RDS-TMC: Jaký vysílač naladit?

RDS-TMC: Jaký vysílač naladit?

Nechtěl bych, aby v dlouhém přepisu panelové diskuze na téma RDS-TMC, zapadla jedna informace. Dovolím si ji proto zopakovat ještě formou krátké bleskovky.

Protože v současné době v ČR existují dva celoplošní provozovatelé služby RDS-TMC, je důležité, jakou frekvenci na své autonavigaci naladíte. Na kmitočtech Českého rozhlasu 1 Radiožurnál stále vysílá Teleasist s Global Asistance. Na frekvenci Českého rozhlasu 3 Vltavě potom najdete data nově rozvíjeného systémů JSDI.

Zatímco první jmenovaný hodně spoléhá na hlášení řidičů, JSDI používá především ověřené zdroje, jako je Policie apod. V každé síti jsou přitom jiné informace a nevím o navigacích, které by dokázaly přijímat RDS-TMC na více kanálech současně. Musíte si vždy vybrat jeden kanál. Na frekvenci Vltavy by se měly zároveň vysílat i podrobná dopravní data z Prahy. Při víkendovém ježdění jsem ale měl pocit, že z lokálního vysílače stanice Regina v Praze zjistím víc.

Některé navigační přístroje nezobrazují frekvenci, ale název provozovatele RDS-TMC. Když v něm uvidíte řetězec JSDI, je hned jasné. Druhá celoplošná síť pak patří Teleasistu.

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Zdeněk 30. 10. 2008 20:09:30
    Osobně jsem si před rokem kupoval TomTom Go 920 a čekal jsem na verzi s...
  • Jogurt 25. 10. 2008 19:37:24
    Ano. Jenže hlasové hlášení není vždy jasně lokalizovatelné, není trvale...
  • Marek 20. 10. 2008 8:48:30
    na i-go je to tak, že se skenují všechny dostupné TMC kanály a tyto...