Nové hlasy zdarma pro navigace Mio a iGo

Hlasové navádění navigačního programu iGo 2006 a přenosných přístrojů, které jsou na jeho základě postaveny, není příliš dobré. Navigace je neuvěřitelně „ukecaná“ a vím o lidech, kteří jsou na originální hlasy, Jana a Zuzanu, doslova alergičtí.

IGo naštěstí nabízí možnost upravit hlasovou navigaci změnou konfiguračních souborů. Uživatelé proto udělali část práce za výrobce a upovídaným originálům trochu ucpali ústa. Více jsem o této možnosti úprav psal v této bleskovce.

Úplně nové hlasy

Tentokrát ale nejde jen o úpravy konfiguračních souborů. Představuji šest úplně nových hlasů, které si můžete zdarma nahrát, nainstalovat a používat. Vyrobil je internetový obchod Mojenavigace.cz ve spolupráci s dalšími lidmi, kromě jiného i jako zajímavou formu vlastní propagace. Není nijak násilná, odkaz na obchod se ozve pouze při příjezdu do cíle, kdy hlas jménem www.mojenavigace.cz popřeje příjemný den.

Obchod se chce chránit, aby se jeho hlasy neobjevovaly nahrané v navigacích prodávaných konkurenty. V licenčním ujednání proto rovnou vylučuje komerční využití, hlasy ani není možné umísťovat na jiné webové stránky. Můžete si je proto stáhnout jen na adrese www.mojenavigace.cz/data/hlasy, kde lze poslechnout i jejich ukázky. Najdete tam i návod k instalaci hlasů.

Čtyři muži, dvě ženy

V současnosti je k dispozici šest hlasů. Není to zřejmě konečné číslo; kromě toho se hlasy ještě stále upravují a vyvíjejí. Výrobce bude rád za uživatelskou zpětnou vazbu a tipy na další zlepšení. Se všemi hlasy kromě dvou nejaktuálnějších jsem v posledních týdnech aktivně jezdil a poslouchal je, dovolím si proto stručné hodnocení.

Číča: Mužský hlas v brněnském hantecu. Je pěkné sledovat spolujezdce, kteří nic netuší, když na ně z navigace vybafne, aby to „hrnuli jeden a půl kiláku“, aby „hodili pravé vingl“, „těžké levó“ anebo že „gépéeska nefachčí“. Hlas je profesionální, kvalitní, ale řekl bych, že pro časté ježdění to nebude to pravé. Hantec ale rozhodně pobaví.

Jura: Mužský hlas, tentokrát v ostravském dialektu. Využití vidím stejné jako u hantecu, jiné jsou ale hlasové povely: „po padesati metrach boč doleva“, „včil doprava a potym val dal po hlavni“, „dovalils do konca štreky“ apod.

Adam: Opět mužský hlas a tentokrát můj favorit. Je slyšet, že jde o běžného člověka bez školeného hlasu, ale zní přirozeně, příjemně. Je to mimochodem zaměstnanec jedné z firem, které mají nové hlasy „na svědomí“. S tímto hlasem jsem jezdil nejraději a u něj také zůstávám.

František: Toto je nejnovější mužský hlas. Aktivně jsem s ním nejezdil, poslouchal ho jen při simulaci. Osobně mi nesedí tolik jako Adam, ale je zajímavý a zřetelný.

Jitka: Civilní ženský hlas s dobrou intonací, výslovností a kvalitou. Při testech mi trošku tahal za uši znatelný moravský přízvuk, kterým sice sám také trochu určitě mluvím, ale špatně se mi poslouchá. Po televizi, rádiu a navigačních přístrojích požaduji spisovnou a dialektem nezatíženou češtinu; pokud nemá jít o legrační hantec nebo ostravštinu.

Anna: U tohoto hlasu jsem už přízvuk neslyšel, a pokud bych chtěl, aby mě navigovala žena, zvítězil by. Jen mi zase trošku neseděla intonace povelů, proto jsem se vrátil k Adamovi.

Ale nedejte jen na mé hodnocení. Stáhněte si hlasy, vyzkoušejte je, a když vám žádný nebude vyhovovat, vraťte se zpět k Zuzaně nebo k Janovi. Případně k jejich upraveným verzím. Nové hlasy ale nejsou jen namluvené jinými lidmi, byla upravena i struktura hlasových povelů, které jsou teď méně časté a rychlejší. Navigace hlasem je proto mnohem lepší než u originálů v iGo, Miu, MyGuide a v podobných navigacích.

Nové hlasy můžete hodnotit v diskuzi pod článkem.

Diskuze (27) Další článek: Zákazníci operátorům: hýčkejte nás, připlatíme!

Témata článku: Zdarma, Mio, Hlas, Nov


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 73

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Samsung Galaxy Watch: Chytré hodinky tikají a odbíjejí. Těšte se na eSIM!

Samsung Galaxy Watch: Chytré hodinky tikají a odbíjejí. Těšte se na eSIM!

** Samsung v New Yorku představil i novou generaci hodinek Galaxy Watch ve dvou velikostech a třech barvách** Hodinky mohou tikat a odbíjet jako běžné analogové hodinky ** Připojíte je k Androidu i iOS, my se těšíme zejména na model s eSIM

Martin Chroust | 23

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26