Jak vypadá Garmin Colorado po čtyřech měsících používání

Navigace do článků obvykle fotím hned poté, co mi dorazí do redakce. Mnohdy jim ještě před objektivem fotoaparátu a kamery odlepuji z displeje ochrannou fólii, jednotlivé díly vybaluji je z plastových sáčků. To všechno proto, aby obrázky byly pěkné a zařízení na nich bylo bez jediné skvrnky nebo škrábance.

Jenže přístroj stačí jednou nasadit do držáku a většinou už na něm zůstane alespoň malý šrám. Zařízení občas spadne, otře se o něco tvrdšího, než je samo. Krásný vzhled proto postupně mizí.

Colorado pár měsíců poté

Odolnost proti opotřebení je důležitá hlavně u outdoorových produktů. U nich se dá předpokládat, že se s nimi uživatel tolik nemazlí, měly by proto vydržet víc než vyšlechtěná navigace určená na sklo auta. Protože jednou z nejzajímavějších outdoorových navigací poslední doby je Garmin Colorado, podívejte se, jak vypadá po několika měsících intenzivního používání.

Přístroj, který vidíte na obrázcích, používám od 28. února, převážně při geocachingu; našel se mnou už více než pět set keší. Myslím, že se ke Coloradu chovám velmi slušně. Nemám pro něj sice žádné pouzdro, ale neházím s ním, na zem mi spadlo pouze jednou, a to naštěstí do vrstvy sněhu. V kapse se ale občas setká se zipem, v tašce s jinými předměty, odírá se o držák a do spár se usazuje špína. Podívejte, jak se během čtyř měsíců změnilo.

Ochranné sklíčko displeje je jako nové, není na něm zatím ani jeden škrábanec. Po zkušenostech i s jinými Garminy mohu říct, že když sklo neodřete třeba o kámen, zůstane velmi dlouho bez jakýchkoli šrámů. Na druhou stranu jsem ale už viděl nové Colorado, které mělo přes displej nepřehlédnutelný vryp. Je potřeba dát si pozor a mít štěstí, pak na displeji zůstávají jen otisky prstů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejvíce je používání vidět na kovové sponě na zádech přístroje. Tím, jak přístroj často zasouvám do držáku v automobilu, se na sponě objevují ošoupaná místa. Je to ale jen estetický problém, který nemá žádný vliv na funkčnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Používání je už vidět i na pogumovaném zadním krytu. Jsou to většinou jemné škrábance, které nejdou do hloubky. Při focení jsem ale objevil i odlupování vrchní vrstvy, které silně připomíná podobnou vadu u pryžových rohů předchozího modelu GPSmap 60CSx.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do záhybů kolem pryžových prvků na horní straně přístroje se zachytává prach, hrany antény jsou mírně obroušené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Drobné smetí se dostává i do spáry mezi černým krytem a rámem přístroje, drobky najdeme i kolem konektoru pro paměťovou kartu. Odolnost Colorada proti vodě je ale řešena lokálně, izolovaný je jen samotný slot a prostor pro baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Colorado na pohled, kdy úplně nezkoumáme každý detail, vypadá stále velice dobře. Přesto bych ale řekl, že na starším modelu Garmin GPSmap 60CSx bychom po stejné době používání nenašli tolik šrámů jako na této aktuální novince.

Diskuze (3) Další článek: TomTom: proč se vlastně vyplatí mít navigaci

Témata článku: Jak, Colorado, Smetí, Měsíc, Používání, Meš, Ochranné sklíčko, Color