TomTom začal prodávat dvě nové IQ navigace

TomTom začal prodávat dva nové navigační přístroje řady IQ Routes. Jde o nástupce předchozích modelů One a XL, hlavní inovací je podpora softwarové technologie IQ Routes. Ta díky statistickým datům zná reálné průměrné rychlosti v různých dnech a denních hodinách, a podle toho dokáže optimalizovat cestu. V době dopravních špiček se tak snaží řidiče vést jinými trasami. Tuto technologii už dříve obsahovaly TomTomy řady Go.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Liší se jen velikostí displeje, TomTom XL je větší

Další změny jsou spíše kosmetické. TomTom One IQ Routes a TomTom XL IQ Routes má v nabídce nové ikony. Nabídka se při volbě nočního režimu změní do tmavých barev, dříve se tato změna týkala pouze mapy. Jednodušší než dřív je odstranění aktivní trasy – tuto volbu už není nutné hledat hluboko v nabídce, tlačítko je dostupné na stránce s přehledem trasy. Modely One a XL se navzájem liší velikostí displeje: úhlopříčkou 3,5" vs 4,3".

Klepněte pro větší obrázek
Držák musím hodnotit jako velmi nepraktický, stejně jako obtížné připojování konektoru nabíječky

S TomTomem XL IQ Routes jsem už chvíli jezdil a chová se úplně stejně jako starší modely. Na samostatný test na Navigovat.cz se proto nechystám.

Displej za tisíc korun

Oba dva modely jsou dostupné ve dvou variantách, které se liší mapovým pokrytím a cenou. Varianty s mapami celé Evropy navíc obsahují přijímač RDS-TMC.

  • TomTom XL IQ Routes Regional: 5 490 Kč
  • TomTom XL IQ Routes Europe Traffic: 6 590 Kč
  • TomTom One IQ Routes Regional: 4 290 Kč
  • TomTom One IQ Routes Europe Traffic: 5 590 Kč

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prodejní balení

Regionální edice obsahují mapy sedmnácti zemí střední a východní Evropy a průjezdní sítě devíti zemí: Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Polsko, Česká republika, Slovinsko, Maďarsko, San Marino, Slovensko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Vatikán, Bulharsko (celá mapa) + 9 silničních sítí: Albánie, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Moldavsko, Černá Hora, Rumunsko, Srbsko, Ukrajina, Bělorusko. Varianta Europe přidává mapy zemí západní Evropy.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka má upravenou grafiku

Nadprůměrně dobré

Protože jsem dva nové TomTomy měl možnost vyzkoušel kvůli velkému srovnávacímu testu navigací, poodhalím u těchto modelů jeho první výsledky. Z tabulky je jasně vidět, že až na větší displej TomTomu XL se navigační přístroje navzájem vůbec neliší.

  TomTom One IQ Routes
Europe Traffic
TomTom XL IQ Routes
Europe Traffic
Celkové hodnocení 73 % 75 %
Mapy 88 % 88 %
Hardware 61 % 76 %
Příslušenství 45 % 45 %
Ovládání 79 % 81 %
Před navigací 85 % 85 %
Během navigace 87 % 87 %
Ostatní funkce 31 % 31 %

Zatím neprozradím, jak se v testu umístily ostatní navigační přístroje. Výsledky nových TomTomů jsou ale velmi dobré.

Diskuze (38) Další článek: O2 znevýhodňuje dotované mobily

Témata článku: TomTom, Nov, Tom, Moldavsko


Určitě si přečtěte