Jak vypadá Chorvatsko v iGo a podobných navigacích

Ve fóru se objevil dotaz, jak je na tom navigační software iGo 2006 a mapami Chorvatska. Protože iGo začíná být hodně atraktivní a používaný navigační program, podíval jsem se v něm na Chorvatsko podrobněji.

Nebudu nic předstírat. Chorvatsko osobně neznám, autem ani jiným způsobem jsem tam nikdy nebyl. Spíše než hodnocení map vám proto raději ukážu obrázky a posouzení pokrytí nechám na vás. V článcích na webu jsem vyhledal místa, kam se v Chorvatsku často jezdí, našel je na mapě iGo a připravil otisky obrazovek. Pojďme na to.


Chorvatsko v iGo na velmi hrubém měřítku

Chorvatsko a iGo

Kde jinde začít než v hlavním městě Záhřebu. Stejně jako u dalších míst nabízím několik obrázků v různém rozlišení. Myslím, že tady je pokrytí velmi slušné.

Přesuneme se do Rijeky a do Splitu, kde je opět vidět každá ulička.

Zůstáváme stále u větších měst: Rovinj a Dubrovnik.

Nyní vyrazíme trochu do přírody: Plitvická jezera.

Ostrov Mljet se stejnojmenným národním parkem.

Bývalé antické město Solin kousek od Splitu.

Známá Makarska na jihu Chorvatska.

 

Podle webu jedné cestovní kanceláře jsem na mapě hledal konkrétní ubytování. IGo v menších městech nedovolil zadat ulici, hledalo se jen podle názvu obce. Na obrázcích opět vidíte dvě trojice různých měřítek.

Pro následující trojici jsem vybral místo, které na pohled vypadalo trochu prázdné.

 

Zkusím spočítat trasu z Brna do konkrétního města na severu Chorvatska. Podařilo se to bez problémů.

Vyzkouším ještě hledání bodů zájmu. Napřed v městečku vzdáleném patnáct kilometrů od Splitu. Zleva doprava: čerpací stanice, turistické informace, parkoviště, bankomaty (všimněte si, že nejbližší byly nalezeny v Itálii), nakupování.

Protože iGo většinu míst našel až ve Splitu, přesunul jsem se dál, do menšího města Makarska. A zkusil totéž: čerpací stanice, turistické informace, parkoviště, nakupování (bankomaty vůbec nebyly dostupné).

Zůstáváme na stejném místě. Tentokrát jsem nechal zobrazit prvních několik stránek všech bodů zájmu, které jsou poblíž města Makarska.

Vyřkněte závěr

iGo bez problémů v Chorvatsku najde město a připraví k němu z České republiky trasu. V Záhřebu a dalších větších městech je možné vyhledání a navedení ke konkrétní ulici a často také na konkrétní číslo domu. Uliční síť ale u menších sídel chybí, proto závěrečná navigace bude vyžadovat papírovou mapu, náčrtek nebo jiné pomůcky. Nenašel jsem ale žádnou obec, která by nebyla připojena k silnici nebo u které by byla silnice dál než několik set metrů. Tím je základní požadavek navigace splněn.

Se zájmovými body je trochu větší trápení, databáze rozhodně nejsou kompletní. V případě nouze pomohou, ale asi se na ně nedá spoléhat.

Jestli se v Chorvatsku vyznáte, můžete do diskuze připojit vlastní komentář k otištěným obrázkům. Pokud byste chtěli vědět, jak vypadá v iGo konkrétní místo, napište požadavky do diskuze. Zkusím potom obrázky připravit a doplnit jimi tuto bleskovku. Požadavky prosím pište co nejpřesněji, nebudu se zlobit třeba za zeměpisné souřadnice místa.


Oživeno: V diskuzi se objevil požadavek na obrázky cesty do Rabacu:


Detaily města


Nalezená ekonomická a nejrychlejší trasa z Prahy do Rabacu


Detaily trasy; nejsem si jistý, jestli je na prostředním obrázku důkaz
špatné optimalizace, anebo jestli jde opravdu o lepší cestu, například po dálnici

Diskuze (9) Další článek: Anketa: patří do navigace MP3 přehrávač?

Témata článku: Chorvatsko, Základní požadavek, Nejrychlejší trasa


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 21

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 58

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75