Neukládejte v Garminu trasy, je-li vám život milý

Myslím, že tím projde každý nováček, kterému se dostane do ruky turistický navigační přístroj Garmin. Na stránce s nastavením a ovládáním zaznamenávání prošlých tras stiskne tlačítko Uložit. Aby se nic neztratilo, aby o trasu nepřišel. Dočasný záznam potom smaže, to zase kvůli ušetření místa v paměti.

  
Nabídka zaznamenávání prošlých tras • lze uložit celou nebo jen část trasy • nastavení části • trasa je uložena • detail

Po stáhnutí zaznamenané trasy do počítače se ale nestačí divit. Trasa se sice uložila, ale pouze se souřadnicemi jednotlivých bodů, nadmořskou výškou a dvěma nezajímavými údaji o délce zaznamenaného intervalu a jeho úhlu.


Trochu málo informací

Kam se poděl datum a čas uložení, kde je rychlost? Bohužel navždy ztracena. Garmin totiž po uložení zaznamenanou trasu optimalizuje – zjednoduší ji a vymaže z ní některé informace. Pokud potom chcete přiřadit k fotografiím informace o místě, kde byly pořízeny, zaznamenaná trasa vám v tom nepomůže. Protože neobsahuje časové údaje, žádný program ji nedokáže spárovat s informacemi EXIF u snímků.

Co dělat?

V tomto případě spíš nedělat: nepoužívat ukládání trasy přímo v navigačním přístroji. Paměť pro dočasný záznam je většinou dostatečná, tak Garmin nechejte, ať si do ní zapisuje. Zbytek už nechejte počítači a programu MapSource. I když totiž prošlá trasa není uložená, do počítače se stáhne, a navíc obsahuje všechny informace, které do ní navigátor zapsal. Včetně času a rychlosti.

  
Při stáhnutí se do počítače přesunou uložené trasy i dočasný záznam (začíná slovy Active Log) •
kompletní informace u dočasného záznamu, srovnejte je se stejnou obrazovkou výše

Samozřejmě netvrdím, že manuální ukládání prošlé trasy je úplně k ničemu. Někdy se může hodit mít v přístroji kousek prošlé cesty a nechat se po něm navigovat nebo ho jen v případě potřeby zobrazit na mapě. Osobně jsem to sice nikdy nepoužil, ale to mohu říct i o některých dalších funkcích Garminu, které se naopak někomu mohou velmi hodit. Pokud však chcete v záznamu prošlé trasy všechny podrobnosti, velím neukládat.

Používáte-li některý z novějších přístrojů, který umí automaticky ukládat prošlé trasy na paměťovou kartu, ani po manuálním uložení trasy není nic ztraceno. Na kartě se totiž prošlé trasy ukládají ve formátu GPX a se všemi podrobnostmi, které byly zachyceny.

Na závěr ještě jedna finta. Často se mi stává, že chci záznam trasy přerušit, třeba abych pro další zpracování v počítači odlišil jízdu autem a následnou procházku. Garmin takovou funkci nenabízí. Stačí ale vejít na stránku pro záznam prošlé trasy, přepnout zaznamenávání na Vyp (nezapomeňte potvrdit joystickem, ať políčko zčerná) a okamžitě stejným způsobem zpět na Zap. Tím se záznam přeruší.

 

Diskuze (15) Další článek: Jak navigace hledají správnou trasu

Témata článku: Zaznamenaná trasa, Garmin, Život, Mil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

** Nejnovější Note z dílny Samsungu vylepšil pero S Pen. Přes Bluetooth s ním můžete třeba fotit selfíčka ** Telefonu narostla paměť, zvýšila se kapacita baterie, nově dostal i kapalinové chlazení ** Note 9 se neprofiluje jen jako pracovní nástroj, stejně velký důraz je kladen i na mobilní hry

Martin Chroust | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

** Zenfone 5Z je jako pětka, jenom se špičkovou výbavou ** Potěší vysokým výkonem, očištěným systémem, ale i stereo repráčky ** S cenou se naštěstí drží při zemi.

Martin Miksa | 26

5 důvodů, proč je předplacená karta lepší než měsíční paušál

5 důvodů, proč je předplacená karta lepší než měsíční paušál

** Paušál je levnější, ale taky platíte jak mourovatí když zrovna nevoláte ** Zásadním benefitem předplacené karty je pro mnohé její anonymita ** A pokud vás operátor naštve, můžete mu dát rovnou košem

Aleš Pospíšil | 135