První geocaching s Garminem Colorado

Včera jsem s Garminem Colorado poprvé vyrazil ulovit několik geokeší. Protože podpora tzv. bezpapírového geocachingu patří mezi nejdůležitější inovace tohoto nového turistického navigačního přístroje, přečtěte si, jak se s těmito funkcemi pracuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Colorado

Celý listing v Garminu

Colorado dokáže vstřebat a zpracovat soubor GPX, který si geocacheři se zaplaceným členstvím Premium mohou nechat vygenerovat ze stránek geocaching.com. S novým Coloradem lze mimochodem aktivovat měsíční zkušební Premium členství. Přímo do přístroje lze nahrát výsledek dotazu Pocket Query, případně je možné sestavu keší do GPX vygenerovat pomocí programu GSAK (GeoGet jsem nezkoušel). GPX se jednoduše nahraje do stejnojmenné složky v paměti přístroje.

Garmin při startu tento soubor načte do paměti. V pohledu Geocaching potom pod sebou zobrazí všechny keše seřazené podle vzdálenosti od aktuální nebo posledně zjištěné polohy. V seznamu se zobrazují názvy keší nebo jejich waypointy, vzdálenost, směr a při chůzi dokonce i šipka. V tomto seznamu lze vyhledávat zadáním části názvu keše nebo waypointu.

 
Geocaching v rychlé nabídce • přehled keší • přehled se šipkami • seznam waypointů

Po výběru jedné keše se ukáže její hlavička: ikonka typu, název, hvězdičky obtížnosti a terénu, počet travebugů a geocoinů (vztažený k době stažení souboru GPX). V panelu je vidět vzdálenost ke keši, směr a zbývající čas. Na pozadí je mapa. Stisknutím šipky dolů lze panel změnit na pohled s větším kompasem, další stejný krok ještě více odkryje mapu. Z kontextové nabídky lze vybrat také zobrazení samostatného kompasu nebo samostatné mapy.

Oživeno: V každém z těchto pohledů funguje jinak potvrzovací středová klávesa. V prvním případě zobrazí listing, v druhém kompas přes celou stránku, ve třetím samostatnou mapu.

 
Tři možné pohledy během hledání keše • lze aktivovat i velký kompas nebo velkou mapu

Díky tomu, že soubory GPX obsahují kompletní listing, logy i nápovědu, může tyto informace Colorado zobrazit. Přímo na jeho displeji si lze o keši všechno přečíst, prohlédnout si záznamy posledních geocacherů, zobrazit nápovědu. Tohle je výborná funkce, na kterou jsem si zvykl hned po několika keších. Také pohled, který kombinuje kompas s mapou je velmi návykový. 

 
Listing, logy a nápověda ke keši

Jakmile keš najdete, přímo z Colorada ji lze označit jako nalezenou. Případně jí můžete přidat příznak nenalezené keše, nebo schránky vyžadující opravu. Nalezené poklady se také skryjí z hlavního seznamu, dají se ale potom zobrazit odděleně.

 
Kontextová nabídka u zvolené keše • možnosti logování

Po návratu stačí před logováním Colorado připojit k počítači a stáhnout z něj textový soubor, do něhož se zaznamenávají všechny operace s geokešemi. Je v něm vidět waypoint, datum, čas a typ akce. Závěrečné uvozovky mi zatím nedávají spát, neznám jejich význam. Obsah souboru vypadá například takhle:

GC19R0X,2008-03-01T11:06Z,Found it,""
GC19A7Y,2008-03-01T11:48Z,Found it,""
GC18VT3,2008-03-01T12:04Z,Found it,""
GC19GJQ,2008-03-01T12:30Z,Found it,""
GC18Z57,2008-03-01T12:49Z,Found it,""
GC19RF5,2008-03-01T12:58Z,Found it,""
GC19QVH,2008-03-01T13:33Z,Found it,""
GC19RXQ,2008-03-01T13:47Z,Found it,""
GC19RGB,2008-03-01T15:19Z,Found it,""
GC19MHR,2008-03-01T15:35Z,Found it,""
GC19MCR,2008-03-01T16:10Z,Found it,""
GC16HVX,2008-03-01T16:20Z,Found it,""
GC18Y9K,2008-03-01T16:36Z,Found it,""
GC190WR,2008-03-01T16:54Z,Found it,""
GC19NVJ,2008-03-01T17:13Z,Found it,""

