První jízda s Nokia Smart2Go: lepší, než jsem čekal

Včera jsem v autě poprvé vyrazil s Nokií N95 a vestavěnou navigací Smart2Go. Mám v ní zaplacenou „opravdovou navigaci“ a chystám druhý díl článku, ve kterém se budu věnovat výhradně použití Nokie s tímto programem při řízení. Připomínám, že první díl článku se týkal použití Smart2Go ve freewarové verzi, tedy jako digitálních map.

Prostřednictvím mobilu jsem se v autě už dlouho nenechal navigovat. Pomalu jsem proto sklouzával k předsudkům lidí, kteří tento způsob navigace nikdy nevyzkoušeli a objektivně se jim zdá být nepoužitelný. Na malém displeji, který navíc v případě Nokie není dotykový, přece nelze uspokojivě provozovat autonavigaci.

Byl jsem ale znovu příjemně překvapen, že to jde, že to je celkem pohodlné a navíc praktické. Zobrazení je zřetelné i na malém displeji, navíc funguje hlasová navigace. U ní mi jen připadá legrační moravský přízvuk hlasatelky a rozjásané zvolání při příjezdu k cíli. A trochu smutné, že nedokáže skloňovat číslovky – mám totiž pocit, že přenosné navigace se Smart2Go tohle uměly. Ale to jsou detaily, které podrobně proberu v recenzi. Jestliže ale Nokia hodlá v budoucnu všechny své mobilní telefony vybavovat GPS přijímačem, současné přenosné a softwarové navigátory budou mít konkurenci. K Nokii se jistě přidají všichni ostatní výrobci, a mobily ovládnou další oblast. Drahé přenosné navigátory si budou kupovat jen lidé, kteří hodně jezdí – ostatním bude stačit mobil.

S Nokií jsem se dostal tam, kam jsem potřeboval, vůbec jsem nebloudil a nepociťoval žádné problémy při navigaci s novým programem. Smart2Go funguje tak, jak bych od navigační aplikace čekal. Zítra plánuji další cestu a postupně se dostanu až k přípravě druhé části recenze.

Podivnost: i u vás? 

Zaujala mě jedna věc, kterou bych rád ověřil u ostatních uživatelů Smart2Go. Jak bylo uvedeno v prvním článku, aplikace se při hledání trasy přes GPRS spojí se serverem. Kvůli tomu se zdá, že optimalizaci provádí server a do mobilu pak nahraje jen hotovou trasu. Jenže když se teď dívám na záznamy v Protokolu, ani v jednom ze čtyř případů, kdy jsem počítal trasu, Nokia nepřenesla žádná data. Nepřešel ani kilobajt, ani tam, ani zpět. Pokud nejde o chybu v Nokii, která z neznámých důvodů nedokázala zaznamenat přenesená data, proč se tedy telefon připojuje?


Přehled dnešních datových přenosů a detaily čtyř záznamů, které vznikly během navigace ... zvláštní

Nakonec se zdá, že Smart2Go dokáže trasu zpracovat přímo v mobilu. Ostatně při přepočítávání po sjetí z naplánované trasy program na nic nečeká a hned nabídne alternativu. Tak rychle by to při optimalizaci na vzdáleném serveru asi nedokázal.

Pokud používáte Smart2Go v plné navigační verzi, mohli byste se prosím podívat, jestli se u vás chová stejně a při hledání trasy nestahuje žádná data?

Oživeno: Dnes jsem znovu jezdil se Smart2Go a pozorně sledoval přenesená data. Záznamy v Protokolu byly většinou stále stejné – s nulou na straně odeslaných i přijatých kilobajtů. Přesto se ale objevl rozdíl, ve dvou případech se na řádcích ukázal přenos 1 a 2 kB. Zdá se tedy, že Nokia při vyhledávání opravdu přes GPS sahá na vzdálený server, ale přenáší tak málo dat, že se to na ukazateli vůbec neprojeví.

Diskuze (22) Další článek: Problémy v nové mapě TomTomu

Témata článku: Nokia, Druhý díl, Lep, Neznámý důvod, Jízda


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21