové spojení, stáhne se s nimi více dat. Mapou lze posouvat, plynule se dočítají další rámce, vybraná místa je možné zvětšovat a naopak se vracet k menším měřítkům.


Přepnutí do leteckého módu a zobrazení fotografií z výšky

Google Maps Mobile umožní i vyhledávání a dávají dobré výsledky i v českých podmínkách. Našel jsem konkrétní ulici i ve velmi malých obcích. Lze také zadat počáteční a koncovou adresu, aplikace mezi nimi vypočítá optimální trasu, zobrazí itinerář a dovolí procházet jednotlivými odbočkami. Typ trasy ale není možné nijak ovlivnit, nelze ani používat průjezdní body.


Nalezená trasa a procházení křižovatek

V některých městech v USA aplikace zobrazí i aktuální dopravní situaci – průjezdnost hlavních silnic. Komplexní dopravní zprávy lze využít ve více než třiceti nejdůležitějších amerických městech, jako je Los Angeles, New York, Chicago a další. Menší pokrytí je dostupné v dalších městech.

Po připojení GPS modulu, buď externího nebo i vestavěného (třeba v Nokii N95), je možné aktuální polohu sledovat na mapě. Program ji ale pouze zobrazí, neumožňuje navigaci po křižovatkách.

 
V pravém horním rohu jsou informace o satelitech, po zjištění polohy se na mapě objeví tečka

Z jedné strany zadarmo

Myslím, že aplikace Google Maps Mobile se někdy může hodit. Vzhledem k tomu, že je k dispozici zdarma, není důvod, proč ji nemít nainstalovanou v mobilním telefonu, komunikátoru nebo kapesním počítači. Platí se jen mobilním operátorům za data stažená při prohlížení mapy. Na to si dejte pozor zejména v roamingu, kde se už tak drahé mobilní datové přenosy rázem ocitnou v oblasti, která je běžným uživatelům nedostupná.

 
Google Maps Mobile dokáže zobrazit i soubor KML/KMZ uložený na internetu. Bohužel ale pouze body, nikoli trasy

Předchozí obrázky jsem pořídil pomocí Nokie E61i. Podívejte se, jak se aplikace Google Maps Mobile chová v komunikátoru Nokia E90 a na jeho širokém displeji.
Diskuze (16) Další článek: Nový GPS modul od Nokie: první dojmy (oživeno)

Témata článku: Google, Google, Nokia E90, Google +, Google Maps, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 26

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 21

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

** Oficiálně to sice není Xiaomi, ale poměr cena/výkon má skvělý ** Dobrá výdrž, pěkné fotky a spolehlivá čtečka jsou hlavní zbraně ** Zklame horší odladěnost prostředí a slabší výsledky videa

Jakub Vrbacký | 18