Nokia 6110 Navigator: první pocity, nadšení i zklamání

Když mi redaktoři MobilManie vyprávěli o svých dojmech z nejnovějšího navigačního mobilu Nokia 6110 Navigator, trochu jsem litoval, že jsem se nezúčastnil jeho úterní prezentace. Neváhal jsem proto ani chvíli, když jsem dostal možnost půjčit si ho na víkend.

Potvrzuji úžasnou rychlost, o které se kolegové zmiňovali ve svém článku. Jen bych doplnil, že rychlý není jen navigační program Route 66, ale celý telefon. Tak svižný smartphone se Symbianem jsem ještě neměl v ruce. Design mě spíš zklamal, funkce telefonu příliš nehodnotím, protože mě teď zajímají hlavně navigační možnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6110 Navigator naživo

Anténa GPS přijímače je umístěna v horní části displeje. Nevím, jaký GPS modul Nokia použila, sama se tím nikde nechlubí, už při prvním spuštění je ale poznat, že je citlivější než u Nokie N95. Příčinou rychlého startu a zjištění polohy ale může být zapojení technologie A-GPS, kdy telefon podle základnových stanic, k nimž je přihlášen, rychle určí svoji polohu. Nokia se totiž při spuštění GPS na krátkou dobu připojí k internetu, aby ze vzdálené databáze zjistila, jaká zeměpisná poloha odpovídá okolním základnovým stanicím. Při tom se přenese kolem pěti kilobajtů dat.

Start je tedy rychlý a překvapilo mě, že Nokia se chytí k satelitům i v mém pokoji. Předchůdce N95 v takových podmínkách neměl šanci, a někdy s tím mívají problémy i GPS přijímače Sirf Star III proslulé svou citlivostí. Indikovaná přesnost je sice mizerná, ale vidím polohu, a o ni jde.

První jízda a první výsledky

Do mobilu jsem hned nainstaloval program Nokia Sports Tracker, který umí zaznamenávat trasu. S jeho výstupy se potom na mapě dobře porovnává, jak se navigátor držel skutečnosti. Jel jsem autem, telefon byl v kapsičce košile, na palubní desce pak pro srovnání ležel modul se Sirf Star III (berme proto trochu v úvahu, že měl lepší podmínky). Na výsledky se můžete podívat v Google Earth, případně rovnou v prohlížeči na mapách Google Maps.

Trasu jsem začal prohlížet od jižního konce a můj respekt vůči 6110 Navigatoru rostl. Jenže zhruba v třetině cesty jsem zabočil do ulic s horším výhledem. Nebylo to ale nic hrozného, navigační systémy tohle musí zvládnout bez mrknutí oka. Nokia ale rázem přestala sekat dobrotu, začala ukazovat nesmysly. Odchylku přesahující sto metrů v situaci, kdy Sirf Star III ukazuje naprosto přesně, nemohu přehlížet. Situace byla stejná až do konce jízdy. Nebudu z toho zatím dělat velké závěry, o víkendu provedu rozsáhlejší testy citlivosti. I tato krátká cesta ale už o něčem vypovídá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie telefonu

Route 66 bohužel s Navteqem

Navigaci pomocí programu Route 66 jsem zatím nezkoušel. Jen po zaparkování jsem prozkoumal jeho nabídku a ověřil, že řeči o nejrychlejší mobilní navigace nelhaly. Aplikace je opravdu velmi svižná, stejně rychlé je i vyhledávání adres i jiných objektů. Route 66 píše i mluví česky, je ale škoda, že používá mapy Navtequ, který stále nemá Českou republiku dokonale zpracovanou. Příští týden ale právě Navteq pořádá tiskovou konferenci, na které chce představit nové české mapy. Uvidíme, jestli už budou přímou konkurencí dnes už špičkového Tele Atlasu. A jestli bude možná aktualizace map pro Route 66 v Nokii.

Nokia 6110 Navigator není zrovna můj osobní šálek čaje, jako telefon mě nezaujal. Jeho navigační funkce jsou ale rozhodně propracovanější než u vlajkového smartphonu N95. Ať už je to citlivostí vestavěného GPS přijímače (i přes uvedené výtky), rychlostí přístroje a navigačních aplikací. Ale i celkovou pohotovostí, kdy stačí stisknout tlačítko, okamžitě se spustí Route 66 a můžete se nechat vést. Jsem zvědavý na víkendové zkušenosti.

Diskuze (27) Další článek: Jak fotí navigace Mio C720

Témata článku: Nokia, Nokia 6110 Navigator, Zeměpisná poloha, První pocit, Pocit, Zklamání, Nadšení


Určitě si přečtěte