Problémy v nové mapě TomTomu

V diskuzi pod článkem o nových mapách pro navigátory TomTom se objevily některé konkrétní výtky k novým mapám. Ba dokonce podezření, jestli TomTom místo nové regionální mapy CZ, SK, PL, HU nenabízí omylem starší verzi. Zeptal jsem se proto přímo u výrobce a dodavatele map. Od TomTomu zatím odpověď nemám, vysvětlení se mi ale dostalo od Jana Vodňanského, výrobního ředitele společnosti Central European Data Agency. Ta „vyrábí“ data České a Slovenské republiky pro firmu Tele Atlas, jejíž mapy TomTom používá.

Jak se tvoří mapy

Konkrétně mě zajímaly reakce na tyto dvě výtky z diskuze (text byl mírně zcivilizován):

1. Přijel jsem z Valašského Meziřící a nová mapa mě pobavila. V předchozí verzi 6.60 byly v Meziříčí nové kruhové objezdy, v nové mapě jsou místo nich opět jen křižovatky.

2. Ve Frýdlantu stále chybí všechny nové kruhové objezdy, které stojí už nejméně dva roky. Stejně je na tom i Český Těšín u Kauflandu, také zde chybí kruhový objezd. V Hlučíně jsem místo po Dlouhoveské ulici místy jel podle mapy po louce a v Ostravě za tři hodiny jízdy neobjevil žádnou změnu. Nové jednosměrky  v mapě stále nejsou, kolem Kauflandu na Karolině se podle mapy stále nedá jezdit. Stav mapy Ostravska je těžce před rokem 2006, možná bych tipnul i před rokem 2004.

Jan Vodňanský odpovídá:

Aktualizace mapy probíhá v určitých cyklech. V zásadě jsou upřednostňovány především hierarchicky vyšší komunikace a důležitější města. Každý rok se aktualizuje tzv. Major road network (dálnice, silnice I. třídy a část silnic II. třídy) a 25 % ostatní sítě. Kromě toho probíhá ještě speciální mapování vybraných prvků (např. povolené rychlosti, směrové tabule, infomace o jízdních pruzích apod.). Není tedy možno zachytit všechny změny on-line. Zejména kruhové objezdy jsou velmi často budovány během několika měsíců.

Konkrétně uváděné příklady to poměrně dobře dokumentují. Poslední aktualizace Frýdlandského výběžku proběhla v létě roku 2005, hlavní komunikace potom na podzim roku 2006. V Ostravském kraji probíhá aktualizace do úrovně silnic III. třídy a významnějších městských komunikací právě nyní. Ostrava byla aktualizována v roce 2005 a bude zase letos. Dále je třeba připočítat výrobní lhůty, které jsou od uzavření databáze do vydání navigačního nosiče cca půl roku.
 
U kruhových objezdů ve Valašském Meziříčí téměř vylučuji, že by se z databáze nějaký ztratil. Čtyři kruhové objezdy na hlavní komunikaci (silnice č. 35 a 57) jsou v databázi již více než rok a půl, déle do historie jsem se nepouštěl. Pátý objezd na ulici Sokolská (silnice č. 150) byl již detekován a doplněn v únoru 2007.

Ke kruhovým objezdům si dovolím ještě poznamenat, že někteří producenti navigačních systémů menší kruhové objezdy pro navigování více méně ignorují a používají příkaz typu „na kruhovém objezdu jeďte rovně“.

Stěžovat si na správném místě

Stejně jako v jiných případech, kdy hodnotíme mapy, připomínám, že žádná mapa nikdy není a nikdy nebude dokonalá. Zvlášť když jde o pokrytí tak velkého území, jako je celá republika. Není navíc reálně možné dosáhnout stavu, kdy celá mapa bude aktuální, protože nové aktualizace se provádějí postupně, po určitých oblastech, s určitými prioritami. Je nutné se s tím smířit.

Pokud na mapě TomTomu objevíte nějakou chybu, můžete pro její nahlášení využít internetovou službu Tele Atlas Map Insight. S ní máte jistotu, že se o chybě dozví odpovědní lidé a budou se snažit zajistit nápravu.


Tip: Stáhněte si zdarma Elišku, nový ženský hlas pro navigace TomTom
Diskuze (22) Další článek: Šuškanda: O2 nabídne mobilní ICQ za paušál

Témata článku: Nov, Celá republika, Tom


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 138

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 11

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 32

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 59

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93