Google Street View zachoval města před zemětřesením

Služba Google Street View pro procházení ulicemi měst v internetové mapě se v poslední době čím dál častěji setkává s protesty proti ochraně soukromí. Lidé a různé organizace si stěžují, že Google fotí jejich domy, ploty, že jsou na fotkách sami vidět. Příliš nepomáhá ani rozmazávání obličejů a registračních značek automobilů. Odhaduji, že Google se s podobnými výtkami bude setkávat čím dál víc.

Je to možná také tím, že Street View se z velkých měst, kde se se ztrátou soukromí tak nějak počítá, přesouvá na periferie, do malých obcí. Jejich obyvatelé jsou na své soukromí citlivější.

Za Street View ještě jednou budeme rádi

Zemětřesení ve střední Itálii z minulého týdne ukázalo druhou stranu Street View. Kromě toho, že to je nesmírně zábavná služba, v ní teď máme uchovány ulice středověkého městečka L`Aquila. To už zřejmě nikdy nebude po zemětřesení uvedeno zpět do původního stavu, Google ale ve svých fotkách zachoval historii.

Projděte se ulicemi města. Najde někdo přesné datum, kdy byly snímky pořízeny? Odhaduji to na loňské léto, někde v ulicích ale musí být nějaký důkaz. Můžete porovnávat tehdejší stav se současností, například s velkými fotografiemi na tomto webu. Objevil jsem třeba místo na snímku číslo sedm, takhle vypadal palác před zemětřesením.

Klepněte pro větší obrázek
Z tohoto domu zbylo jen poničené přízemí

Google se svým Street View skutečně zasahuje do soukromí, o tom myslím není sporu. Na druhé straně ale jednou budeme rádi za to, co v této službě uchoval.

Oživeno: Fotografie z ulic L`Aquila byly pořízeny zřejmě v srpnu 2008. Jeden ze čtenářů mě upozornil na tento plakát s upoutávkou na koncert konaný 24. srpna.

Diskuze (17) Další článek: Na trh míří vysavač ovládaný mobilem

Témata článku: Google, Street View, Google, View, Google +, Zemětřesení, Země, Street, Loňské léto


Určitě si přečtěte

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety ** Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Jan Láska | 3

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 21

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 23

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 67