První jízda s Nokia Smart2Go: lepší, než jsem čekal

Včera jsem v autě poprvé vyrazil s Nokií N95 a vestavěnou navigací Smart2Go. Mám v ní zaplacenou „opravdovou navigaci“ a chystám druhý díl článku, ve kterém se budu věnovat výhradně použití Nokie s tímto programem při řízení. Připomínám, že první díl článku se týkal použití Smart2Go ve freewarové verzi, tedy jako digitálních map.

Prostřednictvím mobilu jsem se v autě už dlouho nenechal navigovat. Pomalu jsem proto sklouzával k předsudkům lidí, kteří tento způsob navigace nikdy nevyzkoušeli a objektivně se jim zdá být nepoužitelný. Na malém displeji, který navíc v případě Nokie není dotykový, přece nelze uspokojivě provozovat autonavigaci.

Byl jsem ale znovu příjemně překvapen, že to jde, že to je celkem pohodlné a navíc praktické. Zobrazení je zřetelné i na malém displeji, navíc funguje hlasová navigace. U ní mi jen připadá legrační moravský přízvuk hlasatelky a rozjásané zvolání při příjezdu k cíli. A trochu smutné, že nedokáže skloňovat číslovky – mám totiž pocit, že přenosné navigace se Smart2Go tohle uměly. Ale to jsou detaily, které podrobně proberu v recenzi. Jestliže ale Nokia hodlá v budoucnu všechny své mobilní telefony vybavovat GPS přijímačem, současné přenosné a softwarové navigátory budou mít konkurenci. K Nokii se jistě přidají všichni ostatní výrobci, a mobily ovládnou další oblast. Drahé přenosné navigátory si budou kupovat jen lidé, kteří hodně jezdí – ostatním bude stačit mobil.

S Nokií jsem se dostal tam, kam jsem potřeboval, vůbec jsem nebloudil a nepociťoval žádné problémy při navigaci s novým programem. Smart2Go funguje tak, jak bych od navigační aplikace čekal. Zítra plánuji další cestu a postupně se dostanu až k přípravě druhé části recenze.

Podivnost: i u vás? 

Zaujala mě jedna věc, kterou bych rád ověřil u ostatních uživatelů Smart2Go. Jak bylo uvedeno v prvním článku, aplikace se při hledání trasy přes GPRS spojí se serverem. Kvůli tomu se zdá, že optimalizaci provádí server a do mobilu pak nahraje jen hotovou trasu. Jenže když se teď dívám na záznamy v Protokolu, ani v jednom ze čtyř případů, kdy jsem počítal trasu, Nokia nepřenesla žádná data. Nepřešel ani kilobajt, ani tam, ani zpět. Pokud nejde o chybu v Nokii, která z neznámých důvodů nedokázala zaznamenat přenesená data, proč se tedy telefon připojuje?


Přehled dnešních datových přenosů a detaily čtyř záznamů, které vznikly během navigace ... zvláštní

Nakonec se zdá, že Smart2Go dokáže trasu zpracovat přímo v mobilu. Ostatně při přepočítávání po sjetí z naplánované trasy program na nic nečeká a hned nabídne alternativu. Tak rychle by to při optimalizaci na vzdáleném serveru asi nedokázal.

Pokud používáte Smart2Go v plné navigační verzi, mohli byste se prosím podívat, jestli se u vás chová stejně a při hledání trasy nestahuje žádná data?

Oživeno: Dnes jsem znovu jezdil se Smart2Go a pozorně sledoval přenesená data. Záznamy v Protokolu byly většinou stále stejné – s nulou na straně odeslaných i přijatých kilobajtů. Přesto se ale objevl rozdíl, ve dvou případech se na řádcích ukázal přenos 1 a 2 kB. Zdá se tedy, že Nokia při vyhledávání opravdu přes GPS sahá na vzdálený server, ale přenáší tak málo dat, že se to na ukazateli vůbec neprojeví.

Diskuze (22) Další článek: Problémy v nové mapě TomTomu

Témata článku: Nokia, Neznámý důvod, Jízda, Lep, Druhý díl


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

** Oficiálně to sice není Xiaomi, ale poměr cena/výkon má skvělý ** Dobrá výdrž, pěkné fotky a spolehlivá čtečka jsou hlavní zbraně ** Zklame horší odladěnost prostředí a slabší výsledky videa

Jakub Vrbacký | 18