Navigon pro mobily: první navigace, která je opravdu zadarmo

Navigon představil novou podobu své navigační aplikace Mobile Navigator 6. Ve verzi Java Edition je určen pro vybrané mobilní telefony s podporou Javy: konkrétně pro pět Nokií řady S40 a čtyři nové Sony Ericssony. Podívejte se na přehled kompatibilních modelů. Za vyzkoušení na jiných telefonech ale nic nedáte, program je totiž k dispozici zdarma.


Verzi pro S40 jsem dostal i na smartphone S60, bohužel ale jen na část displeje

Navigon ve své mobilní podobě používá tzv. off-board navigaci. To znamená, že data nejsou uložena přímo v přístroji, ale stahují se online z internetu. Hodí se proto paušální tarify mobilních operátorů, ale Navigon by měl být použitelný i s běžnými programy. Přenesených dat by nemělo být tolik, aby to uživatele zruinovalo (teď samozřejmě nepíšu o roamingu). Navíc lze vybrat mezi třemi způsoby navigace, z nichž každý je jinak datově náročný.

Podobný způsob navigace známe už dlouho z aplikace Wayfinder, kterou později O2 převlékl do své nabídky O2 Navigace. Stejně se chová i program Smart2Go od Nokie. Všechny tyto programy ale jsou placené. Platíte poplatky mobilnímu operátorovi a k tomu ještě musíte koupit samotný program (jen u O2 je to trošku jiné). Navigon Mobile Navigator 6 Java Edition je tak první profesionální program, který je k dispozici zadarmo. Navíc jde o jednu z mála alternativ pro běžné mobilní telefony bez operačního systému.

Ještě je ale otázkou, jak dlouho Navigonu tato politika vydrží. V dokumentaci pro jistotu uvádí, že tato nabídka je dočasná.

Jenže Navteq

Nemohu nabídnout mnoho praktických zkušeností. I když se mi verzi pro Nokii S40 podařilo nainstalovat na symbianový smartphone, ztroskotal jsem ve fázi, kdy Navigon hledal připojený GPS přijímač. Nemám teď žádný k dispozici a bez něj navigace neukáže mapu. Sejmul jsem proto alespoň pár displejů a pro ostatní sáhnul přímo k výrobci.

 


Navigon je k dispozici i v české verzi, dají se stáhnout i české hlasové povely

Při objednávání programu je nutné projít standardním nákupním procesem v internetovém obchodě Navigonu. Začněte zde. V závěrečné fázi si poznamenejte registrační číslo a stáhněte aplikaci na disk počítače. Nainstalujte ji stejně jako jakýkoli jiný javový program.

Z vlastního zkoumání a displejů výrobce soudím, že javová verze se velmi podobá Mobile Navigatoru pro Windows Mobile a přenosné navigační systémy. Má podobné funkce a podobnou grafiku.
Ukázky včetně mapy a navigace

Bohužel neodpovím na otázku, jak je na tom mapa České republiky v podání Navtequ. Pokrytí na stránkách Navigonu vypadá lépe než dřív, konkrétně by mělo jít o 50 % silniční sítě (40 537 km). Vzhledem k tomu, že český dodavatel Tele Atlasu, firma CEDA, má u nás pokryto 140 tisíc kilometrů silnic, jsou podíly, které udává Navigon, trochu zvláštní. Mapy Česka obsahují 12 209 zájmových bodů, Tele Atlas jich má 55 tisíc.

Oprava: Javová verze Navigonu dle diskuze pod článkem používá mapy Tele Atlasu.

Přestože při navigaci pomocí mobilních telefonů je nutné sáhnout k větším kompromisům než při použití kapesních počítačů nebo přenosných navigátorů, pro občasné použití se tyto aplikace hodí. Uvidíme, jak zareaguje konkurence.

Diskuze (50) Další článek: Garmin MapSource: přímý odkaz na Mapy.cz

Témata článku: Mobil


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62