Návod: jak na TomTomu používat POI místo oblíbených položek

Návod: jak na TomTomu používat POI místo oblíbených položek

V diskuzním fóru se objevil příspěvek s postesknutím, že TomTom dovolil do oblíbených položek přidat pouze osmačtyřicet záznamů. Dál hlásil, že paměť je plná. Číslo 48 je zvláštní, čekal bych spíš nějakou kulatější hranici. Oblíbené položky ale opravdu nejsou nekonečné a navíc v nich u TomTomu nelze používat kategorie, takže brzy může nastat zmatek.

Existuje ale snadné řešení. Oblíbené položky lze u TomTomu s výhodou nahradit uživatelskými body zájmu. Následující návod je sice připraven pro nejnovější modely z řady Go, lze jej ale použít i na TomTomu One, na starších přístrojích a také se softwarovými navigacemi.

Vytváříme body zájmu

Uživatelské body zájmu lze třídit do různých kategorií. Napřed musíte alespoň jednu z nich vytvořit. Postupujte v nabídce cestou Změnit předvolby, Správa BZ, Přidat kategorii BZ. Viz obrázky.

Svoji novou kategorii pojmenujte a nastavte jí symbol, pod kterým se bude ukazovat na mapě:

Jakmile je kategorie vytvořena, můžete do ní přidavat vlastní body zájmu. Opět použíjte nabídku Změnit předvolby a Správa BZ. Zde ale tentokrát klepněte na Přidat BZ:

Vyberte kategorii, do které chcete body zájmu přidávat a zvolte jeden z mnoha způsobů vyhledání požadovaného místa. Můžete zadat konkrétní adresu, vybrat bod na mapě, použít souřadnice, jiné body zájmu a tak dále. Možnosti jsou stejné jako při běžném hledání cíle cesty:

 

Svůj bod můžete pojmenovat a dokonce k němu přidat i telefonní číslo:

Uživatelské body zájmu lze posléze také upravovat. Použijte ikonu Upravit BZ, vyberte skupinu a v ní požadovanou položku:

 

Práce s uživatelskými body zájmu

S uživatelskými body se pracuje úplně stejně jako s jinými POI. V nabídce zvolte Navigovat na..., Bod zájmu, vyberte typ umístění a vyhledejte požadovanou kategorii. Objeví se seznam bodů seřazený podle vzdálenosti od daného místa. Dá se mezi nimi i vyhledávat. Klepnete na požadovaný bod a necháte spočítat trasu:

 

Body se mohou také zobrazovat na mapě jako symboly. V nabídce Změnit předvolby klepněte na ikonu Zapnout/vypnout BZ. Přesvědčte se, že požadované kategorie, které se mají ukazovat na mapě, jsou zaškrtnuty:

Symboly se potom ukážou při jízdě i na mapě při hledání:

TomTom vás na uživatelské body zájmu umí upozornit v předstihu. Nastavení je stejné jako u běžných POI. Opět postupujte v nabídce Změnit předvolby, Správa BZ, zde vyberte Upozornit na blízký BZ. Najděte požadovanou kategorii:

  

Nastavte vzdálenost od bodu, ve které se má TomTom ozvat, vyberte požadovaný zvuk. Pokud chcete, aby navigace upozorňovala pouze na body zájmu na trase, zaškrtněte políčko. U nejvyššího modelu Go 910 lze ještě vybrat způsob upozornění:

 

A další zázraky

Uživatelské body zájmu lze z navigace snadno zálohovat. Připojte ji k počítači tak, abyste se dostali k paměti. V ní najdete složku s používanou mapou. V případě TomTomu Go 510, se kterým připravuji tento návod, to byla složka Cen_Eur_plus_major_roads_of_WE. Ve složce je soubor s příponou OV2, pojmenovaný stejně jako vaše kategorie. Je u něj také stejnojmenný obrázek ve formátu BMP. Tyto soubory můžete zkopírovat do počítače a v případě nutnosti zpět do navigace.

Soubor OV2 je komprimovaný, nedá se jen tak přečíst například v poznámkovém bloku (první obrázek). Doporučuji ale pozornosti online nástroje na této webové stránce. Například pod odkazem OV2 to CSV se skrývá konvertor souborů do čitelného formátu CSV:

 

Zajímavý je také odkaz POI Edit. Po načtení souboru OV2 můžete jednotlivé položky přímo na webové stránce editovat a posléze uložit znovu do formátu OV2:

 

Odkaz Join OV2 Files dokáže dva soubory spojit do jednoho. OV2 to Map by teoreticky měl jednotlivé body zobrazit na mapě, v tomto případě jsem ale nebyl úspěšný.

Využívání uživatelských bodů zájmu místo standardních oblíbených položek v TomTomu má několik výhod. Databáze mají větší kapacitu, lze pracovat s kategoriemi, které se dají pojmenovávat a přiřazovat k nim symboly. Body se s těmito symboly mohou zobrazovat na mapě a TomTom na ně dokáže v nastaveném předstihu upozornit. Možnost jednoduchého zálohování je také výhodná.


Tip: Stáhněte si zdarma Elišku, nový ženský hlas pro navigace TomTom

Témata článku: Návody

Určitě si přečtěte

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

** Některé mobily umí nahrát hovor už v základu. Stačí stisknout button ** Co dělat, když takový mobil nemáte? ** Pomoc je jednoduchá, stačí stáhnout aplikaci ACR

18.  8.  2017 | Kůžel Filip | 41

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

** Můžete skočit na lep reklamě a koupit to nejmodernější a nejdražší ** Nebo vyberete chytře a za 50 % peněz dostanete 90 % muziky ** Stačí znát jednoduchá pravidla fungování mobilního trhu

28.  7.  2017 | Kůžel Filip | 71

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

** Policie umí telefon vyřadit z provozu, alespoň u domácích operátorů ** SIM kartu „blokněte“ přímo u operátora, vystaví vám novou ** Pozor si dávejte na koupi z druhé ruky, vždy si ověřte IMEI

24.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

Jak prodloužit život baterie v mobilu

Jak prodloužit život baterie v mobilu

** Baterie v mobilu má dobrou kondici po asi 500 nabíjecích cyklů ** V praxi to jsou dva roky, pak kapacita rychle klesá ** Jak pečovat o baterie v telefonu?

17.  7.  2017 | Kůžel Filip | 49

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky

** Trvalo to, ale chytré hodinky našly své místo na trhu. ** Výběr je překvapivě široký. ** Zvážit musíte cenu, funkce a výdrž baterie. Rozdíly jsou zcela zásadní.

14.  7.  2017 | Kůžel Filip | 43

Jak vybrat levný chytrý telefon

Jak vybrat levný chytrý telefon

17.  6.  2017 | Kůžel Filip | 18