Microsoft vylepšuje konkurenci Google Earth: přidává 3D

Program Google Earth a internetovou službu Google Maps pro zobrazování satelitních a leteckých snímků Země zřejmě znáte. Méně lidí ale ví, že Microsoft na adrese local.live.com provozuje něco podobného. Služba Virtual Earth zatím na Google ztrácí – funkcemi, podrobností, je méně známá –, nedělají ji ale amatéři. Pokud se na její současnou podobu budeme dívat s vědomím „syndromu prvních verzí Microsoftu“, lze tušit, že Googlu roste konkurent.

V České republice je Virtual Earth zatím méně použitelný než služby Googlu. Vsadil totiž na mapy Navtequ a východní část území ČR je proto pouze průjezdní. Snadno si tak mimochodem můžete udělat obrázek, jaké mapy mají současné navigace postavené na Navtequ: Navigon, Sony, Route 66. Podívejte se na Olomouc, Přerov, Zlín, ale i další města na východ od Prahy. Jenže vyzkoušejte třeba také ukrajinský Kyjev, ruský Petrohrad a další východoevropská města, která má na oplátku Navteq slušně zpracovaná.

Klepněte pro větší obrázek
Není to fotka. Pouze ukázka amerického města ve Virtual Earth

Vysunout do prostoru. Teď

Microsoft včera do Virtual Earth přidal novou funkci, kterou se zatím chlubil Google Earth: podporu 3D. Mapy lze naklonit a budovy ve vybraných městech se zobrazují prostorově. Jenže zatímco Google takové budovy ukáže jen jako šedé kvádry, Microsoft jim přidal textury. Vypadají jako ve skutečnosti. Prostorové budovy jsou pouze v patnácti amerických městech, ve srovnání s osmatřiceti u Google Earth. U obou dvou aplikací roste databáze pomalu, Google ale nabídnul uživatelům zdarma program SketchUp (více zde), kterým mohou 3D objekty sami tvořit a rozšiřovat tak prostor na planetě.

Horší jsou ale nároky Microsoftu na provoz 3D aplikace. Napřed vás donutí nainstalovat do prohlížeče pětimegabajtový modul plug-in. Těsně před skončením ale ohlásí, že s českým operačním systémem nebude pracovat, že máte smůlu. Samozřejmě jde o Windows a o Internet Explorer, na ničem jiném se o instalaci ani nepokoušejte.

Kvůli problémům s instalací bohužel nemohu nabídnout vlastní obrázky. Tyto zveřejnil web CNET.com, na této stránce najdete další. Můžete se také podívat na video ukazující práci s Virtual Earth.

Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si reklamních ploch v mapě

Výhodou Microsoftu a jeho Virtual Earth je možnost prohlížení map v běžném internetovém prohlížeči. Google má dvě aplikace: internetovou službu a samostatný program. Každá z nich umí něco jiného, s každou z nich musí vývojáři pracovat trochu jinak. Komplikuje jim to život.

Klepněte pro větší obrázek
Pro srovnání špička Manhattanu v Google Earth. Prostor tady je, ale textury chybí

Služba Virtual Earth by se neměla podceňovat. Začala později, je stále pozadu ... jejím autorem je ale Microsoft, a to má u takových projektů jisté výhody.

Diskuze (24) Další článek: Vodafone podepsal spojenectví s Microsoftem

Témata článku: Google, Microsoft, Google Earth, Samostatný program, Google +, Petrohrad


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15