Nokia N95 a geocaching (+ další test přesnosti)

Nokia N95 a geocaching (+ další test přesnosti)

Z několika stran se ke mně dostala stejná otázka: bude možné s Nokií N95 provozovat geocaching? Proto jsem to zkusil. Připomínám, že N95 je první telefon Nokie s vestavěným GPS přijímačem. A také, že první testy jeho přesnosti nedopadly z hlediska turistické navigace zrovna nejlépe.

Vybral jsem si dvě nové tradicionální keše, každou na jiném konci Brna, a vyrazil. Aby to bylo zajímavější, opět jsem nechal zaznamenávat polohu, a to jak při cestě autem, tak při procházce ke keši a samotném hledání. Pro srovnání jsem trasu zaznamenával i jednoúčelovým navigačním přístrojem Garmin GPSmap 60CSx.

Příliš roztroušené programy

Nokia N95 hned v základu obsahuje aplikaci GPS data. Jejím spuštěním se aktivuje vestavěný GPS přijímač, zobrazuje polohu, rychlost, nadmořskou výšku, měří vzdálenost. K tomu ale ještě dokáže navigovat šipkou k zadanému cíli. Ten může být v podobě zeměpisných souřadnic, anebo z databáze orientačních bodů.


Volba cíle • bez GPS není navigace • čekám na signál • signál je tady • souřadnice a přesnost (rychlost se objeví jen za pohybu)

Orientační body je název dalšího samostatného programu v nabídce Nokie. Jeho cílem je ukládat body, ke kterým jsou přiřazeny zeměpisné souřadnice a další informace. Správa těchto bodů je pouze manuální, jinak než prostřednictvím telefonu je nelze upravovat, nedají se ani exportovat nebo hromadně nahrávat do Nokie. Nebo někdo ví, jak na to?

 
Možnosti vkládání bodů • název • souřadnice • přehled vložených bodů • nastavení ikony

Vytvořil jsem tedy body se souřadnicemi keší, které jsem hodlal navštívit. První problém: Nokia porozumí pouze souřadnicím ve tvaru stupňů a jejich desetinné části. Nelze použítvat stupně a minuty, na které jsou geocacheři zvyklí. Napřed proto byla nutná konverze. Použil jsem při tom program Garmin MapSource, ale existuje nespočet různých převodníků. Rád mám třeba stránku Jeep.com. Potom se vracím do aplikace GPS data a vybírám první keš.


Uložené body lze zobrazit na mapě

Drobná vsuvka: Nokia N95 má konečně dostatek operační paměti, takže lze mít současně spuštěno mnohem víc programů než u starších smartphonů. Vedle dvou zmíněných programů na pozadí stále běžel Sports Tracker, který zaznamenával trasu, a občas jsem spustil i mapově-navigační aplikaci Smart2Go.

Tečka rudne

Při navigaci je na displeji vidět kruhový kompas se světovými stranami, které rotují v mezikruží podle toho, kterým směrem jdete. Nenechte se zmást výraznou šipkou. Ta je totiž jen statická a naznačuje asi, že pro správnou orientaci máte mobil držet šipkou dopředu. Cíl vyznačuje celkem nenápadná červená tečka v mezikruží – tímto směrem máte jít.


V terénu jsem rychle přepnul grafický styl na praktičtější světlý; tmavý není za soumraku příliš vidět

Když se přiblížíte k cíli na pár set metrů, doposud bílá plocha kolem tečky začne červenat. Nikde jsem se nedočetl, co má toto chování znázorňovat. Napřed jsem zvažoval, že by mohlo jít o indikaci přesnosti, ale protože se červený stín začne objevovat až blízko cílového místa, jde s největší pravděpodobností právě o oznámení, že jste už blízko. V cíli potom vnitřní kruh zezelená a Nokia oznámí, že jste na místě. Podotýkám, že určení cílového místa bylo v obou případech velmi přesné. shodné s daty Garminu.

