Navigon pro mobily: první navigace, která je opravdu zadarmo

Navigon představil novou podobu své navigační aplikace Mobile Navigator 6. Ve verzi Java Edition je určen pro vybrané mobilní telefony s podporou Javy: konkrétně pro pět Nokií řady S40 a čtyři nové Sony Ericssony. Podívejte se na přehled kompatibilních modelů. Za vyzkoušení na jiných telefonech ale nic nedáte, program je totiž k dispozici zdarma.


Verzi pro S40 jsem dostal i na smartphone S60, bohužel ale jen na část displeje

Navigon ve své mobilní podobě používá tzv. off-board navigaci. To znamená, že data nejsou uložena přímo v přístroji, ale stahují se online z internetu. Hodí se proto paušální tarify mobilních operátorů, ale Navigon by měl být použitelný i s běžnými programy. Přenesených dat by nemělo být tolik, aby to uživatele zruinovalo (teď samozřejmě nepíšu o roamingu). Navíc lze vybrat mezi třemi způsoby navigace, z nichž každý je jinak datově náročný.

Podobný způsob navigace známe už dlouho z aplikace Wayfinder, kterou později O2 převlékl do své nabídky O2 Navigace. Stejně se chová i program Smart2Go od Nokie. Všechny tyto programy ale jsou placené. Platíte poplatky mobilnímu operátorovi a k tomu ještě musíte koupit samotný program (jen u O2 je to trošku jiné). Navigon Mobile Navigator 6 Java Edition je tak první profesionální program, který je k dispozici zadarmo. Navíc jde o jednu z mála alternativ pro běžné mobilní telefony bez operačního systému.

Ještě je ale otázkou, jak dlouho Navigonu tato politika vydrží. V dokumentaci pro jistotu uvádí, že tato nabídka je dočasná.

Jenže Navteq

Nemohu nabídnout mnoho praktických zkušeností. I když se mi verzi pro Nokii S40 podařilo nainstalovat na symbianový smartphone, ztroskotal jsem ve fázi, kdy Navigon hledal připojený GPS přijímač. Nemám teď žádný k dispozici a bez něj navigace neukáže mapu. Sejmul jsem proto alespoň pár displejů a pro ostatní sáhnul přímo k výrobci.

 


Navigon je k dispozici i v české verzi, dají se stáhnout i české hlasové povely

Při objednávání programu je nutné projít standardním nákupním procesem v internetovém obchodě Navigonu. Začněte zde. V závěrečné fázi si poznamenejte registrační číslo a stáhněte aplikaci na disk počítače. Nainstalujte ji stejně jako jakýkoli jiný javový program.

Z vlastního zkoumání a displejů výrobce soudím, že javová verze se velmi podobá Mobile Navigatoru pro Windows Mobile a přenosné navigační systémy. Má podobné funkce a podobnou grafiku.
Ukázky včetně mapy a navigace

Bohužel neodpovím na otázku, jak je na tom mapa České republiky v podání Navtequ. Pokrytí na stránkách Navigonu vypadá lépe než dřív, konkrétně by mělo jít o 50 % silniční sítě (40 537 km). Vzhledem k tomu, že český dodavatel Tele Atlasu, firma CEDA, má u nás pokryto 140 tisíc kilometrů silnic, jsou podíly, které udává Navigon, trochu zvláštní. Mapy Česka obsahují 12 209 zájmových bodů, Tele Atlas jich má 55 tisíc.

Oprava: Javová verze Navigonu dle diskuze pod článkem používá mapy Tele Atlasu.

Přestože při navigaci pomocí mobilních telefonů je nutné sáhnout k větším kompromisům než při použití kapesních počítačů nebo přenosných navigátorů, pro občasné použití se tyto aplikace hodí. Uvidíme, jak zareaguje konkurence.

Diskuze (50) Další článek: Garmin MapSource: přímý odkaz na Mapy.cz

Témata článku: Mobil, První navigace


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

** Nokia 8.1 je nejlepší Nokií v obnovené éře s Androidem ** Duální fotoaparát se chlubí umělou inteligencí ** Přes skleněná záda chybí bezdrátové dobíjení

Milan Měchura | 43