Univerzita crackla placený signál navigačního systému Galileo

Vědci z Cornellovy univerzity v USA oznámili, že obešli ochranu placeného přístupu k chystanému satelitnímu navigačnímu systému Galileo. Stalo se tak poté, co nebylo vyhověno jejich žádosti o oficiální poskytnutí tzv. pseudonáhodných PRN kódů, které se používají k ochraně a jsou přitom postaveny na licenci open source. Experti v laboratoři GPS systémů na Cornellově univerzitě proto tyto kódy sami získali ze signálů, které vysílá prototyp satelitu Galileo na oběžné dráze.

Znalost kódu PRN dovolí uživateli používat navigaci bez poplatků, kterými chce provozovatel Galilea, evropská kosmická agentura ESA, získat zpět peníze pro investory. Na tom není samozřejmě nic nemorálního, pokud se ovšem pro ochranu nepoužije open source řešení, ke kterému podle licence má mít přístup kdokoli. Legální a etickou stránku cracknutí kódu PRN řešila rada Cornellovy univerzity, která došla k závěru, že evropané nemohou chránit copyrightem data o světě, přestože pocházejí ze satelitů, které postavili.

Profesor Mark Psiaki přirovnává situaci k námořnímu majáku. Každý se na něj může podívat a je údajně nemyslitelné, aby za toto podívání něco platil. Stejné to je prý i u navigačních satelitů.

Osobně bych řekl, že toto přirovnání trochu kulhá, protože stejným způsobem by se nakonec dal zlegalizovat crack jakéhokoli rádiového signálu – vysílaček, satelitní televize, systému pro satelitní telefonování. Zdá se mi také, že tady trochu cítím rivalitu mezi americkou univerzitou a „jejich“ systémem GPS vůči chystané evropské navigaci.

Další informace: Cornellova univerzita, The Inquier, Živé.sk

Témata článku: Galileo, Podívání, Navigační systém, Signál, Systém, Plac

Určitě si přečtěte

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

** Zenfone 4 je nejdůležitější smartphone aktuálního portfolia Asusu ** Zařízení vyšší střední třídy je dělané na míru masového zákazníka ** Největší překážkou může být až příliš odvážně nastavená cena

26.  11.  2017 | Láska Jan | 19

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

22.  10.  2017 | Michlovský Jakub | 108

Navigační systém Galileo: o evropské nezávislosti

Navigační systém Galileo: o evropské nezávislosti

Nedávno jsme psali o principu navigačního systému GPS. Evropa ale pomalu dokončuje svoji vlastní síť navigačních satelitů, na níž se podílí i ČR. Proč se vlastně staví nová navigační síť? Bude lepší a přesnější?

21.  11.  2005 | Snášel Jaroslav | 106