  
Po přiblížení část mezikruží začne červenat • zelená, jsem v cíli

Není to ale tak jednoduché, protože tečka nesměřuje vždy k cíli. Několikrát se mi stalo, že několik desítek metrů zůstávala na pozici, která byla jednoznačně chybná; kdy ukazovala třeba na úplně opačnou stranu, než byla skutečně keš. Uložení pokladu jsem nakonec hledal spíš podle ubíhajících metrů než podle zmatené tečky. Stejně se Nokia chovala u první i druhé keše, a to byl pro mě jednoznačný důvod, proč N95 pro geocaching a podobnou přesnou navigaci nedoporučit.

Jinde to šlo

Zjištěný problém jsem po návratu probral s kolegou, který také zkusil geocaching s Nokií N95. Jeho závěry nebyly tak kategorické:

Je pravda, že když jsme se na cestě otočili asi o 160 stupňů zpět, tak červená tečka chvíli (asi 30 metrů), ukazovala špatný směr, přestože metry se odpočítávaly správně. Pak se ale vrátila a ukazovala dobře a na místo nás dovedla.

Když se navíc podívám na zaznamenanou trasu, tak GPS v Nokii i během těchto problémů celkem přesně určovala polohu. Příčina je tak zřejmě jen v interní navigační aplikaci. Pokud se objeví jiný program pro Symbian S60, který dokáže brát data z vestavěné GPS a šipkou ukazovat směrem k cíli, mohla by být čest Nokie zachráněna. Já jsem ale své dvě keše našel spíš podle toho, že jsem z mapy věděl, kde zhruba budou – a taky díky kontrolnímu Garminu, co mi visel na krku. Za současného stavu bych proto tento smartphone pro aktivnější geocachery nedoporučil.

Zábava pro Google Earth

Když už jsem zaznamenával data, nenechám si je pro sebe. Tentokrát jsou jen v Google Earth, nevytvářel jsem mapu pro Google Maps. Nejzajímavější je asi srovnání trasy v Nokii s referenčním Garminem. Klepnutím na odkaz stáhněte soubor KMZ a otevřete ho v Google Earth; program se možná rovnou spustí. Uvidíte červenou trasu Nokie a modrou linku Garminu, každou stopu lze vypnout, přebarvit, upravit tloušťku čáry... Jak jste už zvyklí z minulých podobných testů, opět jsem zvýraznil a popsal místa, která si zaslouží komentář – většinou úseky, kde se Nokii ani trochu nedařilo.


Nokia měla několik výpadků. Objevil jsem je díky varování na stránce tachometru

Podívejte se také na několik ukázek v Google Earth, které vygeneroval přímo program Sports Tracker v telefonu:

V příštích dnech s Nokií vyrazím na opravdovou autonavigaci. Použiji při tom vestavěný program Smart2Go s aktivní licencí, která dovoluje navigaci křižovatku po křižovatce.


 
Výstupy Sports Trackeru po ukončení cesty

Témata článku: Geocaching, Test

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Uza 20. 4. 2007 16:13:34
    Zkus...
  • mgmaps 20. 4. 2007 15:32:00
    http://www.mgmaps.com/
  • Marek Lutonský 20. 4. 2007 11:05:05
    Výborně, funguje to. Teď sedím v práci, večer nebo přes víkend to...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

** Povedený telefon s rozumnou cenovkou ** Evropská verze bohužel bez čtečky otisků prstů ** Odladěné prostředí nad Androidem 7 s řadou užitečných funkcí

13.  8.  2017 | Herodek Martin | 13

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

** Precizní kovové zpracování a líbivý design ** Výdrž na baterii je solidní a čistý Android je velké plus ** Zklamala pomalá čtečka otisků i škobrtání fotoaparátu

9.  8.  2017 | Vrbacký Jakub | 34

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

** Srovnáváte s Huawei P10? Volba je jasná – Honor 9 ** Designem a poměrem výkon/cena obstojí i proti ostatní konkurenci ** Oproti loňské generaci je dražší, ale dostanete dvojnásobek paměti

6.  8.  2017 | Kůžel Filip | 85

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

** Tělo i komponenty jsou z předchozích modelů, navíc je tu dvojice fotoaparátů ** Potěší neskutečná výdrž a možnost použít telefon jako powerbanku. ** Asus se chlubí 2,3x optickým zoomem, který tak úplně optický není

16.  7.  2017 | Vrbacký Jakub | 2