Jak Garmin Oregon pracuje s zaznamenanými stopami

Při přípravě testu Garminu Oregon jsem ještě neměl dostatek informací k tomu, abych popsal, jak přístroj pracuje se zaznamenanými stopami. Věděl jsem jen, že paměť aktivní stopy je omezena deseti tisíci body a že do paměti lze uložit až dvacet stop. Nebylo ale jasné, co se stane, když Oregon v právě zaznamenané stopě překročí hranici deseti tisíc bodů.

Když není místo, stopa se oddělí

Záměrně jsem proto stopy nemazal z paměti. V pátek už přístroj hlásil zaplnění těsně pod 100 %, a když jsem se na něj podíval za chvíli, najednou tam už bylo 57 %. Docela mě to zmátlo. Čekal jsem, že se zaznamenávání zastaví na 100 %, kdy už přístroj nebude další stopy přidávat, nebo začne přepisovat nejdříve zaznamenané body. Náhlý skok doprostřed nevyhovoval ani jedné teorii.

Co se stalo, jsem poznal až doma po připojení navigačního přístroje k počítači. Oregon část dříve zaznamenaných stop oddělil do samostatného souboru \Garmin\GPX\Archive\1.gpx. Tím udělal místo v pracovním souboru Current.gpx, aby se do něj stopy mohly dál zaznamenávat. Včera se pak stalo totéž: z kapacity blížící se stoprocentnímu zaplnění se rázem polovina uvolnila, přesunula se do archivního souboru 1.gpx.

Je mimochodem zajímavé, že tento soubor obsahuje už stopy s 10 378 body. Je tedy překročena hranice deseti tisíc bodů ve stopě, o kterých mluví oficiální specifikace. S testem proto ještě nekončím – jsem zvědav, zda 1.gpx bude dál bobtnat, nebo se vedle něj zanedlouho vytvoři nový soubor 2.gpx.

Způsob, jakým Garmin Oregon pracuje se stopami, se mi líbí. Není to sice tak dokonalé jako archivování denních stop na paměťovou kartu u Garminu GPSmap 60CSx, nemusím ale nijak hlídat, zda paměť na stopy není zaplněna. Mezním limitem asi bude až dvacet souborů GPX ve složce Archive.

Diskuze (11) Další článek: Windows Mobile: užitečné aplikace zdarma

Témata článku: Stop, Oregon, Sto, Stopa, Jak