První jízda s Nokia Smart2Go: lepší, než jsem čekal

Včera jsem v autě poprvé vyrazil s Nokií N95 a vestavěnou navigací Smart2Go. Mám v ní zaplacenou „opravdovou navigaci“ a chystám druhý díl článku, ve kterém se budu věnovat výhradně použití Nokie s tímto programem při řízení. Připomínám, že první díl článku se týkal použití Smart2Go ve freewarové verzi, tedy jako digitálních map.

Prostřednictvím mobilu jsem se v autě už dlouho nenechal navigovat. Pomalu jsem proto sklouzával k předsudkům lidí, kteří tento způsob navigace nikdy nevyzkoušeli a objektivně se jim zdá být nepoužitelný. Na malém displeji, který navíc v případě Nokie není dotykový, přece nelze uspokojivě provozovat autonavigaci.

Byl jsem ale znovu příjemně překvapen, že to jde, že to je celkem pohodlné a navíc praktické. Zobrazení je zřetelné i na malém displeji, navíc funguje hlasová navigace. U ní mi jen připadá legrační moravský přízvuk hlasatelky a rozjásané zvolání při příjezdu k cíli. A trochu smutné, že nedokáže skloňovat číslovky – mám totiž pocit, že přenosné navigace se Smart2Go tohle uměly. Ale to jsou detaily, které podrobně proberu v recenzi. Jestliže ale Nokia hodlá v budoucnu všechny své mobilní telefony vybavovat GPS přijímačem, současné přenosné a softwarové navigátory budou mít konkurenci. K Nokii se jistě přidají všichni ostatní výrobci, a mobily ovládnou další oblast. Drahé přenosné navigátory si budou kupovat jen lidé, kteří hodně jezdí – ostatním bude stačit mobil.

S Nokií jsem se dostal tam, kam jsem potřeboval, vůbec jsem nebloudil a nepociťoval žádné problémy při navigaci s novým programem. Smart2Go funguje tak, jak bych od navigační aplikace čekal. Zítra plánuji další cestu a postupně se dostanu až k přípravě druhé části recenze.

Podivnost: i u vás? 

Zaujala mě jedna věc, kterou bych rád ověřil u ostatních uživatelů Smart2Go. Jak bylo uvedeno v prvním článku, aplikace se při hledání trasy přes GPRS spojí se serverem. Kvůli tomu se zdá, že optimalizaci provádí server a do mobilu pak nahraje jen hotovou trasu. Jenže když se teď dívám na záznamy v Protokolu, ani v jednom ze čtyř případů, kdy jsem počítal trasu, Nokia nepřenesla žádná data. Nepřešel ani kilobajt, ani tam, ani zpět. Pokud nejde o chybu v Nokii, která z neznámých důvodů nedokázala zaznamenat přenesená data, proč se tedy telefon připojuje?


Přehled dnešních datových přenosů a detaily čtyř záznamů, které vznikly během navigace ... zvláštní

Nakonec se zdá, že Smart2Go dokáže trasu zpracovat přímo v mobilu. Ostatně při přepočítávání po sjetí z naplánované trasy program na nic nečeká a hned nabídne alternativu. Tak rychle by to při optimalizaci na vzdáleném serveru asi nedokázal.

Pokud používáte Smart2Go v plné navigační verzi, mohli byste se prosím podívat, jestli se u vás chová stejně a při hledání trasy nestahuje žádná data?

Oživeno: Dnes jsem znovu jezdil se Smart2Go a pozorně sledoval přenesená data. Záznamy v Protokolu byly většinou stále stejné – s nulou na straně odeslaných i přijatých kilobajtů. Přesto se ale objevl rozdíl, ve dvou případech se na řádcích ukázal přenos 1 a 2 kB. Zdá se tedy, že Nokia při vyhledávání opravdu přes GPS sahá na vzdálený server, ale přenáší tak málo dat, že se to na ukazateli vůbec neprojeví.

Diskuze (22) Další článek: Problémy v nové mapě TomTomu

Témata článku: Nokia, Neznámý důvod, Lep, Druhý díl, Jízda


Určitě si přečtěte

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 18

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 59

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

Operátoři zlevňují neomezené tarify a přidávají gigabajty. Po Vodafonu se přidává T-Mobile

Operátoři zlevňují neomezené tarify a přidávají gigabajty. Po Vodafonu se přidává T-Mobile

** Vánoční nabídka Vodafonu pokračuje jakoby se nechumelilo ** Nový tarif T-Mobilu není úplně na očích, u nás ale odkaz najdete ** O2 na oba konkurenty nestačí přestože data zdojnásobil

Aleš Pospíšil | 83

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 41

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23