S navigací řidič vidí i za zatáčky (anketa)

Řidičům, kteří používají navigační systémy, neprozradím žádnou novinku. Ani ostatní z této bleskovky nezjistí víc, než je napadne při prvním pohledu na displej s mapou. Přesto bych ale chtěl zmínit jeden z přínosů navigačních přístrojů, o kterém se příliš nemluví a který je přitom velmi praktický.

Je to možnost dopředu vědět, co řidiče na silnici čeká. Mapa na displeji navigace stále ukazuje cestu na stovky metrů až kilometry dopředu, i místa, kam už řidič ze svého sedadla vůbec nevidí. Lze z ní proto snadno a velmi přesně odhadnout tvar a chování zatáčky. Na displeji řidič předem zjistí, jestli jde o záludnou vracečku, před kterou bude vhodné podřadit až úplně dolů, nebo naopak o jednoduché uhnutí, kde ani nemá smysl dávat pryč nohu z pedálu akcelerátoru. Je přitom jedno, jestli jede ve zcela neznámém území, ve tmě nebo v mlze.

Stejně jako když každých deset-dvacet sekund instinktivně mrkám do zpětného zrcátka, před nepřehlednou zatáčkou vede můj pohled na displej navigace. Stačí desetina sekundy, ze které zjistím, co je přede mnou, a mohu se na to lépe připravit.


Přímo ze života: na horské silnici ve slovinských Alpách jsem byl velmi rád, když mi TomTom ukázal, co mě čeká

Navigační přístroj samozřejmě není určen pro jízdu podle přístrojů, nedá se mu stoprocentně věřit. Vždy je potřeba počítat se situací, kdy je mapa nepřesná, nebo snad i chybná. Řidič stále musí zůstat pozorný a musí být schopen zareagovat na nepředvídatelné situace. Mapa je ale dobrá pomůcka. I když jedu na místech, kde navigaci nepotřebuji, kde trefím i bez ní, bez živé mapy na displeji se cítím nesvůj. Navigační přístroj proto zapínám i v těchto situacích.

Používáte mapu na displeji navigačního přístroje stejným způsobem?

Diskuze (22) Další článek: Soutěž o 2GB kartu: výherce a nové téma

Témata článku: Anketa, Řidič


Určitě si přečtěte