Microsoft vylepšuje konkurenci Google Earth: přidává 3D

Program Google Earth a internetovou službu Google Maps pro zobrazování satelitních a leteckých snímků Země zřejmě znáte. Méně lidí ale ví, že Microsoft na adrese local.live.com provozuje něco podobného. Služba Virtual Earth zatím na Google ztrácí – funkcemi, podrobností, je méně známá –, nedělají ji ale amatéři. Pokud se na její současnou podobu budeme dívat s vědomím „syndromu prvních verzí Microsoftu“, lze tušit, že Googlu roste konkurent.

V České republice je Virtual Earth zatím méně použitelný než služby Googlu. Vsadil totiž na mapy Navtequ a východní část území ČR je proto pouze průjezdní. Snadno si tak mimochodem můžete udělat obrázek, jaké mapy mají současné navigace postavené na Navtequ: Navigon, Sony, Route 66. Podívejte se na Olomouc, Přerov, Zlín, ale i další města na východ od Prahy. Jenže vyzkoušejte třeba také ukrajinský Kyjev, ruský Petrohrad a další východoevropská města, která má na oplátku Navteq slušně zpracovaná.

Klepněte pro větší obrázek
Není to fotka. Pouze ukázka amerického města ve Virtual Earth

Vysunout do prostoru. Teď

Microsoft včera do Virtual Earth přidal novou funkci, kterou se zatím chlubil Google Earth: podporu 3D. Mapy lze naklonit a budovy ve vybraných městech se zobrazují prostorově. Jenže zatímco Google takové budovy ukáže jen jako šedé kvádry, Microsoft jim přidal textury. Vypadají jako ve skutečnosti. Prostorové budovy jsou pouze v patnácti amerických městech, ve srovnání s osmatřiceti u Google Earth. U obou dvou aplikací roste databáze pomalu, Google ale nabídnul uživatelům zdarma program SketchUp (více zde), kterým mohou 3D objekty sami tvořit a rozšiřovat tak prostor na planetě.

Horší jsou ale nároky Microsoftu na provoz 3D aplikace. Napřed vás donutí nainstalovat do prohlížeče pětimegabajtový modul plug-in. Těsně před skončením ale ohlásí, že s českým operačním systémem nebude pracovat, že máte smůlu. Samozřejmě jde o Windows a o Internet Explorer, na ničem jiném se o instalaci ani nepokoušejte.

Kvůli problémům s instalací bohužel nemohu nabídnout vlastní obrázky. Tyto zveřejnil web CNET.com, na této stránce najdete další. Můžete se také podívat na video ukazující práci s Virtual Earth.

Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si reklamních ploch v mapě

Výhodou Microsoftu a jeho Virtual Earth je možnost prohlížení map v běžném internetovém prohlížeči. Google má dvě aplikace: internetovou službu a samostatný program. Každá z nich umí něco jiného, s každou z nich musí vývojáři pracovat trochu jinak. Komplikuje jim to život.

Klepněte pro větší obrázek
Pro srovnání špička Manhattanu v Google Earth. Prostor tady je, ale textury chybí

Služba Virtual Earth by se neměla podceňovat. Začala později, je stále pozadu ... jejím autorem je ale Microsoft, a to má u takových projektů jisté výhody.

Diskuze (24) Další článek: Vodafone podepsal spojenectví s Microsoftem

Témata článku: Google, Microsoft, Google Earth, Google, MSE, Micro, Samostatný program, Petrohrad, Google +


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 62

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 27

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 92

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 55

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137