Popularita GPS v mobilech roste, čip bude stát 50 Kč

Podle analytiků nás v budoucnosti čeká podobný boom GPS mobilních telefonů, jako tomu nastalo před několika lety u fotoaparátů. V roce 2013 se předpokládá prodej jedné miliardy přístrojů s GPS modulem. Větší prodeje budou mít za následek nižší cenu těchto modulů, která by ještě letos měla spadnout na hranici 3,5 dolaru za čip. Touto cenou je samozřejmě myšlena pouze cena součástek pro velké odběratele.

Dále je třeba zapracovat na možnosti jednoduché integrace GPS čipů do telefonu. Ta zatím představuje poměrně složitý problém, který cenu přístrojů zvyšuje. V budoucnu by měla být integrace GPS modulu podobně jednoduchá, jako je už nyní integrace Bluetooth nebo Wi-Fi.

Větší boom než u fotomobilů

Podle našeho názoru má GPS modul lepší předpoklady k integraci do mobilních telefonů než například fotoaparát. Zatímco fotoaparát naráží na omezení v podobě fyzikálních zákonů (respektive jeho objektiv), u GPS modulu tato omezení nejsou. Abychom do malého mobilního telefonu integrovali fotoaparát, musíme se smířit s tím, že bude mít velmi malou optiku a nebude tedy příliš kvalitní. V dnešní době již fotoaparáty v mobilních telefonech produkují i pěkné snímky, ale s lepšími fotoaparáty se těžko budou někdy srovnávat, právě kvůli tomu, že fyzikální zákony optiky nelze obejít.

U GPS modulů to je jiné. Integrace do mobilního telefonu neznamená nutně nižší kvalitu navigace. Samozřejmě záleží, jaký čip výrobce použije a na jaké místo ho umístí, ale kvalitativní rozdíl mezi přístrojem s integrovaným a přídavným GPS modulem je v dnešní době již minimální. Samozřejmě, že automobilová navigace pravděpodobně má lepší příjem signálu, kvalitativní rozdíl mi ale nepřijde příliš zásadní a uživatel s integrovaným GPS modulem se nemusí cítit kvalitou příjmu nijak omezován.

Telefonů s integrovaným GPS modulem je zatím na našem trhu relativně málo. Hojně se tyto modely vyskytují u Nokie, HTC, Asusu a E-tenu. To je zvláště pro uživatele, kteří nechtějí komunikátor s Windows Mobile, nepříliš široký výběr. GPS pionýrem u Samsungu je na českém trhu symbianový smartphone i560, netrpělivě je očekáván chytrý fotomobil G810. Sony Ericsson začne prodávat přístroje s integrovanou GPS až od června, zatím u něj máme smůlu. Podobné to je i v případě Motoroly, i zde si na navigaci musíme nechat zajít chuť. Proto se zatím celkově jeví jako výhodnější řešení koupě externího GPS modulu připojitelného přes Bluetooth, který lze používat s více telefony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC Touch Cruise brzy zastíní sourozenec Diamond • Nokia N82 podporuje geotagging • GPS mají i dvojčata E-Tenu X600 a X650

V budoucnu očekávám mnohem větší rozšíření integrovaných GPS modulů. Na druhou stranu podle mě nikdy nedosáhnou na úspěšnost fotoaparátů, přestože mají k integraci lepší technické předpoklady. Problém vidím především u samotných uživatelů, z nichž většina podle mě GPS nevyužije. A pokud ano, tak nepříliš často. Přeci jen možnost fotit je vítaná pro drtivou většinu zákazníků, na rozdíl od možnosti znát zeměpisné souřadnice. Možná nás čeká další boom hry geocaching, které propadá stále více lidí po celém světě. Pokud se v roce 2013 skutečně prodá miliarda přístrojů s integrovanou GPS, dá se očekávat, že alespoň menší část začne modul využívat.

Zdroj: silicon.com

Diskuze (48) Další článek: Šéf s BlackBerry, zaměstnancova smrt (glosa)

Témata článku: GPS, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Cruise, Nokia N82, Popularita, Mobil, Čip, MOBI, Stát


Určitě si přečtěte