Nevěřte délce trasy, kterou zaznamená GPS

Mnoho navigačních přístrojů, zejména těch z turistické kategorie, nabízí funkci pro zaznamenávání délky prošlé nebo projeté trasy. V angličtině se tato funkce nazývá trip computer, odometer a tak podobně. Funguje většinou tak, že při každém impulsu od GPS přijímače spočítá rozdíl vzdálenosti mezi původním a současným místem a výsledek přičte k dosavadní vzdálenosti.

Pokud by GPS navigátory ukazovaly vždy přesnou polohu, bude přesný i výsledek. Realita je ale jiná. Přístroje v horších příjmových podmínkách buď vypadnou, a potom je měření k ničemu, anebo jsou zase přecitlivělé a zaznamenání polohy vymění za více či méně velkou chybu v zaměření. Je to třeba typický průvodní znak citlivých čipů Sirf Star III, které sice chytí GPS signál i v podmínkách, kde by vůbec neměl být, výsledkem je ale často malá přesnost.

Poskakující signál proto zaznamená delší trasu, než jakou jste skutečně urazili. Čím jsou podmínky příjmu horší, tím je méně přesný i výsledek. Při měření délky trasy proto rovnou z údaje, který prozradí turistický Garmin, odčítám zhruba deset procent.

Šest kilometrů na balkóně

Přesto mě překvapil průběh testu výdrže nového Garminu eTrex Vista HCx. Přístroj jsem předevčírem v noci zavěsil na balkón, zapnul ho a nechal být. Včera v noci jsem zjistil, že je baterie vybitá, prošlou trasu jsem proto stáhnul do počítače a velmi se podivil. Za necelý den, přesně za 22 hodin a 15 minut Garmin pověšený na mém balkóně prochodil vzdálenost 6 kilometrů! Obsáhnul při tom plochu 976 metrů čtverečních a pohyboval se průměrnou rychlostí 0,3 km/h. Barometrický výškoměr zaznamenal nadmořskou výšku od 236 až do 286 metrů nad mořem; příčinou tohoto rozdílu ale s největší pravděpodobností budou změny tlaku. Na zaznamenanou trasu se můžete podívat v Google Earth.

Nevěřte, že informace o délce prošlé trasy v navigačních přístrojích je přesná. Metoda pro její zjišťování je sice korektní, ale menší přesnost určení polohy může být příčinou velkých rozdílů oproti skutečnosti. Pokud chcete znát přesnější délku trasy, zobrazte její záznam na mapě v počítači a elektronickým pravítkem ji co nejpečlivěji obtáhněte. Výsledek bude mít k realitě blíž než údaj z GPS navigátoru.

(Výdrž 22 hodin a 15 minut na jednu sadu akumulátorů 2 250 mAh je mimochodem velmi slušná.)

Diskuze (29) Další článek: Garmin představil nové Nüvi 260

Témata článku: GPS, Necelý den


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

** Poměr ceny a výkonu je fantastický ** OxygenOS je fakticky čistý Android ** Foťák je krůček za nejlepšími

Jakub Michlovský | 53

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 73

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

** Zenfone 5Z je jako pětka, jenom se špičkovou výbavou ** Potěší vysokým výkonem, očištěným systémem, ale i stereo repráčky ** S cenou se naštěstí drží při zemi.

Martin Miksa | 26

RECENZE: Honor 7A je dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A je dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 19

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14