První TomTom vestavěný do auta

TomTom včera kromě nového držáku s FM vysílačem představil také koncept přenosného navigátoru vestavěného do automobilu. Toto zařízení kombinuje výhody, ale i nevýhody instalačních a přenosných navigací.

TomTom se spojil s firmou Fujitsu Ten, která pro něj vyvinula speciální autorádio Eclipse AVN2210p. Tento přístroj zabere v autě dva sloty DIN, je tedy na výšku dvakrát větší než běžné autorádio. V levé části je ovládací panel a v pravé místo, kam lze vložit chystanou přenosnou navigaci TomTom. Ta vypadá podobně jako model One.

Klepněte pro větší obrázek
Eclipse AVN2210p

V autě je TomTom umístěný ve středním tunelu, stejně jako u pevných navigačních systémů. Využívá reproduktory auta a zřejmě i externí GPS anténu, na oplátku může jeho dotykový displej zastat ovládání autorádia. Místo jeho panelu pak řidič domů jako ochranu proti zlodějům vezme TomTom. Přístroj jinak může fungovat úplně samostatně, na držáku umístěném na čelním skle. Má vestavěný GPS přijímač i reproduktor pro hlasovou navigaci.

Spolupráce s Fujitsu Ten je ale jen první ukázka, jak mohou vestavěné TomTomy vypadat. Nizozemský výrobce plánuje další partnerství a navigátor zabudovat třeba i přímo do palubní desky a na jiná místa. Cílem je přesvědčit výrobce a dodavatele automobilů, aby přešli od tradičních výrobců navigačních systémů. TomTom Používá dobré argumenty:

  • navigační systém je současně pevný i přenositelný
  • navigace TomTom jsou cenově dostupné
  • je umožněn snadný upgrade systému, možnost přidání nových funkcí
  • vestavěný přístroj podporuje služby TomTom Plus a spojení s programem TomTom Home

TomTom ale nezmiňuje jednu zásadní výhodu, kterou automobilkám a dealerům přinášejí instalační navigace: obrovské marže. Této dvojici zůstane průměrně v kapse 66 % hodnoty celé navigace (více zde). Těchto zisků se výrobci a prodejci samozřejmě nebudou chtít jen tak snadno vzdát. Takže TomTom jim buď bude muset nabídnout podobné podmínky nebo k nim přidat záruku vyšších prodejů, které ve výsledku přinesou totéž. Rozhodně to ale nebude jednoduché a TomTom se může hodně spálit.

Nový vestavěný navigační přístroj TomTom bude v prodeji od léta 2007.

Diskuze (3) Další článek: T-Mobile Cestovatel: příchozí roaming zdarma

Témata článku: Nizozemský výrobce, Tom, Auto


Určitě si přečtěte

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 13

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113