Věřím, že se brzy objeví makro pro program GSAK, které tento výpis dokáže zpracovat. Příslušné keše v databázi označí jako nalezené, do poznámky nebo i logu přidá informaci o čase. Bude potom stačit jen doplnit popis hledání do logu. Zajímavé je, že Garmin ukládá čas v pásmu GMT, v ČR k udávaným hodnotám musíme přičíst hodinu. Je to zřejmě chyba.

Oživeno: Podívejte se, jak lze tento soubor využít pro poloautomatické logování nalezených keší.

Nedostatky Colorada

V souvislosti s geocachingem mi nejvíc vadí, že databáze keší v Coloradu je určena pouze k prohlížení. K jednotlivým položkám nemohu napsat žádnou poznámku; třeba abych si vzpomněl, do které keše jsem vložil který geocoin. Ještě méně praktická je nemožnost upravovat souřadnice. To se přece hodí dnes a denně - u multikeší, kdy při procházení postupně upravuji souřadnice finále; u mystery keší, kde je souřadnice nutné vypočítat. Když chci databázi změnit, musím nahrát nový soubor GPX z počítače.

Pokud jsou součástí souboru GPX i dodatečné waypointy, neukládají se do databáze s kešemi, ale odděleně – jako běžné trasové body. Není potom příjemné, když mám databázi trasových bodů plnou položek s neindetifikovatelnými názvy typu KL19A7Y. V popisu u každého takového waypointu jsou sice podrobnosti, ale rád bych tuto databázi viděl společně s geokešemi, mimo trasové body.

S aktuálním firmwarem se ikonky geokeší už zobrazují přímo na mapě. Žádným způsobem se mi ale nepodařilo dosáhnout stavu, aby se u ikonky zobrazil i název keše. Zato názvů přidružených wayopintů mám plnou mapu, neboť jsou v databázi trasových bodů, a jejich názvy na mapě zobrazuji.

Nelíbí se mi velmi tenká šipka kompasu. Což o to, samotná čárka je dostatečně zřetelná. Šipka na jednom konci se ale téměř ztrácí, musím se hodně soustředit, abych nešel opačným směrem. Po kompasu požaduji, abych pouhým mrknutím dokázal zjistit, kudy dál jít.

Ještě to chci definitivně ověřit, ale řekl bych, že Garminu Colorado trvá při horkém startu mnohem déle, než opět chytí družice. Garmin GPSMap 60CSx s čipem Sirf Star III zjistil polohu okamžitě, tady jsem musel zatím pokaždé čekat. Oživeno: Toto podezření se nepotvrdilo, Garmina chytá družice přijatelně rychle. Problémy se objevily jen v případě, kdy se přístroj resetoval (objevil jsem už jeden spolehlivý postup, který Colorado shodí).

Velmi příjemné kešování

I přes některé chyby (doufám, že to nejsou vlastnosti) je provozování geocachingu s Garminem Colorado velmi příjemné. Listing, logy a nápověda ke každé keši přímo v přístroji je doslova návyková věc. Možnost pseudologování a exportu textového souboru s přehledem nalezených keší se také hodí. Těším se ale na příští verze firmwaru a věřím, že tyto funkce v nich budou ještě vylepšeny.

Tip: Už jste si prohlédli Colorado na redakčním videu?

Diskuze (16) Další článek: Vodafone v březnu: výprodej, slevy a Nokia N95 8GB

Témata článku: Geocaching, Color, Premiové členství, Stejný krok, Garmin


Určitě si přečtěte