Nové hlasy zdarma pro navigace Mio a iGo

Hlasové navádění navigačního programu iGo 2006 a přenosných přístrojů, které jsou na jeho základě postaveny, není příliš dobré. Navigace je neuvěřitelně „ukecaná“ a vím o lidech, kteří jsou na originální hlasy, Jana a Zuzanu, doslova alergičtí.

IGo naštěstí nabízí možnost upravit hlasovou navigaci změnou konfiguračních souborů. Uživatelé proto udělali část práce za výrobce a upovídaným originálům trochu ucpali ústa. Více jsem o této možnosti úprav psal v této bleskovce.

Úplně nové hlasy

Tentokrát ale nejde jen o úpravy konfiguračních souborů. Představuji šest úplně nových hlasů, které si můžete zdarma nahrát, nainstalovat a používat. Vyrobil je internetový obchod Mojenavigace.cz ve spolupráci s dalšími lidmi, kromě jiného i jako zajímavou formu vlastní propagace. Není nijak násilná, odkaz na obchod se ozve pouze při příjezdu do cíle, kdy hlas jménem www.mojenavigace.cz popřeje příjemný den.

Obchod se chce chránit, aby se jeho hlasy neobjevovaly nahrané v navigacích prodávaných konkurenty. V licenčním ujednání proto rovnou vylučuje komerční využití, hlasy ani není možné umísťovat na jiné webové stránky. Můžete si je proto stáhnout jen na adrese www.mojenavigace.cz/data/hlasy, kde lze poslechnout i jejich ukázky. Najdete tam i návod k instalaci hlasů.

Čtyři muži, dvě ženy

V současnosti je k dispozici šest hlasů. Není to zřejmě konečné číslo; kromě toho se hlasy ještě stále upravují a vyvíjejí. Výrobce bude rád za uživatelskou zpětnou vazbu a tipy na další zlepšení. Se všemi hlasy kromě dvou nejaktuálnějších jsem v posledních týdnech aktivně jezdil a poslouchal je, dovolím si proto stručné hodnocení.

Číča: Mužský hlas v brněnském hantecu. Je pěkné sledovat spolujezdce, kteří nic netuší, když na ně z navigace vybafne, aby to „hrnuli jeden a půl kiláku“, aby „hodili pravé vingl“, „těžké levó“ anebo že „gépéeska nefachčí“. Hlas je profesionální, kvalitní, ale řekl bych, že pro časté ježdění to nebude to pravé. Hantec ale rozhodně pobaví.

Jura: Mužský hlas, tentokrát v ostravském dialektu. Využití vidím stejné jako u hantecu, jiné jsou ale hlasové povely: „po padesati metrach boč doleva“, „včil doprava a potym val dal po hlavni“, „dovalils do konca štreky“ apod.

Adam: Opět mužský hlas a tentokrát můj favorit. Je slyšet, že jde o běžného člověka bez školeného hlasu, ale zní přirozeně, příjemně. Je to mimochodem zaměstnanec jedné z firem, které mají nové hlasy „na svědomí“. S tímto hlasem jsem jezdil nejraději a u něj také zůstávám.

František: Toto je nejnovější mužský hlas. Aktivně jsem s ním nejezdil, poslouchal ho jen při simulaci. Osobně mi nesedí tolik jako Adam, ale je zajímavý a zřetelný.

Jitka: Civilní ženský hlas s dobrou intonací, výslovností a kvalitou. Při testech mi trošku tahal za uši znatelný moravský přízvuk, kterým sice sám také trochu určitě mluvím, ale špatně se mi poslouchá. Po televizi, rádiu a navigačních přístrojích požaduji spisovnou a dialektem nezatíženou češtinu; pokud nemá jít o legrační hantec nebo ostravštinu.

Anna: U tohoto hlasu jsem už přízvuk neslyšel, a pokud bych chtěl, aby mě navigovala žena, zvítězil by. Jen mi zase trošku neseděla intonace povelů, proto jsem se vrátil k Adamovi.

Ale nedejte jen na mé hodnocení. Stáhněte si hlasy, vyzkoušejte je, a když vám žádný nebude vyhovovat, vraťte se zpět k Zuzaně nebo k Janovi. Případně k jejich upraveným verzím. Nové hlasy ale nejsou jen namluvené jinými lidmi, byla upravena i struktura hlasových povelů, které jsou teď méně časté a rychlejší. Navigace hlasem je proto mnohem lepší než u originálů v iGo, Miu, MyGuide a v podobných navigacích.

Nové hlasy můžete hodnotit v diskuzi pod článkem.

Diskuze (27) Další článek: Zákazníci operátorům: hýčkejte nás, připlatíme!

Témata článku: Zdarma, Mio, Hlas, Nov


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 59

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 186

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23