Satelitní síť GPS stále není kompletní (oživeno)

Při používání uživatelských navigačních systémů už pomalu zapomínáme na to, že dvacet tisíc kilometrů nad Zemí krouží satelity GPS. Jen díky nim přesně víme, kde jsme. Ve čtvrtek 16. listopadu by síť navigačních družic měla být poprvé za celou dobu své existence kompletní, na oběžné dráze bude všech dvaatřicet satelitů. Pro činnost GPS systému stačí jen čtyřiadvacet družic, ostatní jsou záložní. Zatím ale nikdy nebyl jejich počet plný, na naplánovanou sestavu se vesmírná část systému dostane až tento týden. První satelit byl pro zajímavost vypuštěn v roce 1989.

Měl bych ale být přesnější. Pokud všechno půjde podle plánu, ve čtvrtek v 20 hodin 17 minut našeho času bude z floridského mysu Canaveral vypuštěna raketa Boeing Delta 2 se satelitem GPS 2R-16 na palubě. Start lze pozdržet až do 20.30, ale bude-li špatné počasí, pár minut už raketu nespasí. Meteorologové předpovídají čtyřicetiprocentní riziko deště nebo bouřek, které by startu zabránily.

Časový plán od konce odpočítávání až do oddělení GPS satelitu na oběžnou dráhu najdete na stránce Spaceflight Now. Let bude trvat 68 minut a raketa za tuto dobu vynese družici do výšky 20 368 kilometrů. Start byl původně naplánován již na dnešek, zabránily mu ale technické problémy se startérem (actuator) druhého stupně rakety Boeing.

Nový satelit za 75 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč), jehož výrobcem je Lockheed Martin, na oběžné dráze nahradí starou družici z roku 1993. Ta už pracuje dvakrát déle, než se předpokládalo. Ještě ale neskončí, zůstane mezi záložními satelity. Nová družice nabídne lepší služby především armádě USA. Ocení ji ale i civilní uživatelé, kterým poskytne méně rušený GPS signál.

Další informace: Spaceflight Now


Oživeno 16. listopadu: Počasí na mysu Canaveral ve čtvrtek večer zabránilo startu rakety Delta 2 s novou družicí GPS. Start byl o den přeložen na pátek 17. listopadu, 20 h 12 min našeho času. Okno pro úspěšné vypuštění rakety potrvá až do 20 h 26 min. Počasí by mělo být uspokojivé; riziko nevyhovujících podmínek je jen dvacetiprocentní. Meteorologové budou sledovat hlavně mraky, protože velká oblačnost by mohla být pro start překážkou. Pokud nevyjde ani pátek, v sobotu bude riziko špatného počasí už jen desetiprocentní.


Oživeno 20. listopadu: Start se v pátek vydařil a nový GPS satelit je usazen na dočasné oběžné dráze. Z ní se manévrováním prostřednictvím vestavěných motorů dostane na správnou pozici a nahradí starší družici z roku 1993.

Diskuze (18) Další článek: O2: nová služba Lidé.cz k vyzkoušení zdarma

Témata článku: GPS, Raketa, Síť, Komplet, Satelit, Sít, Satelitní síť


Určitě si přečtěte

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety ** Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Jan Láska | 3

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 92

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 21

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75