Srovnání map ČR: Navteq vs. Tele Atlas

Na úterní tiskové konferenci Navtequ jsem získal specifikace nejnovější mapy České republiky, kterou tento dodavatel nabízí výrobcům navigačních systému – verzi 2007.1. Protože už z dřívějška mám podobný dokument ke stejné verzi map Tele Atlasu, mohl jsem provést porovnání. Zase tak jednoduché to ale zase nebylo. Dokumenty obou firem totiž mají různou strukturu, používají různou terminologii a i mapy z technického hlediska jsou odlišné. Pokusím se ale porovnávat srovnatelné.

Silniční síť: Navteq 100 %, Tele Atlas 100 %. Pokud jde o silnice, které spojují jednotlivé obce, je Česká republika kvalitně pokryta mapami obou dodavatelů. Zajímavá jsou ale rozdílná čísla o délce komunikací. Navteq tvrdí, že má pokryto 222 718 km českých silnic, Tele Atlas a jeho dodavatel CEDA operují s číslem 141 942 km. Rozdíl je příliš velký a nemám pro něj vysvětlení, rozpor nedovedla přesně obhájit ani jedna strana.

Základní pokrytí obcí: Navteq 6 245 obcí a 79 % obyvatel, Tele Atlas 6 073 obcí a 47 % obyvatel. V tomto případě jde o obce s hlavními průjezdními nebo nepojmenovanými ulicemi. Tyto výsledky je ale třeba porovnávat současně s dalším parametrem.

Detailní pokrytí obcí ulicemi a adresamí: Navtech 5 měst a 20 % obyvatel, Tele Atlas 175 měst a 53 % obyvatel. Zatímco v předchozích parametrech byly obě mapy vyrovnané, tady se projevil největší rozdíl. S mapami Navtequ se dnes nedá ani ve větších městech (s pěti výjimkami) navigovat na konkrétní ulici.

Počet bodů zájmu: Navteq celkově 19 902, Tele Atlas 54 748 bodů. V tabulce najdete počty bodů ve vybraných často používaných kategoriích.

Kategorie Navteq Tele Atlas
čerpací stanice 1 839 2 098
restaurace 893 6 802
parkovací garáže 25 68
turistické informační kanceláře 87 400
hotely 870 2 802
letiště 7 5
odpočívadla 99 88
otevřená parkoviště 240 1 386

Navteq nebo Tele Atlas?

Strategie Navtequ při pokrývání východní Evropy se liší od přístupu Tele Atlasu. Navteq se soustředí na celý velký region, jednotlivé země pokrývá najednou a pomalu. Tele Atlas se místo toho soustředil na Česko a ostatní státy spíše ignoroval, nyní se přesouvá na další země – ale postupně. Není to samozřejmě tak úplně striktní rozdíl, tyto směry ale lze vypozorovat. Díky tomu už má Česká republika velmi kvalitní mapy Tele Atlasu, zatímco Navteq je stále viditelně pozadu.

Podle map Navtequ se dá dobře jezdit, řidič se ale musí smířit s tím, že ho do konkrétní ulice dovedou jen v největších městech. Jinde ulice nejsou ani zakresleny, takže se nedá navigovat třeba na souřadnice. Navteq ale mapy jednoznačně zlepšuje, není to tak dávno, kdy byla spojovacími silnicemi pokryta jen západní část republiky a Brno, po zbytku území se vůbec nedalo jezdit. Tempo vylepšování map je ale pomalé a výhled dostihnout Tele Atlas hodně daleko.

Mapy ale hodnotím z pozice českého řidiče. Když se na problém podívám ze zahraničí, výhodnější se zdá být zase strategie Navtequ. Zatímco u Tele Atlasu je kvalita map u jednotlivých východoevropských zemí velmi rozdílná, Navteq má východní Evropu pokrytu přibližně stejně. Z hlediska celé poloviny kontinentu zřejmě lépe než jeho konkurent.

Diskuze (30) Další článek: Dopřejte své Nokii značkové pouzdro (test)

Témata článku: Srovnání, Tele Atlas


Určitě si přečtěte

Asus Zenfone 6 je futuristický robot. S překlápěcím foťákem budou selfíčka bez kompromisů

Asus Zenfone 6 je futuristický robot. S překlápěcím foťákem budou selfíčka bez kompromisů

** Asus ve Valencii představil vlajkový model Zenfone 6 ** Nejvíce zaujme netradičním řešením překlopného fotoaparátu ** Líbit se bude i futuristický design, špičková výbava a přijatelná cena

Jan Láska, Martin Miksa | 79

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

** Samsung v ČR prodává hned dvě varianty smartphonu Galaxy A40 ** Jedna z nich je i speciální Seznam.cz Edition ** Rozdíly jsou u obou variant pouze v aplikační výbavě, recenze tedy, až na malé drobnosti, platí pro obě varianty

Martin Chroust | 32