Mio A702: jak vypnout statickou navigaci

V současné době se začíná prodávat komunikátor Mio A702, nástupce velmi oblíbeného modelu A701. Navzdory předpokladům ale novinka udělala oproti předchůdci pár kroků zpět. Výrobce zvolil procesor s taktem 200 MHz, který při práci zdržuje. Přibyla však klávesnice a bezdrátová Wi-Fi karta.

Během testu pro časopis Mobility jsem se zaměřil i na schopnosti vestavěné navigace. O určení polohy se stará osvědčený čip Sirf Star III, na jehož citlivost si nemohu stěžovat. Pro rychlejší určení polohy nechybí funkce aGPS (asistované GPS), která umožní stáhnout dráhové efemeridy prostřednictvím internetu a zrychlit zjišťování polohy po zapnutí. Tato data vydrží rovné tři dny, poté pozbývají platnosti.

V internetových obchodech můžete narazit na několik verzí Mio A702: A702F nebo A702F+. Prodejci nedodržují jednotné označení, nicméně model A702F+ by měl stát kolem dvanácti tisíc korun a obsahovat mapy celé Evropy. Navigační aplikací je Mio Map v3.3 neboli iGo My Way Plus. V automobilu Mio navigovalo dle očekávání bez nejmenších problémů. V základním balení nechybí potřebné příslušenství.

Jak vypnout statickou navigaci

Mio jsem si vzal i na pomoc při lovu pokladů v rámci geocachingu. Zde jsem však narazil, Sirf Star III má totiž standardně aktivovanou statickou navigaci. Po chvíli laborování se mi podařilo najít postup, jak ji deaktivovat:

  • Stáhněte si program APLsirf, rozbalte ho, jediný soubor EXE zkopírujte do přístroje a spusťte.
  • Zvolte COM2, rychlost 57600, zvolte Open
  • Pokud je vše v pořádku, v horním okně začnou nabíhat poziční informace
  • Ve spodní části zvolte tlačítko To SIRF, v okně se začnou objevovat šipky
  • Zvolte tlačítko StatNav OFF. Pozor, po stisku se nic nezmění
  • Tlačítkem To NMEA přepnete čip zpět do komunikačního protokolu NMEA. V horní části začnou opět nabíhat informace
  • Hotovo, statická navigace je vypnutá.

Statická navigace se automaticky aktivuje při každém softwarovém resetu přístroje. Ponechte tedy program v paměti Mia. Pokud přijímač nebo program přestane zcela komunikovat, zvolte v nabídce Start – Settings – Mio Settings – GPS Settings – záložka Reset GPS – stejnojmenné tlačítko. Tím dojde k resetu přijímače a obnovení jeho funkčnosti.

U Mia tedy v souvislosti s geocachingem postrádám jen Midlet manager pro spouštění javových aplikací. Handy Geocaching by se v terénu opravdu hodil.

Diskuze (14) Další článek: Garmin Nüvifone má problém: žalobu proti názvu

Témata článku: Mio, Mitac Mio A702, Jednotné označení, Bezdrátová wi-fi, Jak


Určitě si přečtěte