Revoluce: Be-on-road bude mít najednou vektorovou i rastrovou mapu

Dozvěděl jsem se, že Aponia Software, výrobce navigačního programu Be-on-road, chystá pro jeho příští verzi zásadní novinku. Vedle vektorové mapy určené pro navigaci v automobilu bude možné v Be-on-road zobrazit také rastrovou mapu. Bude ji možné využívat i v autě, větší význam ale získá při turistice.

Nevím o žádném jiném softwaru, který by používal tento koncept. Mapy jsou vždy buď pouze vektorové, nebo vždy pouze rastrové, kombinanci žádný výrobce u přístrojů a softwaru této kategorie nepoužívá.

Proč rastr? 

Vektorová mapa má výhodu v datové velikosti, všechny objekty jsou v ní popsány matematicky a samotné vykreslení provede až navigační přístroj. Nevýhodou je velmi schematické a zjednodušené zobrazení. Naproti tomu u rastrové mapy přístroj na displeji pouze ukáže obrázek, a ten ale může vypadat jako papírová mapa včetně všech detailů. Mezi nevýhody zase patří problematická změna měřítka. Obrázek mapy lze samozřejmě zmenšit, ovšem za cenu ztráty kvality zobrazení. Tento problém se řeší uložením mapy v různých rozlišeních a předkládáním vždy nejvhodnějšího měřítka.

Při navigaci v autě vektorová mapa stačí. Nepotřebujete znát, že budova vpravo má tvar do L, že uprostřed bloku je park, že vpravo je konečná tramvaje 11. Tyto detaily začnou být zajímavé při nižších rychlostech: při jízdě na kole, při chůzi pěšky. Také při geocachingu se hodí, když vidíte, že poklad je tam někde na rohu budovy, než informace, že je to bod v prázdné ploše vektorové mapy. Do rastru se ale v chystaném Be-on-road bude možné přepnout i v autě.

Rastr v 3D pohledu

V ukázce alfaverze navigace, kterou jsem viděl, už byla rastrová mapa funkční. Dalo se jí měnit měřítko, posouvat. Dokonce byl zprovozněn i 3D pohled, který zvětší mapu v popředí a do zadní částí naopak vměstná více informací. Zatím mi není jasné, jestli nad rastrem bude neviditelná vektorová vrstva, která zajistí plánování trasy. V každém případě ale bude možné vyhledávání.

U rastrové mapy by se mi v souvislosti s geocachingem a vůbec turistickou navigací líbila směrová šipka. Stále by ukazovala k zadanému cíli a na stránce by byla vidět ještě vzdálenost. Zcela ideální by potom bylo použití leteckých map – tedy takový Google Earth v kapesním počítači nebo přenosné navigaci. Na to asi ale asi ještě delší dobu počkáme, hlavně kvůli datové náročnosti, na kterou současné paměťové karty nestačí. Už dnes bude muset Aponia Software zřejmě sáhnout k silné JPEG kompresi rastrových map, aby se na kartu vešla celá Česká republika v použitelných rozlišeních.

Nová verze Be-on-road vybavená vektorovými i rastrovými mapami by mohla být v prodeji přibližně do dvou měsíců. Cena by se podle mých informací neměla příliš lišit od současné vektorové verze a měla by být velmi výhodná při srovnání s cenou samostatných softwarových produktů používajících výhradně rastrové digitální mapy. Nová verze Be-on-road bude dostupná ve variantě pro kapesní počítače i v jednoúčelových navigacích. Pokud se projekt podaří dovézt do konce, bude mít Be-on-road hodně velkou konkurenční výhodu.

Prohlédněte si galerii obrázků s rastrovými mapami v Be-on-road a ukázky přepracovaných nabídek:


    
   
 

Oživeno: Chystané Be-on-road bude obsahovat plány měst (přibližně sedmdesát), turistickou mapu ČR 1:50 000, 1:200 000, 1:500 000, popř. vyšší vrstvy.

Diskuze (19) Další článek: Vlastní mapy v Google Maps

Témata článku: Revoluce, Papírová mapa


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 10

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

** Nejnovější Note z dílny Samsungu vylepšil pero S Pen. Přes Bluetooth s ním můžete třeba fotit selfíčka ** Telefonu narostla paměť, zvýšila se kapacita baterie, nově dostal i kapalinové chlazení ** Note 9 se neprofiluje jen jako pracovní nástroj, stejně velký důraz je kladen i na mobilní hry

Martin Chroust | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

** Zenfone 5Z je jako pětka, jenom se špičkovou výbavou ** Potěší vysokým výkonem, očištěným systémem, ale i stereo repráčky ** S cenou se naštěstí drží při zemi.

Martin Miksa | 26