Kvalitní 3D budovy v novém Google Earth (oživeno)

Google před několika dny vydal novou verzi programu Earth pro prohlížení leteckých a satelitních snímků Země. Přinesla pouze některé drobné opravy, takže jsem o ní vůbec nepsal. Nyní ale Google pro tuto novou verzi připravil nové vrstvy, které zobrazují kvalitní 3D modely významných budov. Takže první krok: stáhněte si Google Earth; je to zdarma.

Z placky do prostoru

Po spuštění programu najdete vlevo dole, v bloku Layers, položku 3D Buldings. Ta ještě sama o sobě není zajímavá, protože 3D budovy byly v Google Earth už dřív. Ale jen jako bílo-šedé škatule s hrubým tvarem. V Google Earth jsou stále, a aby se nám nepletly mezi pěkné texturované modely, vypněte je políčkem Other Buildings, které najdete po rozvinutí celé nabídky 3D Buildings. Naopak zatrhněte novou položku 3D Warehouse.

Klepněte pro větší obrázek

Google Earth umožňoval už dřív zobrazovat kvalitní texturované modely budov. Dají se vytvořit ve volně šiřitelném modelovacím programu Google SketchUp. Buď si potom budovu stáhnete přímo v souboru KMZ, nebo využijete tuto dynamickou vrstvu, která přímo v mapě ukáže, pro která místa si můžete modely stáhnout. Jde to ale jen po jednom, zatímco nová vrstva 3D Warehouse vybírá nejlepší modely, které uživatelé vytvořili, a v Google Earth je zobrazuje přímo. A to je ta hlavní novinka.


New York, Manhattan


Pohled na San Francisco přes most Golden Gate

Do Ameriky

Jestli si chcete prohlédnout pěkné modely, zamiřte v Google Earth do USA. Ve velkých městech najdete téměř vždy několik dobře zpracovaných budov. Nabídka je ale zatím i tady slabá, například v New Yorku zatím není vidět Empire State Building ani jiné známé objekty. V západních městech Evropy také najdete texturované 3D modely, kvalita je ale trochu nižší. V Česku jsem zatím neobjevil nic.


Londýn: Tower Bridge a mrakodrapy v City • katedrála svatého Pavla a vzadu Tate Moderm • věž parlamentu


Paříž: Eiffelova věž • Řím: Koloseum • Vatikán: náměstí a chrám svatého Petra (tady je model takřka bez textur)

Při zapnutí vrstvy About the buildings se u 3D modelů zobrazených v určitém úhlu a měřítku ukáže žlutý domek. Když na něj klepnete, otevře se kontextové okno s popisem modelu, autorem a dalšími informacemi.

 
Klepnutím na žlutou ikonu se zobrazí další informace

Nedokážu odhadnout, jak budu nové texturované 3D objektu hodnotit, až jich bude plná mapa. Dříve to u bilých škatulí také zpočátku bylo zajímavé, dnes přes ně ale už vůbec není vidět mapa a použitelnost se ztrácí. Jestli ale Google dokáže udržet zaplnění prostoru v mapě na rozumné úrovni, 3D budovy dokážou pomoci při orientaci.


Manhattan zaplněný jednoduchými modely • z pozice chodce (resp. velmi nízko letícího letadla)

Další informace: Google Earth Blog, Oggle Earth


Oživeno 9. ledna: V novém Google Earth se určitě podivejte na Denver v americkém Coloradu. To je totiž výstavní město, kde Google prezentuje možnosti nových 3D modelů. Centrum Denveru je plné kvalitně zpracovaných budov.

Diskuze (14) Další článek: Oficiálně: Nokia N95 bude v květnu

Témata článku: Google, Google, Google Earth, Hlavní novinka, Nov, Google +, Chrám sv, Bilý, Golden Gate


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 61

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 19

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 186