Srovnání map ČR: Navteq vs. Tele Atlas

Na úterní tiskové konferenci Navtequ jsem získal specifikace nejnovější mapy České republiky, kterou tento dodavatel nabízí výrobcům navigačních systému – verzi 2007.1. Protože už z dřívějška mám podobný dokument ke stejné verzi map Tele Atlasu, mohl jsem provést porovnání. Zase tak jednoduché to ale zase nebylo. Dokumenty obou firem totiž mají různou strukturu, používají různou terminologii a i mapy z technického hlediska jsou odlišné. Pokusím se ale porovnávat srovnatelné.

Silniční síť: Navteq 100 %, Tele Atlas 100 %. Pokud jde o silnice, které spojují jednotlivé obce, je Česká republika kvalitně pokryta mapami obou dodavatelů. Zajímavá jsou ale rozdílná čísla o délce komunikací. Navteq tvrdí, že má pokryto 222 718 km českých silnic, Tele Atlas a jeho dodavatel CEDA operují s číslem 141 942 km. Rozdíl je příliš velký a nemám pro něj vysvětlení, rozpor nedovedla přesně obhájit ani jedna strana.

Základní pokrytí obcí: Navteq 6 245 obcí a 79 % obyvatel, Tele Atlas 6 073 obcí a 47 % obyvatel. V tomto případě jde o obce s hlavními průjezdními nebo nepojmenovanými ulicemi. Tyto výsledky je ale třeba porovnávat současně s dalším parametrem.

Detailní pokrytí obcí ulicemi a adresamí: Navtech 5 měst a 20 % obyvatel, Tele Atlas 175 měst a 53 % obyvatel. Zatímco v předchozích parametrech byly obě mapy vyrovnané, tady se projevil největší rozdíl. S mapami Navtequ se dnes nedá ani ve větších městech (s pěti výjimkami) navigovat na konkrétní ulici.

Počet bodů zájmu: Navteq celkově 19 902, Tele Atlas 54 748 bodů. V tabulce najdete počty bodů ve vybraných často používaných kategoriích.

Kategorie Navteq Tele Atlas
čerpací stanice 1 839 2 098
restaurace 893 6 802
parkovací garáže 25 68
turistické informační kanceláře 87 400
hotely 870 2 802
letiště 7 5
odpočívadla 99 88
otevřená parkoviště 240 1 386

Navteq nebo Tele Atlas?

Strategie Navtequ při pokrývání východní Evropy se liší od přístupu Tele Atlasu. Navteq se soustředí na celý velký region, jednotlivé země pokrývá najednou a pomalu. Tele Atlas se místo toho soustředil na Česko a ostatní státy spíše ignoroval, nyní se přesouvá na další země – ale postupně. Není to samozřejmě tak úplně striktní rozdíl, tyto směry ale lze vypozorovat. Díky tomu už má Česká republika velmi kvalitní mapy Tele Atlasu, zatímco Navteq je stále viditelně pozadu.

Podle map Navtequ se dá dobře jezdit, řidič se ale musí smířit s tím, že ho do konkrétní ulice dovedou jen v největších městech. Jinde ulice nejsou ani zakresleny, takže se nedá navigovat třeba na souřadnice. Navteq ale mapy jednoznačně zlepšuje, není to tak dávno, kdy byla spojovacími silnicemi pokryta jen západní část republiky a Brno, po zbytku území se vůbec nedalo jezdit. Tempo vylepšování map je ale pomalé a výhled dostihnout Tele Atlas hodně daleko.

Mapy ale hodnotím z pozice českého řidiče. Když se na problém podívám ze zahraničí, výhodnější se zdá být zase strategie Navtequ. Zatímco u Tele Atlasu je kvalita map u jednotlivých východoevropských zemí velmi rozdílná, Navteq má východní Evropu pokrytu přibližně stejně. Z hlediska celé poloviny kontinentu zřejmě lépe než jeho konkurent.

Diskuze (30) Další článek: Dopřejte své Nokii značkové pouzdro (test)

Témata článku: Srovnání, Tele Atlas


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 23

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 60

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 53

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 62

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118