Navteq představil mapy Česka a východní Evropy

Navteq, jeden ze dvou hlavních světových dodavatelů map pro navigační systémy, dnes v Praze prezentuje současné mapy střední a východní Evropy – verzi 2007.1. Konkrétně jde o Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Slovinsko. Nejde o zbrusu nové mapy, hlavní smysl tiskové konference proto vidím spíše v představení Navtequ českým médiím.

Všechny obce, ale jen šest měst podrobně

V případě Česka ale zatím stále nejde o pokrytí srovnatelné s mapami Tele Atlasu. Nejvyšší úroveň pokrytí má ve všech pěti výše zmíněných zemích jen 37 městských oblastí, v České republice jen šest: Praha, Brno, Plzeň, Karlovy Vary, Ostrava, Mladá Boleslav a okolí těchto měst. V této oblasti žije 21 % obyvatel České republiky.

Mapy Česka a ostatních zemí ale už obsahují všechny navigovatelné cesty, všechny obce by měly být propojeny silničními komunikacemi. Nokia 6110 Navigator s navigačním systémem Route 66, kterou právě testuji, už s největší pravděpodobností obsahuje tyto nové mapy. Kontroloval jsem několik nejmenších vesnic, které mě napadly, a všechny byly v mapě zaznamenány včetně příjezdové komunikace.

Je obtížné zjistit, kterou verzi map jednotlivé navigační systémy používají. Jejich výrobcům trvá poměrně dlouhou dobu, než aktuální mapové podklady zapracují do navigačních systémů a nabídnou je uživatelům.

Navteq pokrývá oblasti trochu jinak než konkurenční Tele Atlas. Nesoustředí se na jedinou zemi, ale na větší region. Tele Atlas sice pokryl kvalitně Českou republiku, ale v ostatních zemích má ještě mezery.

Aktuální mapa v číslech

Navteq udává, že v České republice dnes pokryl mapami 222 718 km silnic. Ve čtyřiačtyřiceti kategoriích je 19 902 zájmových bodů: například 1 839 čerpacích stanic, 893 restaurací, 870 hotelů a 240 parkovišť. Mapa obsahuje lokalizační tabulky ve verzi 1.36, takže ji lze použít pro dynamickou navigaci v systému RDS-TMC.

Ve srovnání s předchozím vydáním mapy, verzí z posledního čtvrtletí roku 2006, bylo v Česku dokončeno kompletní pokrytí silnicemi. Do názvů byly zařazeny české znaky s háčky a čárkami. Navteq k silnicím první a druhé třídy přidal informace o rychlostních limitech, celé území je nyní vybaveno lokalizačními tabulkami pro systém RDS-TMC. Přibližně sto křižovatek v Praze a podél dálnic nese informace o jízdních pruzích, které jsou využitelné v některých navigacích.

V zemích západní Evropy je situace výrazně lepší. V nich má Navteq kompletní pokrytí a jeho mapy jsou plně srovnatelné s Tele Atlasem. Mnozí dokonce tvrdí, že jsou z pohledu řidiče lepší, například přesnější.

Mapy Navtequ používají například navigační systémy Garmin. Kvůli tomu, že mapy doposud nebyly dokonalé, přidává český distributor do přístrojů vlastní mapu Česka. Jiné systémy, například Navigon nebo Route 66, tuto možnost nemají, jejich mapy jsou proto stále méně použitelné než u navigátorů, které používají mapy Tele Atlasu. Mapy Navtequ používají také mnohé navigační systémy pevně vestavěné v automobilech.

Diskuze (15) Další článek: YouTube v mobilním telefonu

Témata článku: Nokia 6110 Navigator, Východ


Určitě si přečtěte

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 92

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 62

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22