Rusko: za satelity Glonass ztracené při startu padaly hlavy

Rusko: za satelity Glonass ztracené při startu padaly hlavy

Ruský prezident Dimitrij Medveděv odvolal z funkce dva vysoce postavené úředníky a jednomu udělil důtku. Důvodem je havárie rakety Proton-M z 5. prosince minulého roku, při které byly ztraceny hned tři satelity ruského navigačního systému Glonass. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti.

Dle vyšetřování expertů byla havárie způsobena špatným výpočtem množství paliva, které bylo potřeba k vynesení satelitů na oběžnou dráhu. Objem paliva byl překročen o 1 – 1,5 tuny. Za touto chybou stojí experti společnosti Energia, která dodávala rakety DM-3. Komise společnost obvinila z nedodržení bezpečnostních procedur před startem, které by velmi pravděpodobně chybu ve výpočtu odhalily. Jedna z padlých hlav náleží právě šéfovi Energie Vyacheslavovi Filinovi. Druhou zodpovědnou osobou je zástupce šéfa Ruské federální organizace pro kosmonautiku Viktor Remishevsky.

Ztracené satelity zatím zastoupí dvojice rezervních satelitů Glonass-M. Rusko má ambice zkompletovat 24 plně funkčních satelitů již do dubna tohoto roku.

Havárii zachycuje následující video.

Témata článku: Technologie, Rusko

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Zbyšek Prágr 5. 1. 2011 12:39:40
    Reakce našeho předního odborníka na kosmonautiku Antonína Vítka:...
  • Ladin 5. 1. 2011 1:09:59
    nemuzu pochopit, proc mame vsichni platit takove miliardy € za ten jejich...
  • Ladin 5. 1. 2011 1:08:42
    asi jim to na obezne draze ochcala Lajka kterou tam zapomeli uvazanou . .
Určitě si přečtěte