Můj Garmin Oregon už jen s ochrannou fólií na displeji

Po několika měsících používání jsem na displej svého Garminu Oregon nalepil ochrannou fólii. Mohlo by vás zajímat, co mě k tomu vedlo a jak jsem nyní spokojen s ovladatelností přístroje.

Písek je nepřítel

Ovládání pomocí dotykového displeje je u turistického Garminu Oregon velmi návykové. Garmin ale podle mého názoru trochu nevyřešil některá místa v nabídce, která místo krátkého sáhnutí na tlačítko vyžadují posouvání stránky. Tragické je to zejména při geocachingu, kdy lze stránkou s listingem pohybovat pouze tímto způsobem. Jinak se totiž nedostanete k posledním logům, které jsou pod listingem. U Oregonu totiž chybí samostatné tlačítko pro přístup k logům, které ale třeba Garmin Colorado má.

Dotyková vrstva displeje občas špatně reaguje na měkké bříško prstu, při posouvání si proto pomáhám nehtem. Jenže potom stačí neviditelné zrnko písku, které nehet táhne za sebou, a na displeji je rázem škrábanec. Je sice pouze vlasový, ale vím, že tam je.

Ne, vy nebudete profesionál

Když se mi tohle během krátké doby stalo potřetí, rozhodl jsem se displej ochránit fólií. Vsadil jsem na osvědčený Zagg Invisible Shield (www.zagg.com). K rozhodnutí pomohla halloweenská čtyřicetiprocentní sleva na celý sortiment, fólie na Oregon potom vyšla asi na 150 Kč. Dorazila krabička s fólií, instalačním roztokem a pryžovou stěrkou.

Způsob instalace je podrobně popsán na webu Zaggu, podívejte se také na stránku s mnoha ukázkovými videi. Jedno vkládám i do tohoto článku. Shodou okolností jsem koupil také fólii právě na Apple iPhone a mohu zodpovědně říct, že realita je asi pětkrát šílenější než postup profesionála ze Zaggu na videu. U Oregonu to ale bylo jednoduché, protože fólie má celkem malou plochu a pokládá se na rovný povrch.

Na fólii se před položením nanese instalační roztok. Pryžovou stěrkou se vytlačí vzduchové bubliny a kapalina pod fólií. Vše se nechá přes noc vyschnout. Hned po položení fólie jezdí po celém displeji, ale jakmile se vrstva kapaliny postupně dostává pryč, adheze začne fungovat. Ráno je pak fólie naprosto pevná.

Sahá se na něj jinak

Displej s fólií má je na dotek jiný než originální povrch displeje Oregonu. Je hladší a trošku víc lepí, přitahuje prst. Nemohu ale říct, že je to horší než dřív, možná právě naopak. Na druhou stranu se trošku zhoršily dotykové vlastnosti displeje, musím na něj víc tlačit a při posouvání opět přijde ke slovu nehet.

Zatímco displej Oregonu je matný, ve fólii se víc odráží světlo. Vadilo mi to ale jen v autě. Pokud jde o zřetelnost displeje, horší to už asi ani být nemohlo. Displej Oregonu byl už dříve bez podsvětlení v podstatě nepoužitelný, fólie mu proto nijak neuškodila.

Fólie je na několika místech drobně zvrásněná. Na pohled to není moc vidět, jen když ji podrobně zkoumám. Nevím, jestli to je chyba vzniklá při instalaci, zda jde o vadu kusu nebo o vlastnost.

Nemám velkou radost, že jsem na Oregon musel lepit ochrannou fólii, raději bych se obešel bez ní. Displej ale u Oregonu opravdu může přijít k úrazu, fólie ho dokáže ochránit.

Diskuze (5) Další článek: Samsung otevřel nový showroom v centru Prahy

Témata článku: Zagg, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Oregon, Celý sortiment, Kapalina, Displej


Určitě si přečtěte

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 74

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 36

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26